Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gambie - nový ráj sexu pro ženy

  13:01aktualizováno  13:01
Africká Gambie je pro bílé movitější ženy tím, čím pro muže ze Západu Thajsko: centrem sexuální turistiky. Na vlastní oči se o tom přesvědčila reportérka MF DNES.

Gambie má pověst nového sexuálního ráje. Bohaté ženy tu seženou muže svých snů. | foto: Profimedia.cz

Nestačila jsem ani vystoupit z rezavějícího trajektu, který s nepravidelnou pravidelností křižuje řeku Gambii, a už se na mě upřely dychtivé pohledy.

"Hezká paní, vítejte, toto je krásná země. Odkud jste... jak se jmenujete... počkejte, ukážu vám cestu,“ chrlili překotně otázky mladí Gambijci odhalující bílé řády svých zubů.

Prý mě provedou po městě, zařídí ubytování a samozřejmě ukážou zaručeně levné obchody se suvenýry.

Co zůstává jaksi nevysloveno, je nabídka sexuálních služeb po dobu mého prázdninového pobytu. Jdu, aniž bych se otočila. A hned dostanu za vyučenou.

"Já jsem k vám milý, tak byste měla být také,“ prohlásí jeden z mladíků směrem k mým zádům zjevně zklamaným hlasem. Neuběhla ani půlvteřina a hned se vrhnul na další Evropanku za mnou.

Gambie

Bující průmysl

Gambie je pro bílé movitější ženy to, co si muži ze Západu obvykle představují, když se řekne Thajsko: centrum sexuální turistiky.

Podle zprávy UNICEF až 70 procent návštěvníků přijíždí do turistických oblastí za "odpočinkem na pláži a levným sexem".

To, co zpočátku bylo jen sporadickým vyžitím znuděných či nešťastných a osamělých žen, je nyní téměř specializovanou atrakcí, a tedy i bujícím průmyslem.

Ženy přijíždějí obvykle ve skupinách, usadí se na pláži na lehátka či závěsné síti a vybírají si z okolo promenujících Gambijců. Některé západní turistky se do země pravidelně vracejí a jejich zdejší partneři na ně čekají už na letišti.

Důvod, proč se z mladých Gambijců stávají gigolové, je prostý: chudoba a vidina lepší budoucnosti mimo rodnou zemi. Týdenní "vztah“ s turistkou obvykle znamená prosté zajištění živobytí, třikrát denně jídlo, alkohol a luxusní postel s čistou koupelnou.

A co víc, možná se na některého z nich usměje štěstí, "jeho“ Evropanka se zamiluje. A to natolik, že ho vezme s sebou do své země kdesi v Evropě, kam by se bez prostředků a nutného víza měl sotva šanci dostat.

Dejte mi peníze na mé děti

Při pohledu na zemi, kde prezident doporučoval léčit smrtelně nebezpečný AIDS pomocí zaříkávání a bylinnou mastí, se bohužel nelze mladým mužům příliš divit.

Užívat si týden v hezkém prostředí je zřejmě mnohem příjemnější než se prohrabovat haldami odpadků. Alespoň to Gambijci sami přiznávají.

"Když nechcete mě, tak mi dejte alespoň peníze na mléko pro moje děti,“ žádal mě jeden z místních mužů ve vesnici Bakau, zatímco kreslil nohou do písku obrysy lahve.

Čekala jsem, že se ženy raději nebudou chtít o způsobu, jakým tráví dovolenou, bavit. Bylo tomu právě naopak.

Z obchodu se smíšeným zbožím dovezeným z Británie vyšla postarší žena s pletí toužebně čekající na africké slunce. V závěsu za ní se objevil mladý místní muž nesoucí tašky s nákupem.

Gambie

Žena ho okamžitě chytla za ruku a začala líbat, přede všemi, pyšně. Podobných scén bylo všude mnoho: obvykle propastný věkový rozdíl, žena cizinka v nejlepším věku, on narozen v Gambii.

"Nepřijela jsem sem s tím, že si někoho nutně najdu, ale prostě se to tak seběhlo,“ říká jednačtyřicetiletá Jackie z Londýna, zatímco drží pohledného Davida v pase.

Ovšem zdaleka ne všechny turistky přijíždějící do Gambie vyhledávají nezávazné prázdninové hrátky a úmorná pozornost místních gigolů se stala těžko snesitelnou zátěží.

Odehnat dotírajícího muže, který nabízí skutečný gambijský zážitek přímo v jeho domě, totiž vyžaduje pevné nervy. I desetkrát vyřčené ne, děkuji mnohdy nestačí. Celkově nepříjemný pocit pak často může vést k rozhodnutí, že do Gambie není radno jezdit.

Někteří hoteliéři se začali bát odlivu turistů, a tedy i příjmů, kvůli poklesu zájmu. Vznikl tak koncept oficiálních turistických průvodců.

Asociace místních malých podnikatelů vybrala 66 zdejších sexuálních pracovníků. Majitelé hotelů a cestovních kanceláří je pak podrobili několikatýdennímu školení, jak se z otravného dotírače mohou proměnit v příjemného průvodce, který může poskytnout praktické služby veskrze turistického rázu.

Jenže netrvalo dlouho a neoficiální průvodci si opatřili oficiálně vzhlížející visačky v plastových obalech s jakýmsi razítkem a podpisem a tvrdí, že právě oni zajistí ty nejlepší a také nejlevnější služby.

Pokud ovšem zajdu do jejich restaurace na večeři či jen na skleničku. Rozvíjející se gambijský sexuální průmysl má ovšem závažnější důsledky, než by se mohlo při pohledu na spokojené páry zdát. Velkou část prostitutů tvoří podle zprávy UNICEF nezletilí, kteří právě dosáhli dvanáctého roku života.

Mezi prostituty jsou i nezletilí

Malá země podivně zaklesnutá do sousedního Senegalu tak údajně přebírá pozici hlavní destinace pro sexuální turistiku od zemí jihovýchodní Asie, které se snaží zbavit škodlivé image ráje pedofilů.

Trochu překvapivé zjištění v zemi, kde vládne přísný režim, uniformovaný policista je skoro na každém rohu a místní tisk má ke svobodě slova značně daleko.

A co víc, sexuální průmysl v Gambii vyvolává nežádoucí paralely s koloniálními dobami: Západ v podobě bohatých Evropanek zneužívá chudé obyvatele nerozvinuté africké země.

Lamina, kterému je jistě méně než dvacet, ale tyto souvislosti netrápí. Dokonce tvrdí, že Gambijci jsou pyšní na svoje britské vazby.

"Usmívejte se, Gambie má přezdívku země úsměvů,“ opakuje Lamin oblíbenou formulku. Jeho život však příliš úsměvný není.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Nejkrásnější řeky Slovenska. Hron si kromě vodáků užijí i milovníci hor

Užíváme si houpání na vlnách a rychle plujeme širokým korytem, kde se střídají...

Řeka Hron patří mezi slovenskou vodáckou „klasiku“. Tento druhý nejdelší tok Slovenska pramení na východním úpatí...

Najdete na iDNES.cz