Himlštejn je nebobytný

Hlubokým údolím protéká Ohře ve Stráži nad Ohří. Dominanta celého okolí - vysoký čedičový kopec Nebesa (634 m) - však přímo nad vodní hladinou neční. Nachází se kilometr severozápadně od Stráže a jeho vrchol je od ní přístupný po zelené turistické značce. Převýšení od hladiny řeky zde tvoří úctyhodných 313 metrů a právě v této extrémní poloze se nacházejí zříceniny hradu nazvaného příznačně Himlštejn neboli Nebeská skála.

Hrad nejspíš postavil Vilém z Illburka, který se jako jeho majitel připomíná roku 1334. Před rokem 1454 již patřil Jindřichu z Weidenu, posléze rodu Saranéřů, kteří jej opravili. Od roku 1528 byl v majetku rodu Šliků, za nichž postupně během několika desítek let zpustl. Hrad má velmi zajímavý půdorys podřízený hlavně obranyschopnosti objektu.

Nejvíce chráněná byla přístupová cesta, a to malým příhrádkem s bránou. Druhou bránu tvořil portál v hlavní hradbě. K ní přiléhala i rozměrná obytná věž. Tato část hradu se nám zachovala v čitelných zříceninách. Areál byl dále opevněn i parkánem, příkopem lemovaným zemním opevněním. Na nejvyšším místě stály dvě budovy, z nichž se do dnešních dob zachovaly jen nepatrné pozůstatky. Hrad je typickým objektem, který vznikl v bezprostřední návaznosti na šok z účinnosti obléhacího dělostřelectva za husitských válek. Proto byla také zvolena tak nezvyklá extrémní poloha a potlačení rezidenční složky objektu na minimum.

Výstup na Himlštejn je příjemným výletem do přírody.