VIDEO: Hotel s nejhorším výhledem stojí u bezpečnostní zdi v Betlémě

  • 0
Postavit hotel hned vedle zdi, která v Betlémě odděluje Izrael od Západního břehu Jordánu, chce buď hodně odvahy, nebo určitou dávku šílenství. Známý graffiti a konceptuální umělec Banksy chce svým projektem hotelu s originální výzdobou hlavně podpořit dialog o soužití v této oblasti.

Identita pouličního umělce Banksyho zůstává veřejnosti záhadou. Populární umělec je po celém světě známý hlavně díky svým graffiti kresbám, které upozorňují na palčivé sociální a politické témata.

Jeho kresby najdete například v Pásmu Gazy, kde na dveře jednoho ze zdemolovaných domů umístil malbu vzlykající řecké heroiny Nioby. V uprchlickém táboře ve francouzském Calais pro změnu vytvořil malbu zakladatele společnosti Apple a potomka syrských uprchlíků Steva Jobse, jak v jedné ruce drží obstarožní počítač a ve druhé pytel se sbalenými věcmi.

Dalším z jeho kontroverzních projektů se stal hotel s názvem The Walled Off Hotel (volně přeloženo jako Zazděný hotel) v Betlémě, který stojí jen čtyři metry od zdi oddělující Izrael od Západního břehu Jordánu. Třípatrová budova (nikoliv jen její kresba) je tak pod stálým dohledem strážných věží na hranici.

Kontroverzní není jen umístění samotného hotelu, o kterém sám Banksy tvrdí, že má nejhorší výhled na světě (z každého pokoje je výhled na zeď) ale i samotná výzdoba. Na stěnách pokojů si můžete prohlédnout například graffiti polštářové bitvy mezi maskovaným Palestincem a izraelským policistou, v jídelně je pak vyobrazený Ježíš pozorující tři válečné letouny.

Hotel, přestavěný z obchodu s keramikou, je stylizovaný jako anglický klub gentlemanů z koloniální éry, Banksy tak chce zvýraznit roli Velké Británie na Středním východě.

Je to hotel s nejhorším výhledem na světě, říká o svém projektu známý streetartový umělec Banksy.

Dekoraci v hotelu doplňují i andělíčci s kyslíkovou maskou nebo sochy, které se dusí slzným plynem.

Interiér hotelu pak zdobí sochy dusící se slzným plynem, andílci s kyslíkovými maskami a místo paroží na stěnách visí bezpečnostní kamery a ruční praky. Před vchodem pak vítá hosty postava šimpanze v uniformě portýra.

„Pracovali jsme na této výstavě společně s Banksym, ale také s týmem Izraelců a Palestinců, kteří nám společně vyprávěli své příběhy a pomáhali nám sbírat předměty, které s tématikou zdi souvisejí,“ říká profesor Gavin Grindon z univerzity v Essexu.

Celý projekt svými penězi sponzoruje právě Banksy, který v hotelu zaměstnal 45 místních obyvatel.