Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hintertux, nejoblíbenější ’český’ ledovec

  11:15aktualizováno  11:15
V souboji ledovců o přízeň českých lyžařů v Rakousku má Tux silné zbraně - strmé svahy (rozuměj "nešizené" červené sjezdovky), solidní rozsah tratí a tuhý sněhový kořínek.

Rakousko, Hintertux | foto: Österreich Werbung

Ideální řešení sněhové krize

Ideálním řešením letošní sněhové krize je lyžování na ledovcích. Pro zdatnější jezdce se ledovcovou jedničkou v Rakousku stal Hintertux. Ten nemá konkurenci. Na své si tady přijdou i méně zdatní lyžaři a děti.

V zimní sezoně je přitom jen jedním dílem celého koláče sjezdovek v údolí Zillertal, protkaného lanovkami a vleky skrz naskrz. Celkem jde o 581 kilometrů sjezdovek v celém údolí. Lyžovat je nyní možné na většině z nich.

Dopravní osou ledovce 3 úseky lanovek

Dopravní osou ledovce jsou tři úseky kapacitních kabinkových lanovek - z rozsáhlého parkoviště v Hintertuxu, uzpůsobeného na podzimní víkendové nápory, stoupají paralelně dvě gondoly na Sommerbergalm, do výšky 2100 metrů nad mořem, odkud pokračuje výkonný funitel, neboli prostorná kabina pro 24 osob tažená dvojitým lanem s širokým rozpětím, odolávající tak i větru nad 100 kilometrů. Ten není na otevřených pláních ledovce výjimkou.

Z přestupní stanice Fernerhaus (2660 m n. m.), Čechy překřtěné na "fernet haus“, lze dalším objemným funitelem nebo dvousedačkou dosáhnout širých svahů pod Gefrorene Wand (3250 m n. m.), které stojí za sportovní pověstí Tuxu a na podzim připomínají hustý les. Jen místo stromů jej tvoří slalomové tyče bezpočtu trénujících reprezentací.

Rakousko, Hintertux

Nejatraktivnější, ale nejrušnější

Velmi svižný je i svah k Fernerhausu, odkud lze po lehce klikaté červené trati sjet až pod Sommerbergalm. Tato nejatraktivnější část střediska je bohužel také nejrušnější, kapacita je hlavním mottem lanovek i samoobslužných restaurací.

Klidněji bývá na protilehlých modrých a červených sjezdovkách pod špičatým vrcholem Kaserer, obsloužených klasickými kotvami. I zde by se daly sjezdovky směle prohlásit za dálnice, uspokojující v první řadě rychlejší jezdce.

Strmý ledovec, zejména pod Gefrorene Wand, může lákat k prašanovým výletům mimo sjezdovku, vzhledem k nemálo obětem stále hladovějších trhlin je však nelze doporučit.

Ze Sommerbergalmu je k dispozici ještě expresní čtyřsedačka a dva vleky s modrými sjezdovkami pod Tuxer Jochem, který se pne do výšky 2460 metrů. Zajímavější je však možnost sjet odtud až do údolí po nově zasněžované pětikilometrové trati Schwarze Pfanne, podél níž je dost příležitostí k bezpečným odskokům do volného terénu.

Ledovec přetéká ve vrcholových partiích také na jižní stranu hřebene, kde lze využít trojsedačku a červenou sjezdovku Schlegeis.

Tipy a doporučení

Hlavní občerstvovací základnou je velký Fernerhaus s restaurací, vyhrazenou místností pro batůžkáře s vlastním obědem, půjčovnou, servisem, úschovnou, dětským koutkem i venkovní terasou. Útulnější je malá chata Gletscherhütte nad sedačkou Schlegeis, odkud je navíc lepší výhled na celé Zillertalské Alpy.

Sympatickou vlastností Tuxu je jeho výborná dopravní dostupnost, nejlepší ze všech tyrolských ledovců. Po dokončení obchvatu Plzně se z dálnice při cestě z Prahy sjíždí až v ústí Zillertalu, odkud zbývá k parkovišti pod ledovcem 50 kilometrů po rychlé údolní silnici.

V Lanersbachu a Vorderlanersbachu, tradičních a ne moc rušných vískách s dojezdovou vzdáleností ani ne 20 kilometrů, se dá sehnat přijatelné ubytování v soukromí.

Komu by večerní podniky chyběly, může zůstat níže v údolí v městském Mayrhofenu, odkud se rozbíhají lanovky do dalších arén - jednak do oblasti hory Penken, propojené s Rastkogelem a Eggalmem směrem k Tuxu, jednak na vrchol Ahorn, což je ideální plató začátečníků.

Kromě těchto areálů je Zillertal obdařen ještě dalšími dvěma, překonávajícími magickou stovku kilometrů sjezdovek - Hochfügen/Kaltenbach (155 kilometrů) a Zillertal Arenou (160 kilometrů). Na vše lze pořídit jednotný superskipas, v základní variantě se nabízí ledovec spolu s mayrhofenskými sjezdovkami (Ski Zillertal 3000).

Orientační ceny

  • ubytování v soukromí se snídaní: od 15 eur/osoba/noc
  • v penzionu s polopenzí: od 35 eur/osoba/noc
  • skipas 1 den dospělí/děti do 14 let (Ski Zillertal 3000): 36/18 eur
  • skipas 3 dny dospělí/děti do 14 let (Ski Zillertal 3000): 96,5/48 eur
  • skipas 4 dny dospělí/děti do 14 let (Zillertaler Superskipass): 123/61,50 eur
  • skipas 6 dní dospělí/děti do 14 let (Zillertaler Superskipass): 172/86 eur

RADEK HOLUB, redaktor časopisu SNOW

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Lyžování v Alpách, kde budete jako doma. Zillertal máme doslova za humny

Hochfügen. Když vyjde počasí, tak je to pohádka.

Zatímco Vídeňáci jezdí do Zillertalu hlavně za dobrým jídlem, pro české lyžaře má tyrolské údolí ještě jinou devizu....

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Drsný svět Jeseníků, po Krkonoších druhého nejvyššího pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při...

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Najdete na iDNES.cz