Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzské Les 2 Alpes: výborné lyžování

aktualizováno 
- Francouzské Alpy jsou už dostatečně známým místem i pro naše turisty. Problémem je spíše, jak si v širocé nabídce místních sjezdovek vybrat. Dnes se podíváme do Les 2 Alpes.
Necelých osmdesát kilometrů od Grenoblu - kde vrcholky místních velikánů dosahují až "do oblak" a jen k málokterému byla příroda skoupá a nedopřála mu vychutnat výšku tří tisícovek - se rozprostírá území nazvané Parc National des Ecrins. Na jeho severní hranici je položena kdysi pozapomenutá horská vesnice, dnes jedno z nejlepších středisek zimních sportů v celé oblasti: Les 2 Alpes. Ve skutečnosti jej tvoří dvě vesnice - Alpe de Venosc a Alpe de Mont de Lans.
Silnice, vedoucí sem z Grenoblu, se v údolí téměř ztrácí a pak klikatě zdolává příkré srázy hor. V sezóně bývá o víkendech těžko průjezdná, ale jiná možnost není. Řidiči se proto ve většině případů poslušně řadí do front a vyčkávají; zřejmě se už vidí na zasněžených svazích.
Do historie zdejší krajiny se zapsalo mnoho rozdílných kultur, tradic a jazyků. Dodnes se zde bez větších problémů domluvíte kromě francouzštiny i německy či italsky. Jako na mnoha místech, i tady si však svůj prostor pomalu začíná dobývat angličtina.
Vezmete-li si v informacích poměrně podrobnou mapu střediska, orientace je pak usnadněná. Přímo v centru leží "náměstí", (místní mu dokonce hrdě říkají Velké náměstí), sportovní klub, prodejna skipassů, obchody se sportovními potřebami, lyžařské školy, restaurace.
Středisku vévodí jedna hlavní, široká ulice, ze které se s nenapodobitelným chaosem rozbíhají cesty a úzké silničky, vedoucí k jednotlivým ubytovacím komplexům. Proč komplexům? Nesmíme zapomínat, že Les 2 Alpes je středisko nové, moderní a francouzské. Styl, jakým bylo zbudováno zrovna neodpovídá mnohým našim romantickým představám. Středisku chybí poetika sousedního Švýcarska, domy nemají půvab jejich horských stavení a dřevo tu nahradily zdi, uplatnění nalezly strohé a jednoduché tvary. Poskytovány jsou rozmanité ubytovací služby: vznikly i velkokapacitní hotely, u kterých stojí další účelné, většinou však betonové budovy.
Podmínky pro lyžování jsou zde vynikající. Velké množství vleků a několik typů lanovek (celkem asi šedesát), doplňuje i rarita zdejšího střediska: Funi Dome Expres, zubačka, šplhající v uměle zbudovaném příkrém tunelu pod ledovcem až do výše 3423 metrů. Toto místo nabízí při dobrém počasí nádherný výhled. Neopakovatelné panorama Alp, majestátní Mont Blanc a Mont Ventoux; v popředí pak zubaté vrcholky Ecrinského pohoří Ala Meije.
Ve prospěch Les 2 Alpes (stejně jako většiny francouzských středisek) mluví výborné přírodní podmínky, svahy, neustále pokryté upravenými vrstvami sněhu, technické vybavení splňující očekávání a o dalších službách nemluvě. Kladem je i poměrně přijatelná cena za poskytované služby.
Jediné, co by se snad po této stránce dalo vytknout je absence běžeckých tras.
Návštěva místního ledovce a jeho království je uskutečnitelná téměř po celou dobu zimní sezóny a stojí skutečně zato. Království, označené jako La Grotte de Glace, leží pod ledovým a sněhovým příkrovem nedaleko výstupu ze zubačky. Galerie plná třpytivých a chladných soch se nalézá v uměle vybudovaných místech.
Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Najdete na iDNES.cz