Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzský Lyon míří za úspěchem

  10:10aktualizováno  10:10
Francouzský Lyon byl roky městem s upadajícím průmyslem i sebevědomím. Dnes se veze na vlně nebývalého úspěchu. Je to chvíle, pár let, kdy obyvatelé Lyonu jen sledovali skomírání svých kdysi slavných textilek a závistivě se poohlíželi po metropoli dominující Francii - Paříži. Dnes se věci mění, věří Lyoňané. "Sleduji lidi kolem sebe, všichni cítí ohromnou sebedůvěru," říká publicistka Veronique Charpentierová. Co za tím stojí? Převažuje názor, že městu se podařilo setřást ze sebe únavu z roků deprese. Otevřelo se novým vlivům, a to především ve dvou směrech: Nasává lačně tolik potřebné investice a inspiruje se novými směry v kultuře.

Komu poděkovat?

Nová prosperita je patrná na každém kroku. Nová linka metra, která jezdí bez řidiče, si nezadá s tou pařížskou. Stanice září pořádkem a čistotou. Restaurace se předhánějí ve sbírání hvězdiček od průvodce Michelin, a co především: kdysi bouřící přistěhovalecká předměstí se podařilo zklidnit. Sami Lyoňané se diví, že zásluhy na zlepšené situaci nepřísluší jedné politické straně.

Na někoho si však přeci vzpomenou: Raymond Barré, předseda středopravé strany Unie pro francouzskou demokracii, má bezesporu na vzestupu města velký díl. Nikdy nebyl přitom pravým Lyoňanem, přistěhoval se. Měl však zvláštní čich na to, jaké investice město potřebuje, a dovedl pro to každého získat. "Když jsem přišel, viděl jsem město potencionálně bohaté," vzpomíná. Postaral se o to, aby nadějné šance nezmizely vniveč. Dnes město převzali socialisté, podnikavost zůstala.

Prvopočátky obnovy sahají k osmdesátým letům, kdy se začaly budovat nové čtvrtě na místech dělnických bloků. "Dnes jsou to nejprestižnější byty," říká Charpentierová o prostorných bytech se stropy ve výšce čtyř metrů, kde kdysi bydleli textilní dělníci i se svými stroji. Periferie ožila i novými investicemi.

Kulturní tolerance

Nový a sebevědomý Lyon se tváří přívětivěji k cizím vlivům. Průzkum společnosti Ipsos vypovídá o tom, že jeden Lyoňan ze čtyř ještě před deseti lety ve městě nežil. Každý druhý příchozí měl přitom mezi dvaceti až třiceti roky. Kulturní zlom přišel v polovině devadesátých let. Obří taneční party za účasti mnoha desítek tisíc lidí duněla několik dnů rytmy hip-hopu a afro-popu. Ve městě, kde mívala silné pozice ultrapravice, nikdo neprotestoval.

Nová linka TGV přiblížila Lyon Středomoří, ale i německým a švýcarským městům. Z toho chce oblast mít užitek. Historik Philippe Dujardin se domnívá, že se tak konečně vytrácí komplex vnucený oblasti zbytkem Francie. "Lyon se schovával pod slupkou trochu tajemného, trochu uzavřeného světa. To už neplatí," řekl.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Najdete na iDNES.cz