Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak neskončit v cizině jako špion? Nefoťte vojáky a to, co nemáte

aktualizováno 
Vážení, zřejmě je potřeba opakovat pořád dokola to, co čtete aspoň jednou ročně i v tom nejhloupějším časopise: netahejte svoji práci na dovolenou. Nechte ji doma. I když jste špioni.

Dávejte si v zahraničí pozor, co fotíte. Můžete být snadno obviněni ze špionáže. Případů Čechů obviněných v cizině přibývá. | foto: Profimedia.cz

A platí to i pro nešpiony. Hlavně nefoťte, co nemáte.

Dva čeští "špioni" zavření v Řecku se už dostali na přetřes i při setkání ministrů zahraničí Česka a Řecka. Člověk by si rozhodně nepřál, aby získával jméno tímto způsobem. Ale čas od času se to někomu vždycky podaří.

Jsme totiž naivně lehkomyslní. Posíleni pocitem, že když máme čisté svědomí, máme to i napsané na čele a nikdo nám nic neudělá, klidně fotíme. Češi jsou kvůli tomu teď pravidelně aspoň jednou ročně zatýkáni jako vyzvědači. Boží prostoto: a to jsme přitom národ, který má v kolektivní historické paměti, jak se putimský strážmistr přísně ptal Švejka: "A fotografovat umíte?"

Ne, opravdu nejsem za Mossad

Musím přiznat, že i já jsem se musel nejdřív spálit, abych byl vyučen.

Sebrali mě v Damašku. Normálně na ulici. Fotil jsem si moderní budovy v centru. Nic jsem tím nesledoval. Ano, jedna měla spoustu antén, ale mě to netrklo. Párkrát jsem cvaknul a najednou odněkud vylezli dva v civilu, měli bačkory a kalašnikovy. Jak vidíte, nakonec mě nezastřelili, ale dalo mi to trochu práce. Mysleli asi, chudáci, že jsem tam za Mossad.

Mně to přišlo úplně absurdní. Jim samozřejmě ne, protože za prvé opravdu nemohou tušit, že jsem tam sám za sebe, a za druhé jsou prostě země, které se cítí na bitevní čáře, a tak jsou tam až nesmyslně paranoidní. Je nezajímá, že jsou satelity, takže jen blázen by si šel barák fotit tak okatě přímo z ulice.

Člověk s tím musí počítat a chovat se podle toho. Vy jste u nich a oni jsou doma, tak je jasné, kdo stanovuje pravidla. Je to jako divit se, že máte v Saúdské Arábii problémy kvůli minisukni.

Slyšel jsem komentáře, co ti Řekové blbnou, vždyť jsme všichni v NATO. Jistě, ale Řekové jsou v NATO taky s Tureckem a kvůli němu docela zdatně zbrojí. Můžeme si myslet, že obě strany to přehánějí, ale v Egejském moři to čas od času slušně jiskří. A když tam přijdete a začnete fotit vojenská zařízení, je jim jedno, kdo jste.

Vy proti nikomu nic nemáte, opačně to neplatí

Teď v tom dva lítají v Řecku, loni to byla Zambie. Nemyslete si, že když jste Češi, jste z obliga, protože proti nikomu nic nemáme. Někde jsou jen ostražití, někde omezení, ale kdyby si cizinec fotil kasárna prostějovských výsadkářů, taky by chtěli vědět proč.

Neplatí to jen pro vojáky, ale i pro policisty. Zatímco v Británii vám bobbyové budou ochotně pózovat, v takové Africe si koledujete o malér. Zlaté pravidlo praví, že čím je v té které zemi větší teplo, tím je nutnější fotit s chladnou hlavou.

Tak a teď běžte na dovolenou, foťte tam elektrárny, atomová sila, vojenská letiště a generální štáby či v Africe policisty. Příští rok o vás napíšu článek s titulkem Já jsem vám to říkal.

Vaše zkušenosti

Také jste někde "narazili"? Snažili jste se vyfotit si nějaký zajímavý objekt, něco, co vám padlo do oka, a ono se vám to vymstilo? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními v diskusi.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Najdete na iDNES.cz