Haiti očima Čecha: bolavý vřed Karibiku, kam míří jen ti nejotrlejší

Exkluzivně   13:55
Zemětřesení zabíjelo na Haiti, jedné z nejchudších zemí světa. Je to země tak ubohá, že pro to ani nemáme měřítka. Z devíti milionů lidí tu žije 80 procent s méně než dvěma dolary denně. Polovina obyvatel je negramotná. Když někdo zemře, mrtvolu děti při cestě do školy netečně překračují.
Haiti. Port-au-Prince - Grand Rue

Haiti. Port-au-Prince - Grand Rue | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Život na Haiti je pro drtivou většinu obyvatel prachmizerný, i když se zrovna netřese země nebo nepřijde nějaký hurikán.

Když jsem na jaře roku 2009 jedné noci hovořil s "Otcem Joe", představeným katolického řádu oblátů, na střeše jejich sídla v prudkém svahu na okraji haitské metropole Port-au-Prince, 15 kilometrů vzdálené od epicentra středečního zemětřesení, byl to zvláštní pocit.

Zemětřesení zasáhlo na Haiti pár Čechů

Mezi oběťmi snad ale nejsou

Dívali jsme se dolů na město, které vlastně město vůbec nepřipomínalo: jen u pobřeží zářil osvětlený přístav, v dálce jsme mohli tušit temné siluety budov a dokonce i prezidentský palác tonul ve tmě. Občas se některá část města rozsvítila mihotavými světly, to když zrovna začala jít elektřina.

Z Otce Joea jsem cítil vyrovnanost, založenou na zkušenosti padesáti let prožitých v jedné z nejubožejších zemí světa. "Jednou jsme tu v noci slyšeli výstřel a ráno uviděli na ulici ležet mrtvé tělo. Zavolali jsme policii, ale přijeli až v poledne. Mezitím mrtvolu lidé prostě překračovali, včetně dětí, které tudy chodí do školy. Pak jsme zařídili ty dvě lampy, aby tu v noci bylo aspoň trochu vidět. Myslím, že místní nám za to jsou vděční," vyprávěl otec Joe.

Haiti. Port-au-Prince - Prezidentský palác (Palais National)

Port-au-Prince - Prezidentský palác (Palais National)

Haiti. Port-au-Prince - Grand Rue

Port-au-Prince - Grand Rue

Tenkrát a dnes

To bylo před rokem. Dnes je Port-au-Prince po ničivém zemětřesení v troskách a oběti se počítají jistě na tisíce. Škody na životech jsou tak velké i proto, že haitská metropole a její okolí jsou beznadějně přelidněné a většina lidí žije v ubohých slumech ve svépomocných příbytcích, které nemají žádné zabezpečení proti přírodním živlům, natož proti zemětřesení.

na Haiti pomáhají i češi

V zemi působí také Arcidiecézní charita Olomouc. Vedoucí humanitárního oddělení charity Martin Zamazal informoval o projektu Daruj střechu nad hlavou", který se týká výměny "palmových" střech za pevné v nejchudší části země v okolí Baie-de-Henne, aby zde obyvatelé mohli žít i v době dešťů. Dalším projektem je výstavba školy v Gonaives pro chudé děti ze slumů.

Více než devět milionů lidí, většinou černochů, je na Haiti natlačeno na ploše odpovídající velikosti čtyř českých krajů. Většinu plochy zaujímají neobyvatelné hory, a tak se hustota osídlení podél moře a v nížinách blíží hodnotám známým z Nizozemska nebo Porúří - jenže bez jakékoli moderní infrastruktury.

Raketový růst populace během několika posledních dekád, mimo jiné díky mírně zlepšené zdravotní péči, měl za následek téměř totální odlesnění. Kácelo se kvůli surovině na dřevěné uhlí. Když dnes zasáhne Haiti hurikán, což se děje pravidelně každý rok, prudký déšť spláchne nechráněnou půdu a ta strhne do bahnitého pekla celé vesnice i města.

Oběti se nikdy nepočítají na méně než stovky. Představit si následky zemětřesení o síle sedmi stupňů Richtera je skoro nemožné.

Haiti. Cap Haitien

Haiti. Cap Haitien

Haiti vs. Dominikánská republika

Všeobecná mizérie na Haiti kontrastuje se sousedící Dominikánskou republikou - oba státy tvoří dohromady velký karibský ostrov Hispaniola.

Zatímco Dominikánská republika, která podle všeho zemětřesením zasažena nebyla nebo jen nepatrně, platí za turistický ráj hojně navštěvovaný Američany i Evropany, na Haiti turistický ruch v pravém slova smyslu neexistuje. Důvodem je všeobecná chudoba a nesmírně rozšířená kriminalita, která se po rozmístění stabilizační mise MINUSTAH (od 2004 asi 9 000 vojáků) snížila jen málo.

