Geocaching: kouzlu hledání pokladů často podlehnou i celé rodiny

Geocaching: kouzlu hledání pokladů často podlehnou i celé rodiny | foto: Profimedia.cz

Geocaching, nakažlivý turistický trend posledních let

  • 74
Novodobí lovci pokladů nehledají drahocenné mince či šperky, při svém pátrání získají třeba jen samolepku, figurku z kindervajíčka nebo kaštan. Pokud si rádi hrajete na detektivy, milujete hlavolamy a procházky, je pro vás geocaching, jak se tohle hledání pokladů jmenuje, ta pravá zábava.

Nápovědu pochopíte na místě

Princip této sportovně-turistické hry je velmi jednoduchý. Jejím cílem je za použití GPS navigačního systému najít jiným hráčem ukrytý předmět, kterému se říká ,cache‘ (angl. úkryt, vyslovuje se "keš"). K dispozici přitom máte pouze zeměpisné souřadnice, na kterých je plastová schránka ukrytá.

Postup je snadný: na internetových stránkách www.geocaching.com si vytvoříte vlastní účet (základní verze je zdarma) a zaregistrujete přezdívku. Na mapě zvolíte libovolné místo ve vašem okolí nebo místo, kam se chystáte na výpravu, a zkontrolujete, zda se poblíž nenachází poklad. Pak si prostudujete stránku s jeho popisem, kde se dozvíte informace o daném místě a souřadnice.

Návod mimo jiné obsahuje pokyny pro vyzvednutí pokladu a nápovědu. Rozhodně si nelamte hlavu s tím, že vám doma nápověda nic neřekne. I když si myslíte, že autor je šílenec, na místě vám většinou dojde, jak to myslel. Je dobré předem se podívat na některý z mapových internetových serverů, kam zhruba souřadnice ukazují. Pak už se můžete vydat na lov.

Na místě samém je třeba dávat pozor na nezasvěcené lidi, kteří o geocachingu nemají ponětí. Bezpečnostní opatření mají zabránit nejen případnému zájmu zvědavců o ukrytou schránku, ale zejména jejímu zničení. Každý poklad je proto řádně označen a obsahuje list s pokyny pro náhodného nálezce. Dále skrývá malý sešit, do kterého se zapíšete po nalezení pokladu. Stejný záznam pak provedete na webové stránce.

Podle velikosti v sobě mohou některé poklady ukrývat drobné předměty určené na výměnu. Pokud si některý chcete odnést, musíte za něj nechat ve schránce náhradu.

Geocaching

Šťastná chvíle nálezu pokladu

Putovní poklady

Kromě drobných dárků, jako jsou figurky nebo samolepky, můžete objevit putovní předměty. Jsou to nejčastěji speciální mince nebo drobnosti označené kovovou známkou s identifikačním kódem. Třeba na vás ze schránky vypadne plyšová květina, kterou daroval nizozemský hráč své přítelkyni, když ji při lovu pokladů žádal o ruku. Květinu pak chce umísťovat do krabic jen na romantických místech. Pokud takový předmět najdete,můžete z domova na internetu po zadání kódu sledovat, jak putoval po světě.

Ke všem pokladům se ale nedostanete tak, že si pouze opíšete souřadnice na internetu. Můžete také narazit na ty, které vyžadují vyřešení několika úkolů. Úvodní souřadnice vás například zavedou před dům, kde musíte spočítat okna, číslo si zapíšete a pokračujete na další místo, kde čeká další úkol atd. Takto získaná čísla pak dosadíte do rovnice podle návodu. Tak získáte finální souřadnice, kde se schránka nachází. Čeká vás tak příjemná procházka spojená s poznáváním dané lokality.

Jiné typy pokladů nemají podobu hmatatelné krabičky, ale úkolu, při kterém musíte najít informaci nebo místo, kde se vyfotografujete nebo natočíte na kameru. Záznam nebo údaj pak pošlete tomu, kdo virtuální poklad založil.

Geocaching

Truhlu s pokladem musíte po svém nálezu vrátit na místo

Vezměte do lesa rodinu

Poklady ale nemusíte jen hledat, můžete je také založit. Stačí vám zajímavé místo a dobré nápady. Jen je třeba nejdřív nasbírat zkušenosti. Za zkušeného hledače jste považováni, teprve když za sebou máte alespoň sto úspěšných nálezů. Členové komunity totiž bývají kritičtí vůči schránkám založeným málo zkušenými lovci. Na celém světě je v současnosti více než 670 000 schovaných pokladů (z toho více než 6 600 v České republice).

Zpočátku se hledání pokladů může zdát složité. Po určité době si však člověk osvojí správný způsob uvažování a je pro něj snazší odhadnout místo, kde hledat. Vyplatí se navštívit servery, kde se čeští hledači pokladů sdružují (např. www.geocaching.cz nebo www.poklady.com). Této hře se věnují nejen mladí, ale celé rodiny s dětmi, dědečky i babičkami. Všichni tvrdí, že kouzlu hledání snadno podlehnete, ale je obtížné (ne-li nemožné) s ním přestat.

Geocaching
S turistickou GPS se naučí pracovat i malé dítě

Co budete potřebovat?

Geocaching je hra poměrně nenáročná na vybavení. Je nutné mít přístup na internet a GPS navigaci (i když některé poklady můžete hledat jen s pomocí mapy, při řešení složitějších úkolů se bez GPS jen těžko obejdete). Také se vyplatí předem si na internetu zkontrolovat obtížnost terénu a přizpůsobit obuv nebo oděv. Vše ostatní závisí jen na vaší šikovnosti.