Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hintertux, nejoblíbenější ’český’ ledovec

  11:15aktualizováno  11:15
V souboji ledovců o přízeň českých lyžařů v Rakousku má Tux silné zbraně - strmé svahy (rozuměj "nešizené" červené sjezdovky), solidní rozsah tratí a tuhý sněhový kořínek.

Rakousko, Hintertux | foto: Österreich Werbung

Ideální řešení sněhové krize

Ideálním řešením letošní sněhové krize je lyžování na ledovcích. Pro zdatnější jezdce se ledovcovou jedničkou v Rakousku stal Hintertux. Ten nemá konkurenci. Na své si tady přijdou i méně zdatní lyžaři a děti.

V zimní sezoně je přitom jen jedním dílem celého koláče sjezdovek v údolí Zillertal, protkaného lanovkami a vleky skrz naskrz. Celkem jde o 581 kilometrů sjezdovek v celém údolí. Lyžovat je nyní možné na většině z nich.

Dopravní osou ledovce 3 úseky lanovek

Dopravní osou ledovce jsou tři úseky kapacitních kabinkových lanovek - z rozsáhlého parkoviště v Hintertuxu, uzpůsobeného na podzimní víkendové nápory, stoupají paralelně dvě gondoly na Sommerbergalm, do výšky 2100 metrů nad mořem, odkud pokračuje výkonný funitel, neboli prostorná kabina pro 24 osob tažená dvojitým lanem s širokým rozpětím, odolávající tak i větru nad 100 kilometrů. Ten není na otevřených pláních ledovce výjimkou.

Z přestupní stanice Fernerhaus (2660 m n. m.), Čechy překřtěné na "fernet haus“, lze dalším objemným funitelem nebo dvousedačkou dosáhnout širých svahů pod Gefrorene Wand (3250 m n. m.), které stojí za sportovní pověstí Tuxu a na podzim připomínají hustý les. Jen místo stromů jej tvoří slalomové tyče bezpočtu trénujících reprezentací.

Rakousko, Hintertux

Nejatraktivnější, ale nejrušnější

Velmi svižný je i svah k Fernerhausu, odkud lze po lehce klikaté červené trati sjet až pod Sommerbergalm. Tato nejatraktivnější část střediska je bohužel také nejrušnější, kapacita je hlavním mottem lanovek i samoobslužných restaurací.

Klidněji bývá na protilehlých modrých a červených sjezdovkách pod špičatým vrcholem Kaserer, obsloužených klasickými kotvami. I zde by se daly sjezdovky směle prohlásit za dálnice, uspokojující v první řadě rychlejší jezdce.

Strmý ledovec, zejména pod Gefrorene Wand, může lákat k prašanovým výletům mimo sjezdovku, vzhledem k nemálo obětem stále hladovějších trhlin je však nelze doporučit.

Ze Sommerbergalmu je k dispozici ještě expresní čtyřsedačka a dva vleky s modrými sjezdovkami pod Tuxer Jochem, který se pne do výšky 2460 metrů. Zajímavější je však možnost sjet odtud až do údolí po nově zasněžované pětikilometrové trati Schwarze Pfanne, podél níž je dost příležitostí k bezpečným odskokům do volného terénu.

Ledovec přetéká ve vrcholových partiích také na jižní stranu hřebene, kde lze využít trojsedačku a červenou sjezdovku Schlegeis.

Tipy a doporučení

Hlavní občerstvovací základnou je velký Fernerhaus s restaurací, vyhrazenou místností pro batůžkáře s vlastním obědem, půjčovnou, servisem, úschovnou, dětským koutkem i venkovní terasou. Útulnější je malá chata Gletscherhütte nad sedačkou Schlegeis, odkud je navíc lepší výhled na celé Zillertalské Alpy.

Sympatickou vlastností Tuxu je jeho výborná dopravní dostupnost, nejlepší ze všech tyrolských ledovců. Po dokončení obchvatu Plzně se z dálnice při cestě z Prahy sjíždí až v ústí Zillertalu, odkud zbývá k parkovišti pod ledovcem 50 kilometrů po rychlé údolní silnici.

V Lanersbachu a Vorderlanersbachu, tradičních a ne moc rušných vískách s dojezdovou vzdáleností ani ne 20 kilometrů, se dá sehnat přijatelné ubytování v soukromí.

Komu by večerní podniky chyběly, může zůstat níže v údolí v městském Mayrhofenu, odkud se rozbíhají lanovky do dalších arén - jednak do oblasti hory Penken, propojené s Rastkogelem a Eggalmem směrem k Tuxu, jednak na vrchol Ahorn, což je ideální plató začátečníků.

Kromě těchto areálů je Zillertal obdařen ještě dalšími dvěma, překonávajícími magickou stovku kilometrů sjezdovek - Hochfügen/Kaltenbach (155 kilometrů) a Zillertal Arenou (160 kilometrů). Na vše lze pořídit jednotný superskipas, v základní variantě se nabízí ledovec spolu s mayrhofenskými sjezdovkami (Ski Zillertal 3000).

Orientační ceny

  • ubytování v soukromí se snídaní: od 15 eur/osoba/noc
  • v penzionu s polopenzí: od 35 eur/osoba/noc
  • skipas 1 den dospělí/děti do 14 let (Ski Zillertal 3000): 36/18 eur
  • skipas 3 dny dospělí/děti do 14 let (Ski Zillertal 3000): 96,5/48 eur
  • skipas 4 dny dospělí/děti do 14 let (Zillertaler Superskipass): 123/61,50 eur
  • skipas 6 dní dospělí/děti do 14 let (Zillertaler Superskipass): 172/86 eur

RADEK HOLUB, redaktor časopisu SNOW

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Jeseníky, po Krkonoších druhé nejvyšší pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při hranicích s...

Najdete na iDNES.cz