ZRCADLOVKA vs. KOMPAKT. Zrcadlovka je objemnější a těžší, ale nabízí řešení

ZRCADLOVKA vs. KOMPAKT. Zrcadlovka je objemnější a těžší, ale nabízí řešení téměř pro každý motiv a situaci. Kompakt je menší a lehčí přístroj, který je ale méně pohotový, má omezené příslušenství a nižší technický strop. | foto: Koláž - iDNES.cz

Hezké fotky z dovolené, 3. díl: Kompakt, nebo zrcadlovka?

  • 40
Volba fotoaparátu záleží především na tom, co chcete se získaným obrázkem dále dělat. Chcete ho opatřit textem a hned poslat? Pak použijete fotografující mobil nebo tablet typu iPadu a pár sekund po nafocení má vaši fotku kamarád na druhém konci světa.

Podobná zařízení pracující na principu Namiř a exponuj! své uživatele neobtěžují nastavením parametrů expozice, a i programy umožňující hned do snímků kreslit a vkládat texty jsou uživatelsky přívětivé a některé i zdarma. Výstavní fotku ovšem z mobilu neuděláte.

Lepší technickou kvalitu mají fotky ze skutečných fotoaparátů. U nich se můžete rozhodnout, zda mají mít objektiv pevně spojený s tělem přístroje, nebo zda se toto "oko" dá obměňovat podle toho, co budete fotit.

Výměnné objektivy mají především zrcadlovky, které k cestě světla foťákem používají zrcadlo. Vedle pravých zrcadlovek jsou různá konstrukční řešení snažící se roli objemného zrcadla nějak obejít. Pevné objektivy má většina takzvaných kompaktů.

Fotokurz vede Pavel Scheufler

Pavel Scheufler je český publicista a historik fotografie. Zabývá se převážně fotografií na území Rakouska-Uherska do roku 1918. Od roku 1990 přednáší historii fotografie na katedře fotografie FAMU.

Kompakty jsou menší, lehčí, ale méně pohotové, zrcadlovky objemnější, těžší, nápadnější. Ke kompaktům je příslušenství omezené, kdežto se zrcadlovkou existuje řešení téměř pro každý motiv a situaci.

Kompakt má technický strop, zrcadlovka jej má postavený mnohem výše. Proto je ovladatelsky složitější. Zrcadlovka roste spolu s fotografem. Není vždy dražší, ale jeví se jako profesionálnější.

Ale neplatí, že čím dražší foťák, tím lepší fotograf.

Nastavte si dobrou kvalitu snímků

Každá digitální fotografie se skládá z pixelů - obrazových bodů. Čím je jich více, tím má fotka hustější informaci, větší rozlišení. Pro umístění na web stačí rozlišení mobilu, pro časopis foťte kompaktem nebo zrcadlovkou, do databanky patří jen snímky z kvalitní zrcadlovky.

Při tisku záleží samozřejmě na velikosti potištěné plochy. S technickou kvalitou obrazu souvisí nejen počet a velikost pixelů a senzoru digitálu, ale také způsob jejich zpracování, a to i později v počítači. Pokud se fotografové baví, že mají "desetimegáč", mají na mysli digitál s přibližně 10 miliony pixelů neboli 10 MPx. Neplatí však, že čím větší rozlišení digitál nabízí, tím bude foťák automaticky kvalitnější.

K července se v přírodě nepřiblížíme na dosah ruky. Vhodný objektiv, nejvyšší nastavení velikosti a kvality obrazu poskytly možnost udělat z celku výřez, jako bychom byli těsně vedle ptáčka. Ořez zároveň znamená možnost odstranění rušivých nepodstatných prvků. Při nastavení kvality a velikosti vždy počítejte s možným výřezem!

Rozlišení digitálu je takové, že i detail peří červenky je zcela ostrý.

Určení velikosti obrazu je vedle obrazové kvality základním nastavením v digitálu. Protože nevíme, co v budoucnu budeme chtít se snímkem dělat, nastavil bych velikost vždy na té největší možné hodnotě, často označované jako „L“ (Large). Na displeji se přitom obvykle ukáže počet obrazových bodů příslušného nastavení (například 4 288 x 2 848).

Nejvyšší možné nastavení velikosti nám dá také možnost pracovat s výřezem snímku, což je velmi důležitá tvůrčí možnost.

Pro nastavení obrazové kvality bych pro začátek zvolil nastavení z výroby, které bývá JPEG fine nebo JPEG normal. Později si vysvětlíme, co ta písmena u kvality obrazu znamenají.