Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galapágy vyvázly jen o vlásek

  10:17aktualizováno  10:17
Gonzalo Mores strávil celý den chytáním pelikánů. Normálně by mu za to hrozil vysoký trest, ale včera Mores dělal záslužnou práci. Chytal pelikány a otíral jim těla, ošklivě zamazaná od nafty. Chybělo málo a život na Galapágách, kde Charles Darwin objevil tajemství evoluce, zničila ekologická katastrofa v podobě nafty unikající ze ztroskotané lodi. Celkem v duchu Darwina však nakonec zasáhly vyšší přírodní síly. Galapágy vyvázly o vlásek. Jenže předtím ohrožovala lvouny, pelikány a další ptáky, ale také želvy černá skvrna motorové nafty, která se vylila do oceánu ze zásobovací lodi.

 "Viděli jsme nějaké zasažené lvouny," hlásil znepokojeně Mores již v pondělí na základnu ve chvíli, kdy krize vrcholila a skvrna se blížila k břehům ostrova Santa Fe. Pak vyplavily vlny na břeh prvního mrtvého mořského racka. Panika vrcholila: Galapágy, jež leží uprostřed pacifických samot, jsou unikátní rezervací toho, jak se vyvíjel život.

Mořskou hladinu střežily letecké hlídky a biologové ze stanic roztroušených na ostrovech se snažili zachránit zasažená zvířata, současně odehnat ta, která byla ještě v pořádku, a navíc ještě rozmístit první zátarasy, jež měly udržet skvrnu. Okamžitě přiletěli také odborníci z Pobřežní hlídky USA. Zároveň ekvádorský prezident Gustavo Noboa vyhlásil na ostrovech stav pohotovosti.

Místní rozhlas začal s pravidelným varováním místních obyvatel, aby nejedli ryby ulovené v moři a aby neplavali v moři. Agentura AP napsala, že rybář Robin Beancourt oznámil, že již viděl hejno mrtvých ryb. "Ta skvrna je pro nás něco jako zemětřesení," řekl podle agentury Reuters jeden z místních biologů. Avšak nakonec si příroda pomohla sama.

Skvrna, která se blížila k pobřeží, po třech dnech obrátila svůj směr. Změnil se vítr, jenž spolu s mořským proudem začal včera odpoledne odnášet skvrnu na širé moře a dál od ostrovů. "Skvrna je pro nás problémem, ale už ne katastrofou," řekl v podvečer ekvádorský ministr životního prostředí Rodolfo Rendon. Jak pro koho: skvrna začala mizet, ale ostrované zůstali poškozeni. Rybolov a moře jsou prakticky jedinými zdroji jejich obživy.

Pelikán a dva tuleni odpočívají na skalách poblíž ostrova San Cristóbalu v souostroví Galapágy ve vzdálenosti zhruba 800 metrů od místa havarovaného tankeru Jessica.

Autor:


Nejčtenější

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Luxus za 18 miliard korun. Loď pro šest tisíc pasažérů pohání zemní plyn

Výletní zaoceánskou loď AIDAnova nepohání nafta, ale zemní plyn.

Nudí vás už klasické výletní lodě? Křest nového plavidla AIDAnova posunul hranice luxusu a přepychového vybavení při...

Najdete na iDNES.cz