Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fraser Island, největší písečný ostrov světa

  13:53aktualizováno  13:53
Fraser Island - na některých mapách ho najdete pod názvem "Great Sand Island, leží na pobřeží Korálového moře cobys kamenem dohodil přes malou mořskou úžinu naproti turisticky atraktivnímu městu Hervey Bay asi 300 kilometrů na sever od hlavního města australského státu Quneensland, Brisbane. Před časem byl tento ostrov prohlášen Unescem za unikátní přírodní rezervaci chráněnou v rámci "World Heritage listing".

Několik stručných geografických údajů o tomto ostrově, který je opravdu
vytvořen jen z písku. Délka 113 km, šířka - jak kde od 20 km do několika set metrů, maximální výška jeho písečných dun je 240 metrů. Ostrov vznikl písečnými náplavami, které sem moře přineslo z ústí jižněji položených řek před zhruba 400 tisíci lety.

Trvalých obyvatel je na ostrově kolem 200. Fauna - divoký pes dingo, který díky tisícům let izolace od kontinentu je dosti odlišný a v podstatě čistokrevný oproti svým příbuzným z kontinentální Austrálie, kteří se spojili se všemi možnými plemeny psa domacího a tím jim ubylo na čistokrevnosti. V podstatě neškodné, ale pro turisty hrůzostrašně vypadající goanny - asi dva metry dlouzí ještěři a několik ne  tak zcela neškodných druhů hadů jsou dalšími obyvateli tohoto ostrova.

Pro milovníky koní jsou atrakcí stáda divokých koní, která se volně prohánějí po ostrově. Ovšem zdaleka největší atrakcí při procházkách na plážích ostrova jsou Humpback (něco jako hrbově) whales - velryby, které při svém každoročním putovaní z teplých tropických vod Pacifiku do chladnějších vod na jihu zde traví vždy 2 měsíce v zátoce mezi městem Hervey Bay a Fraser Islandem. Tato turisticky velmi vděčná událost probíhá obvykle od srpna do začátku října a mnozí obyvatelé přilehlých částí pobřeží si díky těmto mořským obrům přijdou na pěkné peníze poskytujíce velryb chtivým turistům možnost vyhlídkové cesty lodí popřípadně  letadlem do míst  mořské zátoky, kde se právě v ten který den kytovci vyskytují.

Na ostrově jsou rovněž velmi dobře zachovalé přílivové subtropické dešťové lesy a velké kolonie mangroves trees (jak se to asi řekne česky?), které bují v přílivové části pláží západního pobřeží ostrova. Dalšími stromy ostrova jsou hoop, kauri, blackbutt a satinay.
 
Jak se tam dostanete? Autobusem, vlakem či letadlem z Brisbane do Hervey Bay a odtud převozní lodí na ostrov.  Jak se tam pohybovat? Pěšky je to trochu zdlouhavé, pokud pronajatým autem, musí to být spolehlivé terénní auto s náhonem na všechny 4 kola, na ostrově jsou pouze cesty z písku, žádný komfort asfaltu. Nedávná návštěva ostrova ve velké terénní Toyotě ve mě vyvolala podobné fyzické pocity jako kdysi před mnoha lety cesta v tanku v té nejhorší části českého tankodromu. Nepřeháním.

Pokud se rozhodnete k tomuto druhu "neorganizovaného" cestovaní, můžete na ostrově spát ve vlastních stanech, kde je libo, či v kempingových prostorách - obvykle zadarmo. Kdo je zhýčkaný pohodlím, může si vybrat na přenocování jedno ze tří turistických středisek. Nejlepší, ale také nejdražší, je středisko Kingfisher resort - kvalita ubytování a stravování je na úrovni čtyř či pětihvězdičkových světových hotelů, ostatní střediska jsou vyhovující ale poněkud skromnější a také levnější.

Kdo rád létá má možnost podniknout vyhlídkové lety různé délky z Hervey Bay nad ostrovem popřípadně s atraktivním přistáním na plázi a prohlídkou okolí. Jsou ale i mnohé další varianty cest na tento ostrov - řada různých okružních cest terénními autobusy - s přespáním buď ve stanech a nebo některém ze tří turistických středisek na ostrově.

Pro ty, kterým moře nevyvolavá žaludeční nevolnost je lákavá cesta velkou plachetnicí pro zhruba pětačtyřicet lidí - obvykle na několik dní s pěšími toulkami po ostrově, koupáním v moři a stravováním a přespáním na lodi.

Co stojí za vidění? Pokud ještěří goanny nejsou zrovna to po čem Vaše srdce touží a rovněž tak stáda divokých psů dingo či koně nejsou dosti atraktivní a velryby jsou v tuto chvíli zrovna tisíce mil daleko, pak vřele doporučuji okružní cestu, která vede k ostrovním jezerům. Celkem je jich na Fraser Islandu čtyřicet, jsou všechna sladkovodní - vznikla nahromaděním dešťové vody v prohlubních obrovských písečných dun a jsou jediným zdrojem pitné vody na ostrově. Mnohé mají malé potůčky, kterými z nich odtekla voda do moře. Největším je jezero Boomanjin, jehož plocha je téměř 200 hektarů. Nejhezčím a velmi snadno přístupným je McKenzie, s neuvěřitelně modrou vodou a sněhově bílými plážemi z jemného písku - pár hodin u něj strávených je zážitkem, na který se nedá jen tak snadno zapomenout.

Fraser Island 1

Fraser Osland 2

Fraser Island 3

Fraser Island 4

Fraser Island

Autor:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Najdete na iDNES.cz