Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Flaine, lyžařské UFO přímo pod Mont Blancem

aktualizováno 
Bon jour! Vyjdete z hotelu, zapnete přezkáče a za dvě minuty jste na vleku. O dvacet minut později zadržíte dech - na obzoru vyskočí majestátní Mont Blanc. Způsobem, jakým se zjevují vlny tsunami.

Flaine, Francie - Na počátku šedesátých let zde nejlepší francouzští architekti postavili "panelové sídliště" přímo pod sjezdovkou. Na své si tu přijdou hlavně zájemci o jízdu mimo vyznačené sjezdovky. | foto: www.flaine.com

Lyžování pod Mont Blancem

Pakliže je zrovna špatná sezona, v duchu té gigantické hoře poděkujte. "Díky, že tu stojíš a trochu cloníš výhled. Nebýt toho, že jako obrovská lednice kondenzuješ páry z teplého Atlantiku, asi by letos z lyžování nic nebylo." Mont Blanc v odpověď bíle zadýmá, když vypustí do vzduchu trochu čerstvého prašanu.

Taková byla situace v polovině letošního ledna, uprostřed "šílené“ zimy, kdy teplota vzduchu šplhala nad dvanáct stupňů, ale na hoře Les Grandes Platieres (2480 metrů) skřípal pod lyžemi čerstvý sníh. Když už není skoro nikde, lyžař-fanatik by měl trochu sněhu nalézt alespoň ve Flaine (čti flén).

Proč fanatik? Protože přesně pro tento druh návštěvníků je středisko zařízeno. Flaine se na Zemi zjevilo v roce 1968 jako UFO a přistálo v kotlině uprostřed pohoří Grand Massif, kde předtím stála jen jedna horská bouda. UFO ve skutečnosti o deset let dříve navrhl slavný architekt Marcel Breuer v duchu školy zvané "Bauhaus". Jeho záměrem bylo, aby Flaine rozkvetlo v jakési kulturní středisko na sněhu.

Ach, ty paneláky

Ehm. Tak tohle jaksi nevyšlo. Ne že by chyběla snaha. Ta kubistická skulptura s obrovským okem hned vedle kabinové lanovky, to je ženská hlava od Picassa! Ta ztřeštěná Rubikova kostka nad restaurací, to je Vasarely. Tady to je zase Debuffet.

Jenže ani slavná jména nezabrání tomu, aby se tu Čech necítil jako uprostřed natáčení Panelstory.

Flaine

Na počátku šedesátých let zde nejlepší francouzští architekti postavili "panelové sídliště" přímo pod sjezdovkou. Na své si tu přijdou hlavně zájemci o jízdu mimo vyznačené sjezdovky.

V podstatě jsou dvě možnosti. Buďto se tu budete cítit jako na stanici Chodov, nebo přijmete výklad, že stojíte uprostřed něčeho, co už se dá nazvat uměleckou památkou. Takže: syrové paneláky jsou jako "černé diamanty“ a odrážejí skalnatou siluetu hor. Ne, nejste v Tiraně. Toto náměstí je Forum, kde se soustředí obchodní i kulturní život umělého města. Koneckonců, jde jen o lyžování.

A to je hlavní. Takže je moc dobře, že sem nesmějí auta. Mladé maminky s dětmi v teple na sluníčku (Flaine je ve výšce 1600 metrů) mávají manželům, kteří přímo z "Fóra“ vyrážejí na lyžích o tisíc metrů výše. A kdo chce trošku tradice, zajde na jídlo do malebné restaurace Cascade, kam jej zdarma odveze sněžný skútr majitele.

Okolní kopce hostí 73 lanovek a vleků, z nichž se lze rozjet i do vedlejších středisek Samoëns, Morillon, Les Carroz a Sixt (ta vypadají na rozdíl od Flaine zcela tradičně), takže v ideálním případě lze využít až 265 kilometrů sjezdovek. Kdyby byla všechna střediska propojena jako Flaine, Alpy by se daly celé přejet na sjezdových lyžích.

Flaine, Francie

Hurá mimo sjezdovku

Nejhojněji se využívají červené dráhy Lucifer, Faust a Mephisto (není na nich nic ďábelského) a modrá Cristal či Rubis (pozor, horní část není právě jednoduchá). Náš lyžař-fanatik si však přijde na své hlavně mimo značené dráhy, totiž na množství "off-piste“, které se linou mezi nimi.

Francie je zemí zaslíbenou pro ty, kteří mají sklon vnímat kopec jako jednu velkou sjezdovku. Flaine tvoří obrovský kotel plný terénních vln, které činí z lyžování stejně tak sportovní jako estetický zážitek. Tedy pokud je dost sněhu. Když je ho málo, skrývají se za vlnami nebezpečné pukliny.

Flaine je doslova protkán průrvami a jeskyněmi, což z něj dělá nesmírně zajímavou lokalitu pro speleology. Nikdo by tedy neměl být překvapen, že když si pozdě odpoledne vyjede na Les Grandes Platieres, vychutná temně oranžový Mont Blanc a cestou dolů udělá krátkou přestávku při kraji sjezdovky - tak z jedné takové průrvy vyleze jeskyňář a zeptá se: "Kolik je hodin?“

Může se hodit

Leťte letadlem
Při koupi v dostatečném předstihu nabízejí letecké společnosti zpáteční letenky do Ženevy za méně než pět tisíc, přičemž za lyže se často neúčtují poplatky. Taxi z letiště do Flaine pro čtyři osoby vyjde zhruba na 200 eur.

Bydlete v domě se saunou
Dům ve skandinávském stylu s obývákem, kuchyní, minisaunou a pěti pokoji v Hameau de Flaine (asi dva kilometry po silnici nad střediskem) vyjde desetičlennou skupinu podle sezony na 1650 až 2200 eur/týden.


Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

(ilustrační snímek)

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Najdete na iDNES.cz