Historické srdce Moravy buší v Olomouci

  • 4
Pokud přemýšlíte, co se sychravým podzimním víkendem, máme pro vás tip. Výlet do Olomouce. Město, ležící přímo v srdci Moravy, je druhou největší památkovou rezervací u nás. Sloup Nejsvětější trojice figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě architektonických skvostů město nabízí i řadu příjemných kaváren a vináren.

Projděte se s námi Olomoucí
Ideální začátek prohlídky města je právě na Horním náměstí. Pyšnou budovu radnice zaručeně nepřehlédnete. Spolu se sloupem Nejsvětější trojice tvoří nejvýraznější dominanty hlavního olomouckého náměstí. Radniční budova spojená s kupeckým domem byla stavěna na základě privilegia markraběte Jošta.

Pozoruhodný je také orloj na budově radnice. Jeho vzhled a pojetí se od 16. do 19. století několikrát změnily. Po druhé světové válce byl orloj téměř zničený. Zásadní a zatím poslední rekonstrukce proběhla v roce 1995.

Olomoucká pověst vypráví o tvůrci orloje Antonínu Pohlovi, z příkazu městské rady oslepeném potulném hodináři, který přišel o zrak, aby už nikde jinde v žádném městě nemohl vytvořit takové dílo. Skutečnost je však jiná a pravděpodobně i mnohem prozaičtější, než praví prastará legenda.

Nejzajímavější památky
Olomouc, metropole Hané, se také označuje jako "Perla na zelené podušce".

Mezi další turisty vyhledávané architektonické skvosty patří katedrála sv. Václava, chrám sv. Mořice, kostel sv. Michala, Hradisko, což je největší premonstrátský klášter v Evropě, Zdíkův palác nebo arcibiskupský palác.

Lana Velice známý je v olomouckém kraji také chrám Panny Marie Sněžné, dominanta historického centra města. Tato bohatě architektonicky zdobená stavba vznikla původně jako jezuitský kostel v letech 1712 až 1719. V kostele je pohřben biskup Vilém Prusínovský, oltáři dominuje plastika Panny Marie ze 14. století.

Jméno Václav Render je úzce spjato se sochami a architekturou průčelí. Vynikající akustiku chrámu podtrhují Helbigovy varhany z roku 1726. Proto se tam také často konají varhanní koncerty.

Pozůstatkem barokní bastionové pevnosti, kterou byla Olomouc až do roku 1886, je Terezská brána. Byla postavena v roce 1752 a pojmenována po císařovně Marii Terezii při příležitosti její návštěvy na Moravě.

Brána je významný relikt pevnostních staveb na našem území a společně s dalšími pozůstatky barokního opevnění Olomouce představuje zajímavou technickou památku.

Vzpomínkou na nešťastnou událost v dějinách města, která si vyžádala mnoho nevinných lidských životů, je morový sloup. Na sochařské výzdobě spolupracovali Jan Sturmer a Tobiáš Schlütz. Morová epidemie propukla v Olomouci v letech 1713 až 1715.

Významné poutní místo
Chrám Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším poutním místům v českých zemích. Historie poutního místa je starší než historie barokního kostela.

I tento olomoucký kostel měl totiž předchůdce. Zakladatelem poutního místa, situovaného na vyvýšenině východně od historického centra, byl olomoucký měšťan a obchodník s vínem Jan Andrýsek. Na jeho obchodních cestách se mu zalíbil kostelík sv. Martina na kopci u obce Tučapy na Vyškovsku, kam při cestách často chodil na mši. Před svými lidmi učinil slib, že postaví podobný kostelík nad městem Olomouc. Slib mu připomínali nejen vlastní lidé, ale také Panna Maria ve snách.

Parky, galerie, univerzita, kavárny
Historické jádro města obklopují krásné parky umístěné podél řeky Moravy a bývalých středověkých hradeb. Známé jsou také výstava květin Flóra, mezinárodní varhanní festivaly a Olomoucké hudební jaro.

Malebné město na Hané je rovněž rájem vysokoškoláků. Univerzita Palackého uskutečňuje téměř čtyřicet studijních programů, ve kterých se připravují odborníci pro oblast lékařství, práva, teologie, filozofie, češtiny, jazyků, historie, psychologie, dějin umění, sociologie, politologie, chemie, pedagogiky a celé řady dalších oborů. Univerzita vytvořila podmínky pro konání přijímacích zkoušek a studium handicapovaných studentů.

V centru města můžete navštívit také některou z mnoha městských galerií, například Galerii Bohéma, Caesar, Labyrint, Mona Lisa. Večer je pak ideální zajít na představení do Divadla Hudby, Moravského divadla Olomouc nebo třeba do Slovanského domu. Příjemné posezení nabízí také mnoho kaváren, vináren nebo restaurací.

Tip pro děti 

Něco pro děti
Děti by mohly mít krásné zážitky ze zoo na Svatém Kopečku, což by mohlo být i pro vás příjemným zpestřením výletu. Zoo se rozkládá ve smíšeném lese na rozloze 42,5 hektaru. Zahrada chová téměř tři sta druhů zvířat a podílí se na záchraně řady druhů zapojených do Evropského záchranného programu.

Zoo je otevřena denně

květen-září 8.00-19.00
duben-říjen 8.00-18.00
listopad-březen 8.00-16.00

Vstupné činí 50 Kč pro dospělého návštěvníka (samozřejmě platí dětské a studentské slevy). Pozor! Vstup pro vašeho pejska je povolen, pokud má vodítko a náhubek.

KATEDRÁLA SV. VÁCLAVA. Novogotická stavba z let 1883-1892. Jižní věž je vysoká 100,65 metru a je nejvyšší kostelní věží na Moravě.

Radniční orloj

Detail radničního orloje

Detail Čestného sloupu Nejsvětější trojice na Horním náměstí

Sloup Nejsvětější trojice je největší barokní sousoší v českých zemích, vysoké 34 metrů. Byl vystavěn v letech 1716-1754.

Želva u Ariónovy kašny před jihozápadním nárožím radnice

,