Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fanatici křísí v Afghánistánu středověk

  13:46aktualizováno  13:46
Afghánské území se od roku 1996, kdy fundamentalistický Taliban obsadil Kábul, proměnilo v ďábelskou směsici orientálního Kocourkova a Orwellovy Oceánie. Fanatičtí mulláhové, mozkový trust vousatých "hledačů pravdy", chrlí jeden šílený předpis za druhým s cílem přispět k co nejrychlejšímu vybudování "pravé islámské společnosti", založené na archaickém pojímání koránu. Obyvatelům tyranie absurdních nařízení silně znepříjemňuje už tak chudičký život a vyvolává u nich pocity beznaděje a strachu.

Zvláště ženy nemají v dnešním Afghánistánu na růžích ustláno. Režim je uzavřel do pytlovitých rób a nejraději by je zcela vykořenil z veřejného života. Zakázal jim přijímat zaměstnání, studovat, a dokonce byť i jen vyjít z domu bez mužského doprovodu. Konverzací s cizím mužem by si mohly vykoledovat výprask od mladých fanatiků, hlídkujících v ulicích.

Seznam kuriózních diskriminačních opatření nemá v arabském světě obdoby. Jen namátkou: ženy nesmějí dělat hluk při chůzi, sedět vedle řidiče za jízdy, zdobit se šperky či se malovat. Rovněž muži jsou vystaveni celému šiku omezení: musí nosit turbany a udržovat nepěstěné vousy předepsané délky, nesmějí naopak pouštět papírové draky či chovat holuby, mastit karty či poslouchat cizí hudbu. Hříchem jsou i kohoutí zápasy, video, biograf, tanec a televize. Také fotografování je tabu.

Nad dodržováním těchto a dalších stovek zákazů bdí Úřad pro podporu ctnosti a odstranění neřesti. Samozřejmostí jsou drastické tělesné tresty. Trnem v oku jsou talibanským mulláhům i hmotné neislámské památky, jak ukázalo zničení nesmírně cenných soch Buddhů v Bámjanu. A samozřejmě také náboženské menšiny.

Včera navíc Taliban oznámil, že příslušníci hinduistické menšiny žijící na jím kontrolovaném území, budou nuceni nosit na oděvu speciální identifikační známky, jež je mají odlišovat od muslimů. Podobné diskriminační opatření proti náboženské či etnické menšině nemá ve světě po skončení druhé světové války obdoby a probouzí vzpomínky na pronásledování Židů z dob německého nacismu.

Reminiscence na holocaust ještě posiluje skutečnost, že identifikační známka má být údajně žlutá stejně jako Davidova hvězda. V Afghánistánu, kde vládnoucí režim nyní drží přes devadesát procent území, má být nový edikt uplatněn v nejbližší době. Zatím údajně už platí v Kandaháru, který je hlavním centrem hnutí. Tamní hinduisté jsou povinni nosit žlutý oděv, nebo alespoň žlutou šňůru kolem pasu. Důvod zavádění těchto opatření není zatím příliš jasný, ale činitel ministerstva informací vládnoucího hnutí Taliban mulla Abdulhanan Himat řekl, že známka má nemuslimy uchránit před kontrolami a donucováním.

Naopak pozorovatelé soudí, že opatření proti menšinám jiného vyznání je součástí snahy mulláhů tvrdě potřít všechno "neislámské" a přispět tak k co nejrychlejšímu vybudování "pravé islámské společnosti", založené na archaickém chápání koránu. Záměr hnutí, které představuje nejdrsnější formu islámské moci na planetě, vzbudil ve světě řadu negativních reakcí. Nejtvrdší odsouzení zaznělo z Indie. "Absolutně odsuzujeme nařízení tak diskriminačního charakteru," prohlásil Raminder Singh Džassal, mluvčí ministerstva zahraničí. "Je to jen další důkaz nepřijatelného útlaku Talibanu, který ospravedlňuje sankce mezinárodního společenství proti Talibanu."

Rasistické opatření podle řady pozorovatelů povede jen k další izolaci islámské milice, které svět již vyčítá brutální porušování lidských práv a podporu islámských teroristických skupin. Podle odhadů žije dnes v Kábulu asi 5000 hinduistů. Dalších několik tisícovek jich je v jiných místech, ovšem přesná statistika o jejich počtech neexistuje. Muhammad Valí včera uvedl, že opatření se netýká sikhů, kteří jsou prý dostatečně identifikováni svými tradičními turbany. Totéž platí pro křesťany a židy, neboť v Afghánistánu podle Valího nežijí.

Agentura AP však tvrdí, že omezený počet příslušníků těchto náboženství v zemi přece jen bydlí. Podle indických zdrojů má být hinduistickým rodinám rovněž naříz eno, aby označily své domy dvoumetrovým pruhem žluté látky. Hinduisté a muslimové nebudou moci žít pohromadě. Režim Talibanu dosud uznávají jen tři země. Většina muslimského světa včetně Pákistánu nemá velké pochopení pro talibanskou interpretaci islámu, o níž tvrdí, že poškozuje obraz Mohamedova učení.
 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Najdete na iDNES.cz