Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fuerteventura - ostrov nekonečně dlouhých pláží

  0:01aktualizováno  0:01
Z Kanárských ostrovů je ostrov Fuerteventura sice nejsušší, zato má ale nejstálejší a nejteplejší počasí. Ostrov nabízí rozlehlé pláže s tmavým vulkanickým i světlým pouštním pískem, čisté moře i hory ve vnitrozemí.

Písečné pláže jsou pro Kanárské ostrovy typické. | foto: Profimedia.cz

Turistickým cílem se ostrov stal jako poslední ze všech Kanárských ostrovů, a proto je cestovním ruchem ještě relativně nedotčen.

Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Rozhodně nevynechejte
Kdo chce vidět nejkrásnější město ostrova, musí se vydat do hor. Betancuria, původně hlavní město, bylo založeno již v roce 1404 a ve své době bylo druhým hlavním městem Kanárských ostrovů. Město bylo vyhlášeno historickým kulturním centrem zejména díky katedrále, která byla ovlivněna hned několika architektonickými styly.

město Betancuria, Fuerteventura - Kanárské ostrovy

Na severu ostrova leží El Jable, chráněná přírodní oblast s pouštními dunami, které se rozkládají na ploše 20 kilometrů čtverečních a evokují dojem opravdové pouště. U severního pobřeží ostrova se nachází malý ostrůvek Los Lobos, pojmenovaný podle tuleňů (lobos marinas), kteří tu kdysi žili. Je chráněnou přírodní oblastí a nabízí příjemné procházky i krásné pláže.

El Jable - chráněná přírodní oblast s pouštními dunami, Fuerteventura - kanárské ostrovy

Jednou z pozoruhodností ostrova jsou také molinos a molinas, větrné mlýny. Na Fuerteventuře se jich zachovalo celkem 38, z toho je 23 "mužských" (molinos) a 15 "ženských" (molinas). Mletí a zpracování obilí bylo na ostrově ještě v minulém století velice důležitým ekonomickým odvětvím kvůli vhodnými klimatickými a hospodářskými podmínkami.

Větrné mlýny - Fuerteventura

Pobytové oblasti

Playa del Esquinzo
Asi osm kilometrů severně od Morro Jable se nachází Playa del Esquinzo. Velmi klidná oblast otevřená pro turistiku teprve před několika lety.

Playa de Jandía

Playa de Jandía, Fuerteventura - Kanárské ostrovy

Na nejzazším výběžku ostrova je situována oblast Jandía. Naleznete zde nejen 20 kilometrů dlouhou písečnou pláž, moderní letovisko s nákupními centry, restauracemi, bary a mnoha možnostmi ke strávení aktivní dovolené.

Costa Calma
Středisko Costa Calma leží v jižní části ostrova, přibližně 20 kilometrů severně od Morro Jable, u jedné z nejkrásnějších pláží ostrova, která se táhne podél pobřeží až do Jandíe. Na pláži jsou nepřeberné možnosti pro vodní sporty včetně školy a půjčovny windsurfingu.

Caleta de Fuste

Caleta de Fuste - Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Moderní prázdninové středisko u zálivu s písečnou pláží. Pláž dlouhá 800 metrů se pozvolně svažuje do moře a je chráněna před větrem a vlnolamy. Díky tomu je toto středisko vhodné pro klidnou dovolenou pro rodiny s dětmi. Ráz městečka udává malý krásný jachetní přístav se starým kasinem. Hlavní město Puerto del Rosario je vzdáleno přibližně 12 kilometrů.

Corralejo
Původní rybářská osada, která se rozrostla v moderní prázdninové středisko, leží 4 kilometry severně od oblasti nádherných dun s kilometry dlouhých pláží. Městečko má své vlastní pláže - většina turistů však dává přednost příjemné procházce nebo cenově dostupné jízdě autobusem nebo taxi k velké pláži v oblasti dun. Z přístavu je pravidelné lodní spojení se sousedním ostrovem Lanzarote. Sever ostrova nabízí výborné možnosti rybolovu a je doslova rájem pro milovníky windsurfingu.

Fuerteventura: praktické tipy

Největší prodejní centrum řemeslnických výrobků a artefaktů najdou turisté v La Olivě. Zde mohou nakoupit tradiční ostrovní výrobky, jako jsou umělecké výšivky, které se technikou a stylem liší podle oblastí vzniku, keramiku vyráběnou bez použití hrnčířského kruhu technikou původních obyvatel nebo výrobky z palmového listí.

Typickým fuerteventurským výrobkem je čistý kozí sýr. Předkrmy tapas sice nepatří mezi původní kanárská jídla, na ostrovy se dostaly z Andalusie, přesto jsou oblíbenou součástí místní kuchyně. Jsou to plátky uzené šunky, kousky smažených ryb, olivy, kalamáry, krevetky, ovčí nebo kozí sýr, masové kuličky, kořeněné klobásky a další.

Pobřeží na Fuerteventuře nabízí ideální podmínky pro surfing a windsurfing. Zejména milovníci windsurfingu si vzhledem k neustále vanoucím atlantickým větrům přijdou na své. Nejlepší podmínky jsou na jihu ostrova v oblasti Jandíe. Pro začátečníky jsou nejvhodnější oblasti Caleta de Fuste a Playa de Sotavento a pro pokročilé je vhodná oblast na severu u Corraleja.
Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Najdete na iDNES.cz