Haiti. Gonaives

Haiti. Gonaives

Na Haiti jsou stále běžné únosy pro výkupné, které pro oběti nezřídka končí smrtí. Cílem gangů jsou bohatí Haiťané nebo cizinci, v Česku se před několika lety stal mediálně známým únos českého misionáře Romana Musila. Jeho příběh skončil šťastně. Desítky cizinců, kteří jsou na Haiti každý rok zločineckými gangy uneseny, však takové štěstí nemají. Jen v roce 2008 unesli zločinci na Haiti nejméně 28 občanů USA, část z nich kruté zacházení nepřežila.

Turistický výlet na Haiti na vlastní pěst nelze v žádném případě doporučit. Riziko přepadení či jiného násilného incidentu je tu velmi vysoké bez ohledu na denní dobu, bezpečné nejsou ani venkovské oblasti.

Haiti. Hraniční řeka mezi Ouanaminthe a Dajabónem

Hraniční řeka mezi Ouanaminthe a Dajabónem

Haiti. Na hranici Malpasse Jimaní

Na hranici Malpasse Jimaní

Prakticky jedinými cizinci, kteří na Haiti pobývají, jsou zaměstnanci několika stovek humanitárních organizací, vojáci a diplomaté. Ti všichni se ale po této zemi pohybují výhradně v chráněných automobilech, často za ozbrojeného doprovodu a nikdy za tmy.

Některé turistické agentury v Dominikánské republice sice organizují z blízkých letovisek na severním pobřeží jednodenní výlety na Haiti bez noclehu, ale ani to se nepodobá nenáročné vycházce. Dost času strávíte zdlouhavou procedurou na hranicích a poplatky jsou vysoké, výlet přijde na cca 100-120 USD.

Nejčastějším cílem jednodenních výletů na Haiti je pevnost Citadelle de la Ferriére nad severním pobřežím ostrova, zapsaná na seznamu památek UNESCO, a ruiny blízkého paláce Sans Soussi ze začátku 19. století.

Haiti. Sans Souci

Sans Souci

Haiti. Citadelle de la Ferriére

Citadelle de la Ferriére

Vzpomínka na Port-au-Prince

Když dnes čtu zprávy o zemětřesení, nemůžu nevzpomenout na svou procházku po metropoli Port-au-Prince. Vystupuji z auta v centru města a chci alespoň obhlédnout hlavní pamětihodnosti: prezidentský palác, památník osvobození a katedrálu. Jenže na památky brzy není ani pomyšlení.

Cítím, jak na mě visí pohledy všech kolemjdoucích, a že jich není málo: ulicemi se valí nepřetržitá řeka lidí sem a tam, klopýtám přes hromady odpadků, překračuji staré harampádí a nad ulicemi se vznáší všudypřítomný zápach.

Haiti. Cap Haitien

Haiti. Cap Haitien

Před každou veřejnou budovou nebo bankou stojí po zuby ozbrojení samopalníci, kolem desítky žebráků. Jsem tu jediný běloch, ne nadarmo se o Haiti mluví jako o "první černošské republice světa".

Vybrat peníze z banky se mi daří až na pátý pokus a trvá to dvě hodiny: konečně chápu, že tohle není tuctová země. Raději sedám na sběrný taxík zvaný tap-tap, který připomíná naši multikáru, jen s provizorní stříškou, a přískoky jedu na stanici dálkových autobusů. Ani to není žádná selanka, protože spoje na sever země odjíždějí od obrovského smetiště na okraji Cité Soleil, největšího slumu na Haiti.

Chudinské čtvrti, kde je ostrá střelba stejně obvyklá jako každodenní spánek a kde se ani neočekává, že by se někdo dožil více než čtyřiceti let.

Haiti

Port-au-Prince, Haiti

Bezpečnost
Haiti je extrémně chudá země, kde téměř neexistuje moderní infrastruktura. Ačkoli se bezpečnostní situace v posledních dvou letech mírně zlepšila, násilná kriminalita zůstává vysoká a oběťmi jsou často cizinci. Běžná jsou loupežná přepadení i únosy pro výkupné, které nezřídka končí smrtí. Vlády západních zemí individuální turistické cesty na Haiti důrazně nedoporučují.

Pokud se na Haiti přesto chcete podívat, zařiďte si nejlépe jednodenní výlet z Dominikánské republiky s certifikovanou agenturou (asi 100 USD).

Informace
Odhodláte-li se k individuální cestě na Haiti, sledujte před odjezdem informace Ministerstva zahraničí České republiky a také podrobná bezpečnostní upozornění Ministerstva zahraničí USA. Stručné informace k cestování po zemi samé poskytnou stránky http://www.haititourisme.com/.

Individuální doprava na Haiti
Na mezinárodním letišti v Port-au-Prince přistávají některé mezinárodní linky, například z USA (New York, Miami), Panamy a z dominikánské metropole Santo Domingo. Mezi Port-au-Prince a Santo Domingo existuje denní autobusové spojení, které zajišťují společnosti Caribe Tours a Terra-Bus; cesta trvá asi 6 hodin a stojí 40 USD.

Vstup do země
Vízum není třeba, ale na haitských hranicích se vybírá poplatek při vjezdu do země i při výjezdu. Jeho výše je sice oficiálně daná, ale záleží i na vašich vyjednávacích schopnostech.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

16. dubna 2024  14:01

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...