Lysá hora - Lysá hora | foto: MF DNES

Hora, na které se v Česku nejvíc umírá

  • 88
Lysá hora (1323 m n.m.), nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, je magnetem turistů po celý rok. Hora láká kvůli skvělému rozhledu za pěkného počasí i jako místo testu fyzických sil. Za posledních 40 let tu ale zahynulo 20 lidí. Co je příčinou?



Klikněte na mapku

Nebezpečná hora

Přestože záchranářská technika za poslední léta pokročila a členové horské služby a záchranáři mají mnohem lepší vybavení než jejich kolegové kdysi, hory jako nejvyšší hora Beskyd jsou pro návštěvníky stále nebezpečné.

To potvrzují nejen sami členové Horské služby, ale i případy jako například nedávná smrt Radana Boruty, který spadl do Malenovického kotle v den, kdy nad celým krajem a především v horách panovalo špatné počasí, déšť a těžké mlhy.

"Nebezpečí pro návštěvníky Beskyd je vlastně naprosto stejné jako třeba před čtyřiceti lety. A nemusí se jednat jen o někoho, kdo Lysou horu nezná nebo ji podcení. Právě to se ukázalo v případě Boruty, který Lysou horu znal velmi dobře,“ říká náčelník Horské služby v Beskydech Radim Pavlica, který byl v posledních patnácti letech u téměř všech případů, které skončily pro návštěvníka Lysé hory smrtí.

Přestože je Lysá hora hojně navštěvovaná, může být velmi zrádná. Například tím, že se na ní velmi rychle mění počasí a tím i podmínky pro další cestu nahoru nebo návrat z vrcholu. Pak může mít problémy s pokořením Lysé hory nebo se sestupem z vrcholu i zdatný člověk.

Cesta na Lysou horu

Turistická cesta z Ostravice na Lysou horu, která je lemována pomníčky zemřelých turistů. Pomníček Ivo 1948-2004.
Foto: Alexandr Satinský

Hora smrti

Lysá hora už si za posledních čtyřicet let vybrala na dvacet obětí. Pro srovnání - na nejvyšší české hoře Sněžce zahynulo za posledních 40 let podle odhadů Horské služby v Krkonoších ne více než 10 lidí.

Lidé, kteří zahynuli na Lysé hoře, vesměs přecenili své síly nebo podcenili nebezpečí vrcholu. Proto si smrt často vybrala oběti smrtelných úrazů při různých riskantních sportovních kouscích či pádech z příkrých svahů.

Hned na druhém místě Radim Pavlica jmenuje ty případy, v nichž osudovou roli sehraje změna počasí a člověk zemře na svazích hory například vysílením, ztrátou orientace či na následky pádu ve velké mlze nebo hustém sněžení či dešti.

Podle horských záchranářů není ani velký rozdíl v nebezpečí Lysé hory v zimě a létě. Návštěvníkovi nejvyšší hory Beskyd hrozí nebezpečí i v době, kdy v létě svítí slunce a žádný zvrat počasí nenastane.
Náčelník beskydské Horské služby Radim Pavlica upozorňuje, že totiž některá úmrtí návštěvníků vrcholu má či může mít na svědomí také jejich přecenění fyzických sil či podcenění zdravotních problémů.

Kříž na Lysé hoře

V Helerově zatáčce před vrcholem 17.11.2006 byl postaven kříž na paměť obětí Lysé hory
Foto: Alexandr Satinský

Jak to vidí Roman Gřegoř, šéf krajské letecké záchranné služby

Lysá hora v Beskydech je nebezpečná především tím, že je to klimaticky náročný terén s někdy velmi rychle se měnícím počasím.

Na Lysé hoře je velké převýšení a samotný výstup na ni je náročný i proto, že po cestě nahoru je pro návštěvníky velmi omezená možnost občerstvení, případně nouzového nebo běžného ubytování.

Návštěvník nejvyšší hory Beskyd by měl před výšlapem dobře zhodnotit své fyzické síly a samozřejmě si vzít odpovídající výstroj včetně nabitého mobilu. Jinak se pro něj vidina krásné vyhlídky shora může změnit při jinak banálním úraze, jakým je třeba vymknutý kotník, ve velký problém.

Návštěvníci Lysé hory si musejí uvědomit, že tato hora může být nebezpečná nejen v zimě a podzimních plískanicích, ale prakticky kdykoliv.

Lysá hora je nebezpečná svou náročností v jakémkoliv počasí a v jakékoliv roční době. A může na ní zemřít i takový člověk, který je zdravotně v pohodě a má dost fyzických sil. To se potvrdilo nedávno u muže, který zemřel v Malenovickém kotli. Tento člověk byl zkušený, znal Lysou horu, ale naprosto podcenil tehdejší počasí a vydal se potmě bez dostatečného zajištění dolů.


"Lidé, kteří mají problémy se srdcem, mohou při výstupu na Lysou horu dostat například srdeční příhodu. Stejně tak může návštěvníky skolit mozková příhoda. Měli jsme případ, kdy staršího člověka po vystoupení z autobusu v Malenovicích u hotelu Bezruč po pěti minutách chůze do kopce postihla srdeční příhoda,“ říká šéf horských záchranářů.

Lysou horu si podle něj zvolí za svůj hřbitov někteří lidé dokonce sami a páchají tam sebevraždy.
"A nakonec evidujeme jako příčiny smrti na vrcholu dopravní nehody. Zemřel tu i muž, který vyrazil na konci šedesátých let na vrchol Lysé hory terénním automobilem a pod vrcholem havaroval.

,