Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frankfurt - Manhattan Evropy

  10:01aktualizováno  10:01
V Německu je těžké být skutečným velkoměstem. Pociťuje to i Frankfurt. Ve druhé světové válce jej srovnali se zemí. Dnes nemá ani kouzlo Paříže či Říma, ani úctu vzbuzující vznešenost New Yorku nebo Chicaga. Ale často proklínaný Frankfurt je jedinečný v celé Evropě tím, jak se snaží stát kosmopolitním centrem opírajícím své nároky o siluetu mrakodrapů zařezávajících se do nebe. O Frankfurtu místní rádi hovoří jako o "Mainhanttanu" (jazyková hříčka pro jakýsi Manhattan vypínající se nad zdejší řekou - Mohanem). Tím se má elegantně zdůraznit, že město na Mohanu má více budov přesahujících výšku 200 metrů než kterékoli jiné v Evropě.

Mezi nimi je samozřejmě i nejvyšší mrakodrap v Evropě - budova Commerzbank. Silueta frankfurtských mrakodrapů ale zdaleka není u konce. Frankfurt totiž plánuje pro nejbližší roky její doplnění o patnáct nových staveb. K této honičce za výškami se přidal dokonce i známý americký milionář Donald Trump, který chce postavit tu úplně nejvyšší mezi frankfurtskými bankovními věžemi.

Svou lásku k výškám ostatně frankfurtští demonstrovali během květnového "Mrakodrapfestu", kdy zpřístupnili výtahy výškových budov pro veřejnost, aby ukázali, že silueta města zastíní nejen londýnské obchodní centrum, ale i okázalý Berlín, který sice je hlavním městem Německa, ale na hlavní město evropských financí zkrátka nemá. "Když odlétám z New Yorku a podívám se dolů na mrakodrapy, slzy mi vyhrknou do očí, protože jsou tak velkolepé. A Frankfurt je má také. Je to velmi sexy město," říká Dominik Kühn, mluvčí rozhlasové stanice, která sponzorovala letošní oslavu výškových budov.

Navzdory působivé kolekci dvanácti budov vyšších než sto metrů má Frankfurt k New Yorku přece ale daleko. Vždyť má jen 600 000 obyvatel ve srovnání s newyorskými osmi miliony. A věž Commerzbank, to nejvyšší, co může Evropa nabídnout, se nevejde ani mezi pětadvacet nejvyšších ve Spojených státech.

Ani tento "nedostatek" však neodradil přibližně 80 000 návštěvníků, kteří využili dny otevřených dveří a zavítali do frankfurtských výšek, aby si město prohlédli i z jiné perspektivy. "Žiju tady už dlouho, ale z ptačí perspektivy jsem svoje město ještě neviděla, " říká jedna z návštěvnic proskleného bankovního monstra. "Teprve pohled na Frankfurt z takové výšky dává pocit, že je to skutečná světová metropole," dodává.

NEJENOM MRAKODRAPY, ALE I AUTA, LETADLA A VLAKY

Nejen výškami je ale Frankfurt, hlavní město evropského bankovnictví, živ. K jeho místu mezi světovými velkoměsty vydatně pomáhá i pozice nejdůležitější dopravní křižovatky Německa a tím i Evropy. Jen považte: Frankfurt má jen polovinu obyvatel oproti Praze, ale coby dopravní uzel patří mezi nejvýznamnější města. Každého předně napadne frankfurtské letiště. Právem. Nejfrekventovanější vzdušný přístav Evropy, jímž ročně projde téměř padesát milionů cestujících, ohromná kvanta zboží a stáda přepravovaných zvířat (kdo ví, že frankfurtské letiště má největší a nejmodernější veterinární stanici v Evropě?).

To však zdaleka není vše. Hned v blízkosti přistávacích ploch se rozkládá pravděpodobně nejfrekventovanější silniční křižovatka - proslulý Frankfurter Kreuz. Kříží se tady hlavní dopravní tepny celého Německa a dopravu zahušťuje i provoz blízké americké vojenské základny. Aby toho ještě nebylo málo: když letadla a auta, chybět nemohou ani vlaky. Také strategický železniční koridor pomáhá Frankfurtu podržet si označení světové velkoměsto. Co na tom, že má jen 600 000 obyvatel?

Město Frankfurt má velice strategickou polohu, vede jím významný železniční uzel a v blízkosti se nalézá jedno z největších letišť světa.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Začínají Bratislavské městské dny 2018, nabídnou videomapping i ostrov Sihoť

Bratislavský hrad je po právu hlavní dominantou.

Oblíbené Bratislavské městské dny, které každoročně přilákají do ulic hlavního města Slovenska tisíce lidí, se konají...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz