Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grand Teton je krajinou známých westernů

aktualizováno 
- Bezprostředně pod jižní hranicí proslulého Yellowstonského národního parku je rozložen další významný národní park Spojených států - Grand Teton. Zatím však trochu doplácel na věhlas a atraktivnost svého velkého souseda, kterého často navštěvují i čeští turisté. Ač jeho rozloha 1256 kilometrů čtverečních je jen jednou sedminou rozlohy Yellowstonu, nabízí velkou příležitost především sportovně založeným návštěvníkům.
Ještě před sto lety byla krajina pod horskými štíty Grand Tetonu doménou pravých kovbojů, kteří tu na lukách pásli svá stáda. K větší známosti těchto hor napomohli i filmaři z Hollywoodu, jejichž westerny byly často natáčeny s pozadím zdejších hor. Konečně, jezdce na koních tu uvidíte i dnes. Jsou to však turisté, kteří poznávají krásu krajiny ze sedel koní.
Ať již přijíždíte do Grand Tetonu ze sousedního Yellowstonu nebo od jihu z městečka Jackson, první, co z dáli uvidíte, je vysoká skalní hradba hor, jíž vévodí nápadně zašpičatělý nejvyšší vrchol, nesoucí jméno celého pohoří Grand Teton. Ze zdánlivé roviny luk se zvedá o více než dva tisíce metrů. Teprve když se přiblížíte, zjistíte s překvapením, že pod horami je několik krásných jezer ukrytých v lese. Nejlepší představu o velikosti a krásách tohoto národního parku je možno získat po projetí 32 kilometrů dlouhé vyhlídkové silnice - Teton Park Road.
Předtím je však nutno projet některou vstupní branou. Zde návštěvník zaplatí vstupné a dostane základní orientační mapu a tiskovinu s důležitými informacemi k pobytu, podnikání výletů a o dalších možných sportovních aktivitách. Podrobné zasvěcené informace, mapy a tištěné průvodce i další publikace lze získat v návštěvnickém středisku.
Sedm vrcholů na území národního parku přesahuje výšku 3600 metrů. Všechny jsou situovány v okolí nejvyššího z nich. Grand Teton měří 4197 metrů a společně s ním tvoří trojici prominentních vrcholů zvaných Catheral Group ještě Grand Teewinot - 3756 metrů a Mt. Owen - 3940 metrů.
Pro turisty je tu připraveno více než  320 kilometrů stezek, na nichž mohou podniknout nenáročné krátké túry téměř bez převýšení, ale i jedno a vícedenní s převýšením přesahujícím dva tisíce metrů.
Všechna výchozí místa jsou v nadmořské výšce okolo dvou tisíc metrů. Pokud někdo chce zůstat na túře v horách přes noc, musí si opatřit v jednom ze tří návštěvnických center povolení. Doporučuje se také zanechat zde zprávu i o plánované jednodenní trase. Počasí tu může v kterékoli roční době nemile překvapit.
V létě jsou zde dny často horké, zato ranní jinovatka na stanu není ničím zvláštním. Odpoledne často krátce zaprší, někdy přijde i bouřka. Od konce listopadu až do dubna leží celý kraj pod sněhem. Ten pokrývá horské cesty nad 2450 metrů ještě v polovině června. Pokud chce někdo v té době přejít některé z horských sedel, neobejde se bez maček.
V odlehlejších místech a všude v noci číhá na potraviny návštěvníků nebezpečí v podobě medvědů. Jejich čich je neomylný. Ve vlastním zájmu je proto důležité řídit se v parku při uložení potravin pokyny ochránců parku.
Mimo vyhlídkovou silnici lze dojet autem i na vyhlídkový vrch Signal Mountain - 2314 metrů. Odtud je kruhový rozhled na panorama hor, jezer i louky zvané Jackson Hole a řeku Snake River. Z těchto míst fotografoval W. H. Jackson v roce 1878 poprvé okolní krajinu. Jeho překrásné snímky se nemálo zasloužily o seznámení odborné i laické veřejnosti s Grand Tetonem. Po tomto muži je pojmenováno i největší jezero Jackson Lake.
Vděčné jsou také výlety k dalším menším jezerům. Jsou to Phelps, Taggart a Bradley Lake. Nejnavštěvovanější je jezero Jenny Lake, které je možno obejít celé. Zrcadlí se v něm ostré štíty Cathedral Group a je to pohled, ze kterého jsou fotografové u vytržení.
Ze západního břehu (kam je možné dostat se i pravidelně jezdícími čluny Shuttle Boat) začínají cesty k vodopádům Hidden Falls a k vyhlídkovému místu Inspiration Point poskytujícímu kouzelný pohled na jezero a také do Cascade Canyon.
A na závěr je třeba připomenout jednu velice dobrou turistickou zásadu, kterou se ve Spojených státech řídí. Co si do hor člověk donese, to by i odsud měl odnést. Dodržování této zásady je také jeden z hlavních důvodů, proč se tu nikde nepovalují láhve, konzervy či papíry.
Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Najdete na iDNES.cz