Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horký a divoký severovýchod Slovenska

aktualizováno 
Severní Spiš patří k nejchladnějším místům Slovenska, ohřát se tady však můžete v blahodárných termálních pramenech. Kromě nich nabízí divoký slovenský severovýchod řadu překrásných přírodních lokalit a kulturních památek.
Krajina v okolí Staré Ľubovni

Krajina v okolí Staré Ľubovni - Krajina v okolí Staré Ľubovni s charakteristickou siluetou stejnojmenné zříceniny | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Severní Spiš okolo města Stará Ľubovňa je krajem, kam se od nás až tak moc nejezdí. Pokud ano, pak hlavně formou jednodenního výletu z nedalekých Vysokých Tater.

Mnoha lidem splývá představa tohoto svérázného regionu s neutěšeně vyhlížejícími romskými vesnicemi. V prvé řadě je to však kraj bohatý na přírodní krásy a cenné historické památky.

Centrum ve Staré Ľubovni

Centrem severního Spiše je okresní město Stará Ľubovňa. Tak jako většina slovenských měst vás přivitá rozsáhlou panelákovou zástavbou, v níž se téměř úplně ztrácí historické centrum. To je tvořené čtvercovým náměstím, které obklopují starobylé měšťanské domy a kostel ze 13. století.

Dějiny sahají v okolí Staré Ľubovně hluboko, jelikož tudy podél řeky Poprad vedla důležitá obchodní cesta. V minulosti ji střežilo několik hradů, nejvýznamnější z nich se tyčí kousek nad městem.

Rozsáhlý středověký Ľubovnianský hrad byl postaven na přelomu 13. a 14. století jako strážní pevnost na cestě do Polska. V r. 1553 vyhořel, při obnově v letech 1554-57 byl obohacen o renesanční prvky a v 17. století se dále rozšířil.

Nejstarší částí je tzv. horní hrad na vrcholu skály s vysokou okrouhlou věží. Ta je vyhledávaným cílem, protože nabízí krásný, skoro až letecký pohled na hradní areál a krajinu kolem. Opevnění dolního hradu vzniklo postupně v 16. stol., jeho nároží tvoří dělostřelecké bastiony z poloviny 16. století, které patří mezi nejstarší příklady tohoto druhu opevnění na Slovensku. Muzejní expozice představuje dějiny hradu, dobové bydlení a řemesla. Součástí je také lapidárium, vězení a hradní galerie. Pod Ľubovnianským hradem můžete navštívit ještě skanzen lidové architektury.

Údolí řeky Poprad z Ľubovnianského hradu
*VÍCE FOTEK Z DIVOKÉHO SEVEROVÝCHODU SLOVENSKA - ZDE

Koupání v teplých pramenech

Slovensko je obecně bohaté na termální prameny a jejich výskyt se nevyhýbá ani chladným severním oblastem, kde je koupání v teplé vodě o to příjemnější. Největší koncentrace pramenů je u vesnice Vyšné Ružbachy, kde vyrostly hezké a příjemné lázně. V lázeňském areálu uprostřed lesoparku vyvěrá 14 pramenů, na léčbu krevního tlaku, nervových a duševních poruch se však využívá pouze pramen Izabella.

Zástupy lidí ale do Vyšných Ružbachů láká především areál velkého termálního koupaliště tvořený několika bazény. Koupat se v něm dá i za nepříznivého počasí, protože část areálu je zastřešena. Termální koupaliště pamatuje už skoro 100 let, je obklopeno pěkným zalesněným prostředím a pojme až 1500 návštěvníků.Termální koupaliště ve Vyšných Ružbachách

Projdete-li lázeňským parkem kolem léčebných budov, narazíte na unikátní přírodní výtvor – travertinový kráter s jezírkem. Jde o místo, kde stále vyvěrá přirozeným způsobem termální voda s rozpuštěným uhličitanem vápenatým, který se sráží v bezprostředním okolí vývěru a vytváří kruhový val.

Přestože travertinový kráter je přísně chráněn, v létě bývá doslova obležen těmi, kterým se zdá být cena vstupenky na koupaliště příliš vysoká. Jezírko má průměr 20 m a je 3 m hluboké.Unikátní travertinový kráter ve Vyšných Ružbachách

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat
Po hlavním silničním tahu směrem jakoby do Tater. V Popradu pak odbočit vlevo na Kežmarok a Starou Ľubovňu.

