Miroslav Zikmund

Miroslav Zikmund navštívil dosud 108 zemí světa, má z cest 120 000 negativů, byl autorem či spoluautorem mnoha knih, které vyšly ve 148 vydáních a v nákladu 6,5 milionu výtisků, hovoří několika světovými jazyky (i latinsky) a především vytvořil s Jiřím Hanzeklou dvojici, kterou odborníci považují za nejvýznamější české cestovatele posledních desetiletí | foto: MAFA - Radek Miča

Fotografie Hanzelky a Zikmunda vystavuje třebíčské muzeum

Zámecká Konírna Západomoravského muzea v Třebíči nabízí v současné době výstavu fotografů Jiřího Hanz elky a Miroslava Zikmunda. Cestovatelé zde uvádějí výstavu z cyklu Fotografie z trezoru, a sice Jáva a Bali 1962 kamerou inženýrů Hanzelky a Zikmunda. Návštěvníci ve velkých prostorách zámecké Konírny uvidí na osm desítek černobílých i barevných fotografií.

"Touto kolekcí pokračuje cyklus výstav započatý v roce 1998. Jeho cílem je prezentovat fotografie z druhé cesty Hanzelky a Zikmunda po Asii a Indonésii. Většina materiálů z cest nesměla být publikována v důsledku normalizačních postihů totalitního režimu vůči autorům. Autorský výběr reprezentuje jen část rozsáhlého dokumentárního fondu, zachycujícího jak vzácné kulturní památky, tak okamžiky všedního života obyvatel obou ostrovů," sdělil botanik muzea Oldřich Ježek. Bohatý archivní materiál z cest Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda nyní spravuje Muezum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kterému cestovatelé všechny své písemnosti i památky ze světa věnovali. Návštěvníci Zámecké Konírny mohou na fotografiích vidět například vaky z palmových listů na suchou nať z podzemnice olejné, solanky u Bukitu, rybáře a jejich práci v Kusambe na Bali a v Bulu na Jávě. K vidění zde jsou také chrámy v Pure Bsakih nebo balijská tržiště. Kromě fotografií jsou na výstavě k vidění také poznámky z příprav na cestu, deníkové záznamy a mapy. Výstava v Západomoravském muzeu v Třebíči potrvá do 25. března.