Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzi zůstávají na prázdniny doma

  9:41aktualizováno  9:41
Francouzští politici a ostatní Francouzi se shodují přinejmenším v jednom: dávají přednost dovolené ve Francii před cestou do zahraničí. Z těch, kteří letos odjedou na dovolenou, jich 70 procent zůstane ve Francii, 14 procent vyrazí do zahraničí a ostatní se ještě nerozhodli. Poslední průzkum IFOP také ukázal, že mořské pobřeží zůstává ve Francii jejich nejoblíbenějším prázdninovým cílem. Rozhodlo se pro něj 53 procent dotázaných, zatímco 27 procent zamíří na francouzský venkov, pětina do hor a 16 procent do měst.

Ale i v zahraničí si vybírají okolní země. Dvacet procent Francouzů, kteří pojedou do zahraničí, se chystá do Španělska, 12 procent do severní Afriky a devět procent do Portugalska.
   

Ve Francii samotné zaznamenaly velký nárůst zájmu turistů tři oblasti - pobřeží Atlantiku a Středozemí a překvapivě i vnitrozemské Alsasko. Podle ministerstva turistického ruchu je za tímto vzestupem více domácí než zahraniční klientela.
   

Průměrná doba francouzské letní dovolené, která začíná většinou až v srpnu, je 21 dní, které ovšem lze rozdělit na více pobytů. Zůstává však nákladnou záležitostí a letos v létě se na ni hodlá vydat jen 60 procent Francouzů. Díky ekonomickému vzestupu se tento počet nicméně oproti loňsku zvýšil o tři procenta. Jen 30 procent dovolenkářů hodlá podle průzkumu IFOP vydat na svůj pobyt "významnou" částku. Naopak 35 procent z nich bude odpočívat u člena rodiny nebo u přátel. Francouzi také často odkládají děti na tábory, kterým se zde říká "colonies des vacances" a pořádají je nejrůznější asociace, instituce, školy nebo skauti.
   

Dovolené se ve Francii řídí pravidelnými cykly. Pořádná letní sezóna začíná obvykle po státním svátku 14. července a do tuhého jde potom s příchodem srpna, kdy se třeba Paříž mění skoro v mrtvé město. Kromě toho rekreační pobyty jsou ve Francii bez výjimky od soboty do soboty, takže na dálnicích se vytvářejí o kritických sobotách pravidelně desítky kilometrů kolon a letiště a železniční nádraží jen s obtížemi čelí nájezdům prázdninových hord.
   

Letošní průzkum IFOP také potvrzuje, že 52 procent dovolenkářů vyrazí za odpočinkem v srpnu a 38 procent v červenci. Přece jen to však ukazuje menší rozdíl mezi oběma měsíci než ještě před několika lety. Podle expertů to vyplývá z celkově se měnící mentality Francouzů i ze zavádění 35hodinového pracovního týdne, které vedlo k pružnějšímu využívání přibývajícího volného času.
   

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Najdete na iDNES.cz