Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fraser Island, největší písečný ostrov světa

  13:53aktualizováno  13:53
Fraser Island - na některých mapách ho najdete pod názvem "Great Sand Island, leží na pobřeží Korálového moře cobys kamenem dohodil přes malou mořskou úžinu naproti turisticky atraktivnímu městu Hervey Bay asi 300 kilometrů na sever od hlavního města australského státu Quneensland, Brisbane. Před časem byl tento ostrov prohlášen Unescem za unikátní přírodní rezervaci chráněnou v rámci "World Heritage listing".

Několik stručných geografických údajů o tomto ostrově, který je opravdu
vytvořen jen z písku. Délka 113 km, šířka - jak kde od 20 km do několika set metrů, maximální výška jeho písečných dun je 240 metrů. Ostrov vznikl písečnými náplavami, které sem moře přineslo z ústí jižněji položených řek před zhruba 400 tisíci lety.

Trvalých obyvatel je na ostrově kolem 200. Fauna - divoký pes dingo, který díky tisícům let izolace od kontinentu je dosti odlišný a v podstatě čistokrevný oproti svým příbuzným z kontinentální Austrálie, kteří se spojili se všemi možnými plemeny psa domacího a tím jim ubylo na čistokrevnosti. V podstatě neškodné, ale pro turisty hrůzostrašně vypadající goanny - asi dva metry dlouzí ještěři a několik ne  tak zcela neškodných druhů hadů jsou dalšími obyvateli tohoto ostrova.

Pro milovníky koní jsou atrakcí stáda divokých koní, která se volně prohánějí po ostrově. Ovšem zdaleka největší atrakcí při procházkách na plážích ostrova jsou Humpback (něco jako hrbově) whales - velryby, které při svém každoročním putovaní z teplých tropických vod Pacifiku do chladnějších vod na jihu zde traví vždy 2 měsíce v zátoce mezi městem Hervey Bay a Fraser Islandem. Tato turisticky velmi vděčná událost probíhá obvykle od srpna do začátku října a mnozí obyvatelé přilehlých částí pobřeží si díky těmto mořským obrům přijdou na pěkné peníze poskytujíce velryb chtivým turistům možnost vyhlídkové cesty lodí popřípadně  letadlem do míst  mořské zátoky, kde se právě v ten který den kytovci vyskytují.

Na ostrově jsou rovněž velmi dobře zachovalé přílivové subtropické dešťové lesy a velké kolonie mangroves trees (jak se to asi řekne česky?), které bují v přílivové části pláží západního pobřeží ostrova. Dalšími stromy ostrova jsou hoop, kauri, blackbutt a satinay.
 
Jak se tam dostanete? Autobusem, vlakem či letadlem z Brisbane do Hervey Bay a odtud převozní lodí na ostrov.  Jak se tam pohybovat? Pěšky je to trochu zdlouhavé, pokud pronajatým autem, musí to být spolehlivé terénní auto s náhonem na všechny 4 kola, na ostrově jsou pouze cesty z písku, žádný komfort asfaltu. Nedávná návštěva ostrova ve velké terénní Toyotě ve mě vyvolala podobné fyzické pocity jako kdysi před mnoha lety cesta v tanku v té nejhorší části českého tankodromu. Nepřeháním.

Pokud se rozhodnete k tomuto druhu "neorganizovaného" cestovaní, můžete na ostrově spát ve vlastních stanech, kde je libo, či v kempingových prostorách - obvykle zadarmo. Kdo je zhýčkaný pohodlím, může si vybrat na přenocování jedno ze tří turistických středisek. Nejlepší, ale také nejdražší, je středisko Kingfisher resort - kvalita ubytování a stravování je na úrovni čtyř či pětihvězdičkových světových hotelů, ostatní střediska jsou vyhovující ale poněkud skromnější a také levnější.

Kdo rád létá má možnost podniknout vyhlídkové lety různé délky z Hervey Bay nad ostrovem popřípadně s atraktivním přistáním na plázi a prohlídkou okolí. Jsou ale i mnohé další varianty cest na tento ostrov - řada různých okružních cest terénními autobusy - s přespáním buď ve stanech a nebo některém ze tří turistických středisek na ostrově.

Pro ty, kterým moře nevyvolavá žaludeční nevolnost je lákavá cesta velkou plachetnicí pro zhruba pětačtyřicet lidí - obvykle na několik dní s pěšími toulkami po ostrově, koupáním v moři a stravováním a přespáním na lodi.

Co stojí za vidění? Pokud ještěří goanny nejsou zrovna to po čem Vaše srdce touží a rovněž tak stáda divokých psů dingo či koně nejsou dosti atraktivní a velryby jsou v tuto chvíli zrovna tisíce mil daleko, pak vřele doporučuji okružní cestu, která vede k ostrovním jezerům. Celkem je jich na Fraser Islandu čtyřicet, jsou všechna sladkovodní - vznikla nahromaděním dešťové vody v prohlubních obrovských písečných dun a jsou jediným zdrojem pitné vody na ostrově. Mnohé mají malé potůčky, kterými z nich odtekla voda do moře. Největším je jezero Boomanjin, jehož plocha je téměř 200 hektarů. Nejhezčím a velmi snadno přístupným je McKenzie, s neuvěřitelně modrou vodou a sněhově bílými plážemi z jemného písku - pár hodin u něj strávených je zážitkem, na který se nedá jen tak snadno zapomenout.

Fraser Island 1

Fraser Osland 2

Fraser Island 3

Fraser Island 4

Fraser Island

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Rekordní Peking a průměrná Praha. Které metropole nejvíc tíží vnitřní migrace?

Počet obyvatel je znázorněn velikostí kolečka a vývoj populace reprezentuje...

V roce 2050 bude žít ve městech 6,4 miliardy lidí. Zatímco některé metropole rostou rychlým tempem, jiné se naopak musí...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz