Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejslavnější bar Havany slaví 70 let. Chodil sem Hemingway i Bardotová

  11:41aktualizováno  11:41
Malý havanský bar La Bodeguita del Medio, svatostánek kubánského mojita, slaví 70 let. Rozhodně ho nevynechají miliony turistů, kteří přicházejí objevovat oblíbený lokál amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye.

Havanský bar La Bodeguita del Medio | foto: Profimedia.cz

"Když mojito, tak v Bodeguitě. Když daiquirí, tak ve Floriditě," zní heslo na tabulce v baru La Bodeguita, které tam zanechal nositel Nobelovy ceny za literaturu (1899–1961), když se procházel v padesátých letech uličkami starého města. La Bodeguita a La Floridita byly dva spisovatelovy oblíbené bary.

Dnes dosahuje návštěvnost turistů svého vrcholu za zvuků pouličních orchestrů, které tu vyzpěvují slávu Che Guevarovi se slavným Hasta Siempre Commandante nebo kubánskému hudebníkovi Compay Segundovi s jeho projektem Buena Vista Social Club.

"Bar je tak známý, že sem člověk musí jít už z pouhé zvědavosti," vysvětluje argentinská turistka Ana María Nocifová, která sem se skupinou turistů přijela z přímořského letoviska Varadero ležícího 150 kilometrů východně od Havany.

Bar uprostřed ulice už od roku 1942

La Bodeguita del Medio otevřela 26. dubna 1942 z iniciativy obchodníka Ángela Martíneze, který předělal malou hospodu (bodega) pár metrů od katedrály na bar.

A protože byl bar umístěn uprostřed domovního bloku a nikoli – jak to často bývá – na rohu ulice, jméno se našlo velmi rychle: hospůdka uprostřed ulice, jak mu již lidé z okolí říkali.

Státní podnik Palmares, který dnes bar spravuje, připravil k 70. výročí nejslavnějšího havanského baru sérii setkání a především konferenci o mojitu.

Vezměte několik lístků máty, přidejte třtinový cukr, citronovou šťávu, rozdrťte, aby se máta extrahovala, dolijte bílý rum a trochu sodovky: recept na kubánský národní koktejl je jednoduchý, ale účinný. A v baru La Bodeguita je drahý, čtyři dolary (72 Kč), takže sem přichází jen málo kubánských zákazníků, jejichž měsíční mzda se pohybuje kolem 20 dolarů (360 Kč).

Kdo nebyl v Bodeguitě, jakoby nikdy nebyl v Havaně

Naopak již od časného dopoledne sem přicházejí spousty turistů. Většina z nich popíjí své mojito ve stoje, přestože tu je připraveno několik stolů pro ty, kdo by si přáli posnídat, výhradně místní kuchyni.

Na zdech jsou mezi fotografiemi celebrit, které poctily bar svou návštěvou, stovky nápisů, ať anonymních nebo slavných. Například bývalý chilský socialistický prezident Salvador Allende tu napsal "Kuba je svobodná, Chile čeká, 28. června 1961".

Hemingway zaujímá čestné místo s velkou fotografií ze svého setkání s otcem kubánské revoluce Fidelem Castrem, pořízenou krátce před odjezdem spisovatele z Kuby.

Havanský bar La Bodeguita del Medio

Mezi další slavné hosty patřili mj. hudebník Nat King Cole, herečky Marlene Dietrichová, Brigitte Bardotová či Sophia Lorenová, básník Pablo Neruda či spisovatel Gabriel García Márquez.

Každou chvíli tu autobusy vyvrhnou desítky turistů. "Přijela jsem, protože to je na programu naší cesty, a také jsem vždy chtěla tento bar vidět. Ale nedali nám čas vypít si tu sklenku," lituje Catalina Quesadová z Chile.

"Odjíždím však spokojena, že jsem ho spatřila, všechno jsem si vyfotografovala a viděla jsem atmosféru," říká na ulici uprostřed pouličních zpěváků, kamelotů a prodavačů suvenýrů, kteří vědí, že La Bodeguita je rovněž pro ně vítanou příležitostí.

Havanský bar La Bodeguita del Medio
Havanský bar La Bodeguita del Medio

Havanský bar La Bodeguita del Medio

"Je to ideální místo, kde si můžete poslechnout hudbu, pojíst tradiční jídlo, vykouřit si doutník a ochutnat mojito," vysvětluje obchodní ředitelka Palmares Liubersy Perezová Guillénová.

"Konverzuje se tady, lidé si tu dávají schůzky. Je to pro všechny významné osobnosti světa, které přijedou do Havany, místo, které nemohou vynechat," dodává.

Dnes lze do La Bodeguity del Medio zajít například i v Mexiku, Španělsku, Makedonii, Austrálii, Libanonu, na Ukrajině, na Slovensku či v pražské Kaprově ulici.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz