Petr Horký s Miroslavem Jakešem při tréninku na Špicberkách

Petr Horký s Miroslavem Jakešem při tréninku na Špicberkách | foto: archiv piranhafilm.cz

Horký s Jakešem dobyli severní pól - za 12 dní ušli 150 km

  • 22
Další česká expedice na severní pól skončila úspěšně. O čtyři dny dříve, než její účastníci předpokládali. Petr Horký s Miroslavem Jakešem ušli za dvanáct dní 150 kilometrů a v sobotu dopoledne stanuli na severní točně.

Na nejsevernějším bodě planety Země stanuli v sobotu 12. dubna v 11 hodin a 57 minut přesně. O den dříve, než původně plánovali.

"Jsme nejdelší českou expedicí! Máme za sebou zhruba 150 kilometrů pochodu a teď jsme na místě," ohlásil se z točny zkušený polárník Miroslav Jakeš.

Na začátku výpravy se potýkali s velmi nepříznivým počasím. Kromě silného větru je zanášel zpátky negativní drift a ještě k tomu nebývale mrzlo.

V dubnu bývá v Arktidě kolem minus 25 až minus 30 stupňů. Horký s Jakešem měli smůlu na mrazy kolem minus padesáti stupňů Celsia.

Jejich expedice se zpozdila už na samotném začátku na Špicberkách, kde oba polárníci čekali na přesun na ruskou základnu Barneo devět dnů.

Na základně se v úterý 1. dubna zdrželi jen hodinu a hned poté je jiný vrtulník vysadil na ledovci, odkud se vypravili směrem k pólu. - více zde

Pak jejich úsilí zdolat trasu slavného rakouského horolezce Reinholda Messnera, dlouhou 200 kilometrů, za 20 dní brzdil horolezec z Ekvádoru, který podcenil situaci v Arktidě, a kdyby mu Horký s Jakešem nepomáhali, umrznul by tam. - více zde

polárníci
Petr Horký a Miroslav Jakeš

Po tomto zpoždění čeští polárníci posunuli svůj termín dobytí pólu z neděle 13. dubna na středu 16.

Na pólu zůstanou Horký s Jakešem zřejmě několik dní, než je vyzvedne vrtulník a převeze zpátky na ruskou základnu Barneo.

Čekání jim není dlouhé. Petr Horký natáčí dokumentární film, takže čas využije k filmování a fotografování nejvzdálenějších polárních oblastí.

Expedice Vodka Amundsen


Profil polárníků


Petr Horký
Režisér, dobrodruh, cestovatel. Natočil 30 dokumentů v přibližně 50 zemích.
Natáčel tygří žraloky v JAR, vybuchující sopku Merapi na Jávě nebo v zakázaném teritoriu Malediv objevil na dně oceánu dvě potopené lodě.

Miroslav Jakeš
Polárník, který v roce 1993 jako první Čech došel pěšky na severní pól, od té doby byl na pólu pětkrát. Nejúctyhodnější je jeho jedinečný sólový přechod přes Grónsko z východu na západ, který v roce 1996 uskutečnil bez jakéhokoliv spojení a cizí pomoci.