Forum Romanum: po stopách Iulia Caesara

Nevidět Řím znamená nepoznat Itálii. Nespatřit Forum Romanum znamená nepoznat Řím. A přitom to na první pohled z blízkého chrámového pahorku Palatin může vypadat jako pohřebiště mohutných plachetnic, z něhož trčí zkamenělé stožáry. Procházka po Forum Romanum - v článku.

Někdo by mohl dokonce říci, že Forum Romanum je místem, kde dávná katastrofa poházela zbytky antických památek jakoby bez ladu a skladu.

Ale stačí zapojit trochu fantazie a představivosti, aby návštěvník pochopil, co tady stávalo a čím Forum Romanum za doby Římanů bylo.

Torza antických sloupů a chrámů se zvedají kolem Via Sacra (Svaté cesty) v takovém množství a kráse, že z toho zůstává rozum stát. Jestliže Řím byl hlavním centrem římské říše, pak Forum Romanum bylo centrem Říma. Tady se po dlouhá léta odehrávalo vše důležité.

Forum Romanum krok za krokem
Už vstup do komplexu směrem od Kolosea zachovalým Titovým obloukem je impozantní. Jestliže Via Appia je nejslavnější římskou silnicí, pak černými bazaltovými deskami dlážděná Via Sacra, která prochází středem Fora Romana, je určitě nejstarší. Zažila triumfální průvody hrdinů Říma, kterým po obou stranách aplaudovaly tisíce Římanů.

Po pravé straně pak přichází největší budova komplexu, Maxentiova bazilika.

O kus dál chrám Antonia a Faustiny, to je snad nejpodivuhodnější stavba celého komplexu. Pozná se lehce, je kombinací antiky a baroku - v čele stojí antické sloupy, za nimi je barokní chrámová přestavba.

Prakticky přímo naproti je půvabný kruhový Vestin chrám a Dům vestálek. Hned vedle jedna z hlavních a nejznámějších dominant Fora Romana - Chrám Castora a Polluxe, dnes úžasné torzo tří korintských sloupů. To už jsme skoro na konci.

Forum Romanum najdete na mapce ZDE.

Vlevo další slavná dominanta, torzo Saturnova chrámu s osmi iónskými sloupy. Zde bývala státní pokladnice.

Ještě Vespasiánův chrám a konečně velmi zachovalý vítězný oblouk Septimia Severa a vedle něj napravo Kurie, vysoká budova z pálených cihel, sídlo římského senátu, kde 300 senátorů v době republiky rozhodovalo o osudu velké části tehdejšího světa.

FORUM ROMANUM - KROK ZA KROKEM



Vítězný oblouk Septimia Severa

VÍTĚZNÝ OBLOUK SEPTIMIA SEVERA
Zachovalý vítězný oblouk z roku 203 po Kristu byl postaven z prostého důvodu - aby oslavil vítězství císaře nad Parthy na Blízkém východě. Nechali ho postavit jeho synové Geta a Caracalla, kteří tehdy vládli společně. Patří k nejvíce zachovalým stavbám fora.

 

 



Nádvoří Domu vestálek

NÁDVOŘÍ DOMU VESTÁLEK
Nejromantičtější místo komplexu se sochami vestálek, nádrží s lekníny a růžovými keři. Vestálky byly kněžky, jejichž posláním bylo udržovat oheň bohyně Vesty (bohyně krbu).

Za vestálky se vybíraly dívky ve věku od šesti do deseti let z urozených rodin, které pak sloužily po třicet let. Těšily se významnému společenskému postavení, ale když některá z nich ztratila panenství, byla pohřbena zaživa. Pokud nechaly uhasnout posvátný oheň, čekalo je zbičování.




Torzo Chrámu Kastora a Polluxe

TORZO CHRÁMU KASTORA A POLLUXE
Jedna z nejznámějších dominant Fora Romana. Tři jemně kanelované sloupy s překladem zdobeným reliéfy je jediné, co zbylo z chrámu, který byl zasvěcen bratrům Heleny Trojské. Ti se prý zjevili při bitvě u jezera Regillus v roce 499 před Kristem, aby pomohli Římanům porazit Etrusky.

 



 



Busta Iulia Caesara

IULIUS CAESAR
Busta císaře z baziliky nesoucí jeho jméno, která leží v zadní části Fora Romana. Iulius Caesar, velký vojevůdce, který dobyl Galii, a snad nejslavnější vládce Říma, ji nechal vystavět v roce 54 před Kristem. Měla významné poslání - nalézal se v ní soud rozhodující v občanskoprávních sporech.

 


 



Via Sacra

VIA SACRA
Nejstarší silnici Říma vesměs přecpanou turisty dnes lemují hlavně přistěhovalci z Afriky se svými bizarními suvenýry, které rozkládají po zemi. Vzadu se tyčí vstupní brána do komplexu - Titův oblouk, který nechal vystavět císař Domicianus v roce 81 po Kristu na oslavu dobytí Jeruzaléma, jež vedli jeho otec Vespasianus a bratr Titus. Reliéfy znázorňují vojáky, jak drancují jeruzalémský chrám a odnášejí posvátné předměty.

 

NEJPRVE BAŽINY, PAK NEVĚSTINCE...
Bývaly tu bažiny. V prvních letech římské republiky to pak bylo dosti neuspořádané místo s chrámy a sídlem senátu, ale i s obchody a nevěstinci. Až ve 2. století bylo rozhodnuto, že Řím si zaslouží krásnější centrum, a krámky tak postupně nahradily honosné úřady a soudní dvory, kde císaři nechávali obnovovat staré památky a budovat nové chrámy a památníky.

----------------------------------------------------------------------------------------------

*** MŮŽE SE HODIT
Forum Romanum je jednou z hlavních atrakcí antického Říma. Pro návštěvníka má mimo jiné tu výhodu, že se v jeho velké části neplatí. A i když je tu hodně turistů, vždy se zde dá, na rozdíl třeba od Kolosea, najít místo, které je klidnější a kde není tlačenice. V létě se vyplatí jít na prohlídku ráno nebo večer, kdy není takové horko. A nezapomeňte na pohled shora.

NÁDVOŘÍ DOMU VESTÁLEK. Nejromantičtější místo komplexu se sochami vestálek, nádrží s lekníny a růžovými keři.

IULIUS CAESAR. Busta císaře z baziliky nesoucí jeho jméno, která leží v zadní části Fora Romana.

VÍTĚZNÝ OBLOUK SEPTIMIA SEVERA

VIA SACRA - nejstarší silnice Říma

TORZO CHRÁMU KASTORA A POLLUXE. Jedna z nejznámějších dominant Fora Romana.

Pohled na část Fora Romana z areálu Domu vestálek. Vpravo kruhový Romulův chrám, uprostřed nejpodivuhodnější stavba komplexu, anticko-barokní chrám Antonia a Faustiny