Pokud pojedete hromadnými dopravními prostředky, je to obdobné – nejdříve do Popradu, zde přestoupit a místními vlakovými nebo autobusovými spoji do Staré Ľubovně.

Mapa
VKÚ 1 : 50 000 č. 103 – Spišská Magura, Pieniny. VKÚ Harmanec

Happening pod širým nebem

Travertin – pórovitá, hezky zbarvená hornina využívaná k dekoračním účelům jako leštěný kámen se dříve u Vyšných Ružbachů průmyslově těžil. Areál opuštěného lomu se v posledních letech proměňuje ve svéráznou sochařskou expozici pod širým nebem, kde se scházejí a tvoří umělci z celého světa.

Najdete tu sochy různých velikostí a námětů, můžete se mezi nimi nerušeně procházet a vnímat nevšední atmosféru danou sepětím lidského umění s okolní přírodou a tradicemi. Mnohé sochařské exponáty zdobí také lázeňský park. Areál lomu se sochami uvidíte vlevo od příjezdové cesty do vesnice.

Lázeňskou atmosféru dotvářejí v létě také typické promenádní koncerty pod širým nebem. Pokud byste se ve Vyšných Ružbachách zdrželi až do večera, zajděte si na večeři do hospody U Kollára v horní části vesnice. Několikrát týdně tu od 19 do 22 hodin hrává rodová lidová kapela z Kolačkova u Staré Ľubovně. V repertoáru samozřejmě nechybí ani tradiční písně z okolního regionu ve svérázném nářečí, dokládající geografickou blízkost Polska.Sochařská expozice v přírodě ve Vyšných Ružbachách

Na výlet do hor

Kopce v okolí Staré Ľubovně jsou pro turistiku doposud "polem neoraným", přestože v nich najdete poměrně velké množství značených turistických tras. Z Vyšných Ružbachů se můžete například vydat na hřebenový přechod pohoří Spišská Magura, které odtud pokračuje až k Belanským Tatrám. Kdo vyhledává tiché lesy bez lidí, sem tam ozdobené nějakou výhledovou loučkou, lepší terén málokde najde.

Liduprázdné krajinné scenérie nabízí také sousední Ľubovnianská vrchovina, která je bohatší na otevřený bezlesý terén s loukami a pastvinami. Vějíř turistických značek do této zcela opuštěné oblasti vychází od železniční stanice Stará Ľubovňa.Jarabinská soutěska

Pozoruhodným cílem může být například miniaturní vápencová soutěska Jarabinský prielom, v níž vířivý pohyb vod vymodeloval typické mísovité prohlubně – obří hrnce.

Pozornost zaslouží i blízká vesnice, v níž žije početná menšina Rusínů. Na ceduli u silnice můžete číst kromě jména Jarabinná ještě druhý název "Orjabina".

Další pozoruhodnou vesnicí je Litmanová, která patří mezi významná slovenská poutní místa. Příjemné putování na kole nebo pěšky nabízí hraniční úsek překrásné a nezregulované řeky Poprad mezi Sulínem a Mníškem.

Nezapomeňte navštívit:

Plavečský hrad – pohraniční pevnost z roku 1294, renesančně opevněna a v 17. stol. upravena na panské sídlo. R. 1856 vyhořel a od té doby je ruinou. Zachovalo se zdivo s okenními a dveřními otvory a torzo dělové bašty.

Strážky – renesanční zámek z let 1570-90, národní kulturní památka Slovenska. Ke komplexu patří také renesanční zvonice a gotický opevněný kostel z 15. století s hodnotným interiérem.

Podolínec – gotické nástěnné malby v kostele ze 13. století jsou národní kulturní památkou Slovenska. K dalším památkám starobylého městečka patří renesanční zvonice a piaristický klášter.

Ľubovnianské kúpeľe – rekreační středisko s přírodním koupalištěm na místě lázní se čtyřmi zemito-železitými prameny, které zanikly po 2. světové válce. Možnost ubytování.

 

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Najdete na iDNES.cz