Francouzská čerpadla jsou na suchu

Koupit pohonné hmoty je ve Francii stále obtížnější. Po čtyřech dnech blokády rafinerií a skladů nafty a benzinu se na suchu ocitlo osmdesát procent čerpadel. Protesty dopravců mohou ohrozit i zásobování potravinami.

V mnoha francouzských departementech nebyl včera benzin či nafta pro soukromá vozidla ani u jediné pumpy. Skrovné zásoby úřady vyčlenily pro sanitky, hasiče a policii. Na jejich zásobování dohlíželi četníci. "Doporučujeme řidičům, aby šetřili benzinem, omezili jízdy a ve větší míře využívali hromadnou dopravu," obrátila se včera na obyvatele prefektura ve Štrasburku. Podobné výzvy vydávaly úřady i jinde.

Úřady upozornily i cizince, aby s kritickou situací počítali. Pro cizí řidiče, kteří uvízli ve Francii, žádná čerpadla se zásobami pohonných hmot vyčleněna nejsou. Potvrdil to včera i český konzulát v Paříži. Autodopravci, zemědělci, řidiči záchranek a taxikáři kromě blokád rafinerií stavěli zátarasy na silnicích a v ulicích měst.

V Paříži, která byla dosud výraznějších protestů i uzavírání pump ušetřena, včera taxikáři blokovali dopravu na silnicích vedoucích k letištím v Orly a Roissy. Normálně zásobeno bylo jen 91 ze 162 pařížských pump. Zemědělci včera zablokovali vjezd do tunelu pod průlivem La Manche. Rozhlasová stanice France Info uvedla, že se zemědělci střetli s policií, nikdo však nebyl zraněn. Jiná skupina farmářů zatarasila patnácti traktory koleje na trati spojující Štrasburk s Paříží.

Nedostatek pohonných hmot se začíná projevovat i v letecké dopravě. K lyonskému letišti, které zrušilo některé lety již ve středu, se včera připojilo letiště v Nantes. Příjezd k letišti v Nice blokovaly desítky kamionů a taxíků. Odborníci předvídají, že pokud blokády v nejbližších dnech neskončí, nastanou problémy se zásobováním potravinami. "Zboží se dopravuje hlavně kamiony," upozornil včera zástupce sdružení obchodníků se zeleninou.

"Máme zásoby na tři až sedm dní," řekl agentuře AFP obchodník Jacques Afilales z velkoskladu v Rungis zásobujícího Paříž a pařížskou oblast. Stávkující hodlají v protestech pokračovat. Vládní nabídku na snížení daní z nafty o pětatřicet, a nikoli o požadovaných padesát centimů za litr, odmítli. "Vláda nás volá k odpovědnosti, ale sama odpovědnost za vzniklou situaci odmítá a nechce dál jednat," uvedl člen Národní asociace dopravců Gerard Cardon v reakci na středeční slova premiéra Lionela Jospina. Blokády vyvolávají znepokojení i v Bruselu. "Pravidla Evropské unie zavazují francouzské úřady, aby na svém území zajistily volnou přepravu zboží kamiony ostatních členů unie," upozornil včera Paříž mluvčí Evropské komise Jonathan Todd.