Ve vile se propadá strop

Ve vile se propadá strop | foto: Archiv MF DNES

Foxconn prodal Zámeček, mučírnu nacistů. Co bude dál, se neví

  • 6
Na kraji Pardubic u Černé za Bory už léta chátrá významná památka. V Larischově vile, pro kterou se vžil název Zámeček, byli za heydrichiády vězněni a vyslýcháni obyvatelé vypleněných Ležáků. Nyní budova mění majitele.

Tchajwanská firma budovu prodala pardubické společnosti DDSV Partners. Původně měla zájem o památku i pardubická radnice, v posledních měsících usilovalo o získání památky Občanské sdružení za záchranu Zámečku.

"Se společností DDSV Partners jsme se na prodeji dohodli během minulého měsíce," uvedl Tomáš Kmošek ze společnosti Foxconn ve vyjádření pro ČTK.

Nový majitel vítá nabídky ke spolupráci

Zatím ale není jasné, jaké budou další osudy Zámečku. Nový majitel na svých internetových stránkách uvádí, že dováží a prodává vína z Francie.

"Vzhledem k finanční náročnosti rekonstrukce a kulturně-historickému významu objektu přivítá DDSV Partners jakékoli nabídky na spolupráci ze strany statutárního města Pardubice, Pardubického kraje, občanských sdružení či dobrovolníků; všech, komu není lhostejný budoucí osud Zámečku," dodal Kmošek.

Firma DDSV Partners plánuje podle svého vyjádření zřízení komerčních, kulturních a společenských prostorů.

Zámeček v Pardubicích

Zámeček je místní název pro vilu, kterou si dal v roce 1885 postavit uprostřed borového lesa na východním okraji Pardubic hrabě Jiří Larisch-Mönnich. Autorem projektu byl architekt František Schmoranz. Hrabě Larisch vilu využíval zejména v období parforsních honů a Velké pardubické. V roce 1937 vila přešla do majetku města Pardubic a krátce zde byla usídlena část vojenského jezdeckého učiliště. Po německé okupaci v roce 1939 se ze Zámečku stal vojenský objekt, ve kterém se usadil prapor záložního policejního pluku Böhmen, tzv. Schutzpolizei, který zde byl do roku 1944. V roce 1956 se Zámeček stal majetkem národního podniku Tesla Pardubice a od roku 2000 patřil společnosti Foxconn CZ.

Foxconn o prodeji památku uvažoval už delší čas. Původně mělo zájem město, o svém příspěvku uvažoval i krajský úřad. Jednání však skončila na tom, že Zámeček je v tristním stavu a náklady na opravu se odhadují na šedesát až sto milionů korun.

V poslední době se o budovu zajímalo občanské sdružení, které zde chtělo vybudovat muzeum. Jenže už v červenci jeho členové avizovali, že Foxconn o dohodu nemá zájem a Zámeček prodá soukromému investorovi.

"Foxconn už dlouhou dobu upozorňoval, že pokud město o Zámeček neprojeví zájem, bude hledat jiného investora," řekl tehdy předseda sdružení Tomáš Novotný. Ten také uvedl, že podle jeho informací má ze Zámečku vzniknout luxusní domov pro seniory.

Zámeček je nejvíc spojován s osudem Ležáků

Z poměrně rozsáhlého objektu, který stylově obrostly popínavé rostliny, byla v poslední době využívána pouze část. Sloužila jako zázemí bezpečnostní agentury ABL. Ostatní prostory využívány nebyly. V některých místech se propadává strop, bylo by potřeba vyměnit střechu a provést další práce.

Nejvíce je objekt spojován s koncem druhé světové války, kdy byla budova v majetku praporu německého policejního pluku z Kolína. Na místě dnešního památníku bylo u tří dřevěných sloupů během devatenácti dnů popraveno 194 českých občanů převážně z Pardubic a okolí.

Jeden den - 24. června 1942 -  byl vyhrazen na popravu obyvatel obce Ležáky. Obyvatelé této vesnice včetně dětí byli před popravou vězněni a vyslýcháni v rozsáhlém sklepení Zámečku.