Francie - země zábavních parků

Desítkám miliónů turistů, kteří každoročně přijíždějí do Francie, může tato země nabídnout nejen spoustu památek a krásnou přírodu, ale také čím dál více tematických zábavních parků. Kromě proslulého pařížského Disneylandu nyní v zemi funguje desítka podobně velkých zařízení a jen v letošním roce přibudou tři další.

ZA GEOLOGIÍ DO AUVERGNE

Nejnovějším zábavním parkem, který otevřel brány veřejnosti minulý týden, je Vulcania v Auvergne. Návštěvníci se zde populární formou mohou dozvědět řadu zajímavostí o průzkumu geologických a seizmických procesů. Park se nachází 15 kilometrů západně od Clermond-Ferrand u obce Saint-Ours-les-Roches. Celodenní vstupné činí pro dospělé 18 eur (asi 576 korun) a pro děti od pěti do 16 let 12 eur (384 korun).

ZÁKULISÍ KINEMATOGRAFIE

Již jen dva týdny zbývají do otevření druhého parku společnosti Eurodisney v Marne-la-Vallée nedaleko Paříže, který nabídne pohled do zákulisí kinematografie. Eurodisney očekává, že díky druhému parku stoupne počet návštěvníků jejích atrakcí z 12,5 miliónu na 17 miliónů ročně.

ZA SPORTEM A HUDBOU NA JIH

Třetím velkým zábavním parkem, který letos ve Francii přivítá první návštěvníky, bude Cap Découverte v Carmoux na jihu Francie. Na místě bývalého uhelného dolu bude možné od července využít řady zajímavých tradičních i netradičních sportovišť, například skateboardový park, areál vodního lyžování, ale i pavilon balneoterapie. Dále pak tenisové kurty či basketbalová hřiště.

Park nabídne i prostor pro další zábavu, například nahrávací studia či rockové festivaly. Návštěvníci se budou moci v části rekonstruovaného dolu poučit i o práci horníků.

Jestliže v roce 1990 zavítaly ve Francii do tematických zábavních parků tři milióny návštěvníků, v roce 2000 to již bylo podle odhadů 30 miliónů. O návštěvnost se do značné míry starají i cizinci, neboť podle profesních organizací zavítá ročně do tematického parku každý třetí Francouz.

Všechna zábavní střediska však nemají na růžích ustláno a některá se potýkají s existenčními problémy. Velké investice si například vyžádá park Futuroscope u Poitiers, který byl otevřen v roce 1987 a od té doby jeho atrakce již značně zastaraly. Odborníci tvrdí, že pokud si chtějí zábavní parky udržet vysokou návštěvnost, musejí do nových atrakcí investovat průběžně.