Fossett napodruhé nedosáhl stratosféry

  • 8
Amerického dobrodruha Steva Fossetta nevynesly větry do stratosféry ani napodruhé. Oproti sobotnímu pokusu sice vystoupal o sedm kilometrů výše, ale dosažených 9100 metrů je hluboko pod dosavadním rekordem. Fossett chtěl přitom ve větroni vyletět až 19 kilometrů nad zemský povrch. Nový pokus chce výstřední milionář podniknout příští léto.

První pokus ztroskotal ve dvou kilometrech
Už v sobotu zradily Fossetta nepříznivé větry, které letoun vynesly jen 2135 metrů nad úroveň moře. Po třech hodinách přistál Fossettův větroň na letišti v odlehlé horské vesnici Omarama, centru bezmotorového létání na Novém Zélandu.
 
S Fossettem letěl bývalý pilot nadzvukových letadel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Einar Enevalson. NASA oba vybavil speciálními obleky pro lety do stratosféry, z nichž každý přišel asi na 600 tisíc dolarů (přes 18 milionů korun).
 
"Chceme dostat větroň do stratosféry a prozkoumat nejen meteorologické jevy, nýbrž i aerodynamiku ve velkých výškách," vysvětlil vzduchoplavec během přípravných letů.

Fossett chce překonat rekord
Výškový rekord větroně vytvořil před 16 lety Američan Robert Harris - podařilo se mu vyletět do výšky 14 938 metry. Fossett usiluje o zdolání hranice 19 km, tedy téměř dvojnásobné výšky, než v jaké průměrně létají dopravní letadla.

Fossettův sólový let v balonu kolem Země jsme sledovali ZDE.

Termín pokusu byl stanoven s ohledem na měnící se povětrnostní podmínky. Silné větry v oblasti však vanou jen v zimě, která nyní na jižní polokouli vládne, a v úvahu proto připadalo období zhruba do poloviny září.

Vysoké riziko
Osmapadesátiletý dobrodruh připouští, že jeho nejnovější dobrodružství je možná ještě nebezpečnější než oblet Země v baloně. Turbulence ve vysokých výškách mohou větroň poškodit a přimět piloty k seskoku padákem.

"Jsem si vědom rizik a dělají mi starosti, ale všechno jsme zorganizovali. Mám dobrý pocit," prohlásil.

,