Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzské Les 2 Alpes: výborné lyžování

aktualizováno 
- Francouzské Alpy jsou už dostatečně známým místem i pro naše turisty. Problémem je spíše, jak si v širocé nabídce místních sjezdovek vybrat. Dnes se podíváme do Les 2 Alpes.
Necelých osmdesát kilometrů od Grenoblu - kde vrcholky místních velikánů dosahují až "do oblak" a jen k málokterému byla příroda skoupá a nedopřála mu vychutnat výšku tří tisícovek - se rozprostírá území nazvané Parc National des Ecrins. Na jeho severní hranici je položena kdysi pozapomenutá horská vesnice, dnes jedno z nejlepších středisek zimních sportů v celé oblasti: Les 2 Alpes. Ve skutečnosti jej tvoří dvě vesnice - Alpe de Venosc a Alpe de Mont de Lans.
Silnice, vedoucí sem z Grenoblu, se v údolí téměř ztrácí a pak klikatě zdolává příkré srázy hor. V sezóně bývá o víkendech těžko průjezdná, ale jiná možnost není. Řidiči se proto ve většině případů poslušně řadí do front a vyčkávají; zřejmě se už vidí na zasněžených svazích.
Do historie zdejší krajiny se zapsalo mnoho rozdílných kultur, tradic a jazyků. Dodnes se zde bez větších problémů domluvíte kromě francouzštiny i německy či italsky. Jako na mnoha místech, i tady si však svůj prostor pomalu začíná dobývat angličtina.
Vezmete-li si v informacích poměrně podrobnou mapu střediska, orientace je pak usnadněná. Přímo v centru leží "náměstí", (místní mu dokonce hrdě říkají Velké náměstí), sportovní klub, prodejna skipassů, obchody se sportovními potřebami, lyžařské školy, restaurace.
Středisku vévodí jedna hlavní, široká ulice, ze které se s nenapodobitelným chaosem rozbíhají cesty a úzké silničky, vedoucí k jednotlivým ubytovacím komplexům. Proč komplexům? Nesmíme zapomínat, že Les 2 Alpes je středisko nové, moderní a francouzské. Styl, jakým bylo zbudováno zrovna neodpovídá mnohým našim romantickým představám. Středisku chybí poetika sousedního Švýcarska, domy nemají půvab jejich horských stavení a dřevo tu nahradily zdi, uplatnění nalezly strohé a jednoduché tvary. Poskytovány jsou rozmanité ubytovací služby: vznikly i velkokapacitní hotely, u kterých stojí další účelné, většinou však betonové budovy.
Podmínky pro lyžování jsou zde vynikající. Velké množství vleků a několik typů lanovek (celkem asi šedesát), doplňuje i rarita zdejšího střediska: Funi Dome Expres, zubačka, šplhající v uměle zbudovaném příkrém tunelu pod ledovcem až do výše 3423 metrů. Toto místo nabízí při dobrém počasí nádherný výhled. Neopakovatelné panorama Alp, majestátní Mont Blanc a Mont Ventoux; v popředí pak zubaté vrcholky Ecrinského pohoří Ala Meije.
Ve prospěch Les 2 Alpes (stejně jako většiny francouzských středisek) mluví výborné přírodní podmínky, svahy, neustále pokryté upravenými vrstvami sněhu, technické vybavení splňující očekávání a o dalších službách nemluvě. Kladem je i poměrně přijatelná cena za poskytované služby.
Jediné, co by se snad po této stránce dalo vytknout je absence běžeckých tras.
Návštěva místního ledovce a jeho království je uskutečnitelná téměř po celou dobu zimní sezóny a stojí skutečně zato. Království, označené jako La Grotte de Glace, leží pod ledovým a sněhovým příkrovem nedaleko výstupu ze zubačky. Galerie plná třpytivých a chladných soch se nalézá v uměle vybudovaných místech.
Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

Najdete na iDNES.cz