Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hity léta: Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko

  18:50aktualizováno  18:50
Kam pojedeme letos do ciziny? Dovolenkové chutě se u nás nemění nijak rychle. Většina lidí pojede podle průzkumů k moři. Hlavně do států Středomoří. Ti, kteří potřebují víc šetřit, uvažují o cestách po Česku. Nebo přemýšlejí ještě o další variantě, které je vyjde na stejné či menší peníze než doma - Slovensko.

Návrat na Slovensko
O Slovensko je obrovský zájem, i když tato země samozřejmě žádné moře nemá. Ale čím dál více obyvatel Česka - letos možná až půl milionu lidí - se chce podívat do oblastí, které byly před více než deseti lety ještě součástí společného státu.

Snadná dostupnost, téměř žádná jazyková bariéra a velmi výhodné ceny nás ženou právě k nejpopulárnějšímu ze sousedů. Není to však jediný návrat.

Zpět do Bulharska
Jedním z hitů (i když v počtech mezi vítěze patřit ještě letos určitě nebude) se totiž stává po mnoha letech i Bulharsko, kam v dobách reálného socialismu jezdila k Černému moři dnešní střední a starší generace.

Bulharům se až po letech podařilo nejenom renovovat své hotely, ale dnes už nabízet i poměrně dobré služby. A tak se koná i návrat této země na turistické výsluní Česka. Více o Bulharsku a tipech na dovolenou v tété zemi najdete ZDE.

Stálice: Chorvatsko
Jedničkou, podobně jako v minulých letech, však bude i letos Chorvatsko. Počet turistů z Česka tam už v posledních dvou letech nestoupal a v minulém roce jich bylo necelých 700.000. Nedá se ani předpokládat, že se to změní, protože doprava bývá do této balkánské země sice poměrně levná, ale ceny se postupně srovnaly s ostatními zeměmi středomořské oblasti.

Chorvatsko však pro Čechy zůstane ještě asi dlouho stálicí, kam se bude vždy jezdit k moři. Ostatně chorvatské pobřeží je nádherné.

Zájem o Řecko stoupá
Už několik let pravidelně roste i zájem o Řecko. Tam by podle průzkumů chtělo v případě, že pojede na zahraniční dovolenou, deset až patnáct procent lidí, což už je velmi zajímavé číslo. Možná, že tento stát bude u nás letos na svém vrcholu, protože příští léto se budou konat v Aténách olympijské hry a očekává se, že ceny se v roce 2004 kvůli této významné události o něco zvednou v mnoha oblastech Řecka. Více o dovolené v Řecku najdete ZDE.

Další oblíbené destinace
Zvednutí cen v Řecku by příští rok mohlo dobře využít Turecko, o něž je také v létě poměrně velký zájem.

Již tradičně je Čechy mimořádně navštěvovaná v létě Itálie, kde turisté spojují pobyt u moře s návštěvou historických památek. Kvůli Mallorce, Ibize a Kanárským ostrovům (kam se jezdí po celý rok) patří k nejnavštěvovanějším zemím i Španělsko. Tradičně se jezdí po celý rok i do Francie a především v zimě (v posledních letech stále více i v létě) do sousedního Rakouska.

Žádný další nový velký hráč, když bereme v úvahu pouze zahraniční turistiku, se tento rok pro cestující občany České republiky neobjevil.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz