Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fanatici křísí v Afghánistánu středověk

  13:46aktualizováno  13:46
Afghánské území se od roku 1996, kdy fundamentalistický Taliban obsadil Kábul, proměnilo v ďábelskou směsici orientálního Kocourkova a Orwellovy Oceánie. Fanatičtí mulláhové, mozkový trust vousatých "hledačů pravdy", chrlí jeden šílený předpis za druhým s cílem přispět k co nejrychlejšímu vybudování "pravé islámské společnosti", založené na archaickém pojímání koránu. Obyvatelům tyranie absurdních nařízení silně znepříjemňuje už tak chudičký život a vyvolává u nich pocity beznaděje a strachu.

Zvláště ženy nemají v dnešním Afghánistánu na růžích ustláno. Režim je uzavřel do pytlovitých rób a nejraději by je zcela vykořenil z veřejného života. Zakázal jim přijímat zaměstnání, studovat, a dokonce byť i jen vyjít z domu bez mužského doprovodu. Konverzací s cizím mužem by si mohly vykoledovat výprask od mladých fanatiků, hlídkujících v ulicích.

Seznam kuriózních diskriminačních opatření nemá v arabském světě obdoby. Jen namátkou: ženy nesmějí dělat hluk při chůzi, sedět vedle řidiče za jízdy, zdobit se šperky či se malovat. Rovněž muži jsou vystaveni celému šiku omezení: musí nosit turbany a udržovat nepěstěné vousy předepsané délky, nesmějí naopak pouštět papírové draky či chovat holuby, mastit karty či poslouchat cizí hudbu. Hříchem jsou i kohoutí zápasy, video, biograf, tanec a televize. Také fotografování je tabu.

Nad dodržováním těchto a dalších stovek zákazů bdí Úřad pro podporu ctnosti a odstranění neřesti. Samozřejmostí jsou drastické tělesné tresty. Trnem v oku jsou talibanským mulláhům i hmotné neislámské památky, jak ukázalo zničení nesmírně cenných soch Buddhů v Bámjanu. A samozřejmě také náboženské menšiny.

Včera navíc Taliban oznámil, že příslušníci hinduistické menšiny žijící na jím kontrolovaném území, budou nuceni nosit na oděvu speciální identifikační známky, jež je mají odlišovat od muslimů. Podobné diskriminační opatření proti náboženské či etnické menšině nemá ve světě po skončení druhé světové války obdoby a probouzí vzpomínky na pronásledování Židů z dob německého nacismu.

Reminiscence na holocaust ještě posiluje skutečnost, že identifikační známka má být údajně žlutá stejně jako Davidova hvězda. V Afghánistánu, kde vládnoucí režim nyní drží přes devadesát procent území, má být nový edikt uplatněn v nejbližší době. Zatím údajně už platí v Kandaháru, který je hlavním centrem hnutí. Tamní hinduisté jsou povinni nosit žlutý oděv, nebo alespoň žlutou šňůru kolem pasu. Důvod zavádění těchto opatření není zatím příliš jasný, ale činitel ministerstva informací vládnoucího hnutí Taliban mulla Abdulhanan Himat řekl, že známka má nemuslimy uchránit před kontrolami a donucováním.

Naopak pozorovatelé soudí, že opatření proti menšinám jiného vyznání je součástí snahy mulláhů tvrdě potřít všechno "neislámské" a přispět tak k co nejrychlejšímu vybudování "pravé islámské společnosti", založené na archaickém chápání koránu. Záměr hnutí, které představuje nejdrsnější formu islámské moci na planetě, vzbudil ve světě řadu negativních reakcí. Nejtvrdší odsouzení zaznělo z Indie. "Absolutně odsuzujeme nařízení tak diskriminačního charakteru," prohlásil Raminder Singh Džassal, mluvčí ministerstva zahraničí. "Je to jen další důkaz nepřijatelného útlaku Talibanu, který ospravedlňuje sankce mezinárodního společenství proti Talibanu."

Rasistické opatření podle řady pozorovatelů povede jen k další izolaci islámské milice, které svět již vyčítá brutální porušování lidských práv a podporu islámských teroristických skupin. Podle odhadů žije dnes v Kábulu asi 5000 hinduistů. Dalších několik tisícovek jich je v jiných místech, ovšem přesná statistika o jejich počtech neexistuje. Muhammad Valí včera uvedl, že opatření se netýká sikhů, kteří jsou prý dostatečně identifikováni svými tradičními turbany. Totéž platí pro křesťany a židy, neboť v Afghánistánu podle Valího nežijí.

Agentura AP však tvrdí, že omezený počet příslušníků těchto náboženství v zemi přece jen bydlí. Podle indických zdrojů má být hinduistickým rodinám rovněž naříz eno, aby označily své domy dvoumetrovým pruhem žluté látky. Hinduisté a muslimové nebudou moci žít pohromadě. Režim Talibanu dosud uznávají jen tři země. Většina muslimského světa včetně Pákistánu nemá velké pochopení pro talibanskou interpretaci islámu, o níž tvrdí, že poškozuje obraz Mohamedova učení.
 

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Galapágy, Grónsko, Antarktida. Obří výletní lodě míří do nových oblastí

Výletní loď Costa Luminosa kotví ve fjordu před grónským přístavem Ilulissat.

Už to není jen Středomoří, norské fjordy, Karibské moře či Perský záliv. Byznysu obřích výletních lodí se daří a...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Najdete na iDNES.cz