Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Freeskiing v Česku stále pokulhává. Neprávem, říká náš NEJ jezdec

  10:59aktualizováno  10:59
Už přes deset let se u nás snažím propagovat freeskiing v co nejlepším světle. Začalo to exhibicemi na závodech českého poháru ve snowboardingu, pak přišel první český freeski film Every colour of ski. Přes veškerou snahu a rozmach freeskiingu na západě se ale u nás poměr freeski a sjezdových lyží zásadně nezměnil. Domnívám se, že neprávem.

Freeride ve švýcarském Engelbergu | foto: Archiv Robina Kalety

Twintipů neboli lyží do parku a do terénu, které mají zvednuté "špičky" vpředu i vzadu je sice vidět čím dál víc, ale nedá se to ani zdaleka srovnat se Západem. Dalo by se namítat, že na českých kopcích nejsou pro širší lyže podmínky. Opak je ale pravdou.

Na relativně špatně upravovaných sjezdovkách mají obřačky a slalomky smysl možná pro několik ranních jízd, pak už by ale byly daleko vhodnější lyže z kategorie all mountain a širší. Navíc jen menšina sjezdařů umí využít potenciál sjezdovkových speciálek (obřaček a slalomek), které mezi českými lyžaři patří nadále k nejoblíbenějším.

Ale netýká se to jen našich hor. Čeští lyžaři s sebou táhnou své obřačky a slalomky i do Alp, kde jsou možnosti pro využití freeski mnohonásobně větší.
Nejenom my freerideři obecně považujeme normální freeridovou lyži za nejlepší univerzálku. Na sjezdovce ještě pořád funguje (s výjimkou těch aljašských, extra širokých speciálek) a v terénu nebo na rozježděné sjezdovce je jako doma. Kde tedy je ten zakopaný pes?

Není to jen o extrémech

Většina lidí vnímá freeskiing pořád jako nebezpečnou věc. Není se čemu divit, když vše, co vidí, jsou skoky ze skal často hlavou dolů nebo padající laviny, v lepším případě těsně za jezdcovými zády.

Realita freeridingu je ale jinde. Freeriding nejsou jen extrémní sjezdy na hranici možností. Jsou to i zatáčky v prašanu 50 metrů od sjezdovky, šlapání s lyžemi na zádech nebo na pásech jen o kousek dál, než jezdí ti ostatní. Nebo pití čaje na kopci před posledním sjezdem v zapadajícím slunci.

Prašan přitom, dle mého názoru, může být pro každého trochu pokročilého lyžaře. Jen s jedním důležitým dodatkem. Překročením hranice sjezdovky se člověk vystavuje zcela jinému režimu. Úzký pás prostoru vyhrazený sjezdovkou se změní ve 360 stupňů svobody. Téměř nekonečné svobody, která však má svá pravidla.

Svoboda pro každého

Kdo je R. Kaleta

Robin Kaleta

Robin Kaleta

Robin Kaleta (28 let) je nejlepší český freerider a BASE jumper, dlouholetý propagátor zejména lyžování ve volném terénu.

Má za sebou pěknou řádku mezinárodních úspěchů, filmů a samozřejmě velkých sjezdů volným terénem po celém světě včetně Aljašky.

www.freeridecamps.cz

Nemalé riziko srážky s jiným lyžařem střídá neznámo. Péči a dohled ski patrol musí nahradit zodpovědné chování každého jezdce. Při dodržování několika poměrně snadných principů a používání správného vybavení si ale může takřka každý zcela bezpečně užívat svobody, romantiky, menších či větších extrémů, focení nebo čehokoli, co ho baví. Prostor pro seberealizaci je obrovský.

Abychom tedy dokázali, že freeriding může provozovat opravdu každý lyžař, aniž by to byl Ondra Bank, Tomáš Kraus nebo dobrodruh hledající výzvy a nebezpečí, připravili jsme volný seriál článků o freeskiingu.

Nakousneme některá tabu a ožehavá témata a současně seznámíme se specifiky freeride a all mountain lyží, které budeme testovat na freeridecamps.cz.

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Počasí v Česku přeje lyžařům, otvírají se další sjezdovky

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Lyžařům v posledních dnech v Česku přeje počasí. Díky ochlazení mohou střediska zasněžovat a zprovozňovat tak další...

Běžkařská klasika, která neomrzí. Přes Orličky tam a zase zpátky

Kunštátská kaple

Jen málokteré vrcholové partie našich hor mají lepší podmínky pro vyznavače bílé stopy než Orlické hory. Více než 20 km...

Hádanka pro zarputilé lyžaře. Kolikrát za den se dá objet Sella Ronda?

Sasso Lungo

Přiznávám, byla to magořina, ale nádherná. Za necelých sedm hodin jsme ujeli 73 kilometrů sjezdovek po oranžovém...

Najdete na iDNES.cz