Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Grand Teton je krajinou známých westernů

aktualizováno 
- Bezprostředně pod jižní hranicí proslulého Yellowstonského národního parku je rozložen další významný národní park Spojených států - Grand Teton. Zatím však trochu doplácel na věhlas a atraktivnost svého velkého souseda, kterého často navštěvují i čeští turisté. Ač jeho rozloha 1256 kilometrů čtverečních je jen jednou sedminou rozlohy Yellowstonu, nabízí velkou příležitost především sportovně založeným návštěvníkům.
Ještě před sto lety byla krajina pod horskými štíty Grand Tetonu doménou pravých kovbojů, kteří tu na lukách pásli svá stáda. K větší známosti těchto hor napomohli i filmaři z Hollywoodu, jejichž westerny byly často natáčeny s pozadím zdejších hor. Konečně, jezdce na koních tu uvidíte i dnes. Jsou to však turisté, kteří poznávají krásu krajiny ze sedel koní.
Ať již přijíždíte do Grand Tetonu ze sousedního Yellowstonu nebo od jihu z městečka Jackson, první, co z dáli uvidíte, je vysoká skalní hradba hor, jíž vévodí nápadně zašpičatělý nejvyšší vrchol, nesoucí jméno celého pohoří Grand Teton. Ze zdánlivé roviny luk se zvedá o více než dva tisíce metrů. Teprve když se přiblížíte, zjistíte s překvapením, že pod horami je několik krásných jezer ukrytých v lese. Nejlepší představu o velikosti a krásách tohoto národního parku je možno získat po projetí 32 kilometrů dlouhé vyhlídkové silnice - Teton Park Road.
Předtím je však nutno projet některou vstupní branou. Zde návštěvník zaplatí vstupné a dostane základní orientační mapu a tiskovinu s důležitými informacemi k pobytu, podnikání výletů a o dalších možných sportovních aktivitách. Podrobné zasvěcené informace, mapy a tištěné průvodce i další publikace lze získat v návštěvnickém středisku.
Sedm vrcholů na území národního parku přesahuje výšku 3600 metrů. Všechny jsou situovány v okolí nejvyššího z nich. Grand Teton měří 4197 metrů a společně s ním tvoří trojici prominentních vrcholů zvaných Catheral Group ještě Grand Teewinot - 3756 metrů a Mt. Owen - 3940 metrů.
Pro turisty je tu připraveno více než  320 kilometrů stezek, na nichž mohou podniknout nenáročné krátké túry téměř bez převýšení, ale i jedno a vícedenní s převýšením přesahujícím dva tisíce metrů.
Všechna výchozí místa jsou v nadmořské výšce okolo dvou tisíc metrů. Pokud někdo chce zůstat na túře v horách přes noc, musí si opatřit v jednom ze tří návštěvnických center povolení. Doporučuje se také zanechat zde zprávu i o plánované jednodenní trase. Počasí tu může v kterékoli roční době nemile překvapit.
V létě jsou zde dny často horké, zato ranní jinovatka na stanu není ničím zvláštním. Odpoledne často krátce zaprší, někdy přijde i bouřka. Od konce listopadu až do dubna leží celý kraj pod sněhem. Ten pokrývá horské cesty nad 2450 metrů ještě v polovině června. Pokud chce někdo v té době přejít některé z horských sedel, neobejde se bez maček.
V odlehlejších místech a všude v noci číhá na potraviny návštěvníků nebezpečí v podobě medvědů. Jejich čich je neomylný. Ve vlastním zájmu je proto důležité řídit se v parku při uložení potravin pokyny ochránců parku.
Mimo vyhlídkovou silnici lze dojet autem i na vyhlídkový vrch Signal Mountain - 2314 metrů. Odtud je kruhový rozhled na panorama hor, jezer i louky zvané Jackson Hole a řeku Snake River. Z těchto míst fotografoval W. H. Jackson v roce 1878 poprvé okolní krajinu. Jeho překrásné snímky se nemálo zasloužily o seznámení odborné i laické veřejnosti s Grand Tetonem. Po tomto muži je pojmenováno i největší jezero Jackson Lake.
Vděčné jsou také výlety k dalším menším jezerům. Jsou to Phelps, Taggart a Bradley Lake. Nejnavštěvovanější je jezero Jenny Lake, které je možno obejít celé. Zrcadlí se v něm ostré štíty Cathedral Group a je to pohled, ze kterého jsou fotografové u vytržení.
Ze západního břehu (kam je možné dostat se i pravidelně jezdícími čluny Shuttle Boat) začínají cesty k vodopádům Hidden Falls a k vyhlídkovému místu Inspiration Point poskytujícímu kouzelný pohled na jezero a také do Cascade Canyon.
A na závěr je třeba připomenout jednu velice dobrou turistickou zásadu, kterou se ve Spojených státech řídí. Co si do hor člověk donese, to by i odsud měl odnést. Dodržování této zásady je také jeden z hlavních důvodů, proč se tu nikde nepovalují láhve, konzervy či papíry.
Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Jak vidět Neapol a nezemřít. Návod na dovolenou po italsku

Amalfinská riviéra. Pohled na Positano

Báječné moře, nádherné scenérie, světově proslulé vykopávky, slavné ostrovy i trocha jižní dekadence, to všechno...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz