Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Freeskiing v Česku stále pokulhává. Neprávem, říká náš NEJ jezdec

  10:59aktualizováno  10:59
Už přes deset let se u nás snažím propagovat freeskiing v co nejlepším světle. Začalo to exhibicemi na závodech českého poháru ve snowboardingu, pak přišel první český freeski film Every colour of ski. Přes veškerou snahu a rozmach freeskiingu na západě se ale u nás poměr freeski a sjezdových lyží zásadně nezměnil. Domnívám se, že neprávem.

Freeride ve švýcarském Engelbergu | foto: Archiv Robina Kalety

Twintipů neboli lyží do parku a do terénu, které mají zvednuté "špičky" vpředu i vzadu je sice vidět čím dál víc, ale nedá se to ani zdaleka srovnat se Západem. Dalo by se namítat, že na českých kopcích nejsou pro širší lyže podmínky. Opak je ale pravdou.

Na relativně špatně upravovaných sjezdovkách mají obřačky a slalomky smysl možná pro několik ranních jízd, pak už by ale byly daleko vhodnější lyže z kategorie all mountain a širší. Navíc jen menšina sjezdařů umí využít potenciál sjezdovkových speciálek (obřaček a slalomek), které mezi českými lyžaři patří nadále k nejoblíbenějším.

Ale netýká se to jen našich hor. Čeští lyžaři s sebou táhnou své obřačky a slalomky i do Alp, kde jsou možnosti pro využití freeski mnohonásobně větší.
Nejenom my freerideři obecně považujeme normální freeridovou lyži za nejlepší univerzálku. Na sjezdovce ještě pořád funguje (s výjimkou těch aljašských, extra širokých speciálek) a v terénu nebo na rozježděné sjezdovce je jako doma. Kde tedy je ten zakopaný pes?

Není to jen o extrémech

Většina lidí vnímá freeskiing pořád jako nebezpečnou věc. Není se čemu divit, když vše, co vidí, jsou skoky ze skal často hlavou dolů nebo padající laviny, v lepším případě těsně za jezdcovými zády.

Realita freeridingu je ale jinde. Freeriding nejsou jen extrémní sjezdy na hranici možností. Jsou to i zatáčky v prašanu 50 metrů od sjezdovky, šlapání s lyžemi na zádech nebo na pásech jen o kousek dál, než jezdí ti ostatní. Nebo pití čaje na kopci před posledním sjezdem v zapadajícím slunci.

Prašan přitom, dle mého názoru, může být pro každého trochu pokročilého lyžaře. Jen s jedním důležitým dodatkem. Překročením hranice sjezdovky se člověk vystavuje zcela jinému režimu. Úzký pás prostoru vyhrazený sjezdovkou se změní ve 360 stupňů svobody. Téměř nekonečné svobody, která však má svá pravidla.

Svoboda pro každého

Kdo je R. Kaleta

Robin Kaleta

Robin Kaleta

Robin Kaleta (28 let) je nejlepší český freerider a BASE jumper, dlouholetý propagátor zejména lyžování ve volném terénu.

Má za sebou pěknou řádku mezinárodních úspěchů, filmů a samozřejmě velkých sjezdů volným terénem po celém světě včetně Aljašky.

www.freeridecamps.cz

Nemalé riziko srážky s jiným lyžařem střídá neznámo. Péči a dohled ski patrol musí nahradit zodpovědné chování každého jezdce. Při dodržování několika poměrně snadných principů a používání správného vybavení si ale může takřka každý zcela bezpečně užívat svobody, romantiky, menších či větších extrémů, focení nebo čehokoli, co ho baví. Prostor pro seberealizaci je obrovský.

Abychom tedy dokázali, že freeriding může provozovat opravdu každý lyžař, aniž by to byl Ondra Bank, Tomáš Kraus nebo dobrodruh hledající výzvy a nebezpečí, připravili jsme volný seriál článků o freeskiingu.

Nakousneme některá tabu a ožehavá témata a současně seznámíme se specifiky freeride a all mountain lyží, které budeme testovat na freeridecamps.cz.

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Lyžování v Alpách, kde budete jako doma. Zillertal máme doslova za humny

Hochfügen. Když vyjde počasí, tak je to pohádka.

Zatímco Vídeňáci jezdí do Zillertalu hlavně za dobrým jídlem, pro české lyžaře má tyrolské údolí ještě jinou devizu....

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Drsný svět Jeseníků, po Krkonoších druhého nejvyššího pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při...

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Najdete na iDNES.cz