Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Expedice k pólu: jak se spí, vaří a jí v minus 60 stupních

  6:00aktualizováno  6:00
Petr Horký s Miroslavem Jakešem jsou už jedenáctý den na cestě k severnímu pólu. Jak vypadá jejich den a noc? Jak si vaří a co jedí v třeskutých mrazech? Kolik kilometrů za den ujdou? A jak se jim spí?

Expedice na severní pól - Špicberky | foto: www.piranhafilm.cz

Petr Horký: Jak spíme a jíme

Ráno se budíme kolem šesté až sedmé hodiny. Mirek vždycky dřív než já. Náš stan je zevnitř úplně bílý. Uvnitř máme třeskutý mráz, jen o pár stupňů menší než venku.

Přes noc nijak netopíme. Teprve ráno zapálíme benzinový vařič s vodou na čaj, a tím se trochu zahřejeme. K snídani máme sušenou stravu, maso, polívky.

Teď jsem si třeba osmažil kousky uzeného, k tomu sušená játra smíchaná s vodou. Je to dost hutné. Také jíme hodně sladkostí.

Kolem deváté až desáté hodiny vyrážíme na pochod. Jdeme na lyžích se stoupacími pásy, táhneme si sáně a na zádech neseme ještě batohy. Když jsme vyráželi na začátku, vážily mé sáně 46 kilo a batoh dalších 17 kilo. Dohromady zátěž přes 60 kilo.

Expedice na Severní pól
Náš stan při tréninku na Špicberkách

Procházka v minus 60 stupních

První pochoduje vždycky Mirek, protože je mnohem zkušenější. Já jdu za ním a s napětím sleduji, jak vybírá cestu. Rozhoduje se téměř v každém okamžiku. Musíme odhadovat tloušťku ledu a stále kličkujeme.

Terén je hodně hrbolatý a například nejvyšší toroz (místo, kde se nakupí ledové kry), který přelézáme, má asi tři metry. Kolem sebe ale vidíme i desetimetrové neuvěřitelné konstrukce.
 
Největší zima zatím byla na začátku cesty. Teplota minus 55 až minus 60 stupňů (s větrem). Dokonce mi zamrzla i vodka Amundsen v saních!

Teď je ale bezvětří a slabých minus 25 stupňů. Zastavil se i negativní drift, který nás neuvěřitelně brzdil.
 
Naše tempo chůze na lyžích odhaduji na tři kilometry za hodinu. Po hodině a půl děláme zastávku, napijeme se čaje, který si uděláme ráno, a pokračujeme dál. Během dne za pochodu každý z nás vypije tak litr tekutin.

Čeští polárníci
Zkušený polárník Miroslav Jakeš

Sami dva ledovou pustinou 

Krajina a pocity z cesty zatím nemají srovnání s ničím, co jsem zažil. Možná je to až trochu pohádkové. Jako Pán prstenů nebo Narnie.

Najednou pod námi všechno obživne, začne to praskat a kvílet. Je to až tísnivý pocit a mám někdy docela strach. Třeba včera jsme šli přes vodu, kde se led skoro prohýbal, jak byl tenký.
 
Po osmi až devíti hodinách chůze k pólu zastavujeme a stavíme stan. Na chvíli si zatopíme, uvaříme a uděláme pár telefonátů přes satelit.

Já nasypu do počítače fotky, dopíšu deník a těsně před spaním si čtu Klause o tom, jak neexistuje globální oteplování. Pokaždé mne to hezky uspí.

Čeští polárníci
Režisér a dobrodruh Petr Horký

Spím ve dvou dlouhých spodkách, dvou párech teplých ponožek a ještě mám na nohách měkké botičky ušité ze spacákoviny.

Na horní půlce těla mám tři vrstvy prádla a teplou mikinu, v níž jsou 4 kapsy s asi pěti kily baterek do foťáků, telefonu, kamery a dalších přístrojů. Mám je na těle proto, aby se mrazem vybíjely co nejméně.

Na hlavě mám ušanku a celý se zamotám do teplého spacáku, který má ještě plátěnou vložku.
 
Spíme dobře. Teda já spím, jako když mne do vody hodí. Mirek se často budí a poslouchá zvuky kolem. Jestli nejdou medvědi nebo se kolem nás neláme led.


 


Expedice Vodka Amundsen − severní pól 2008

Petr Horký a Miroslav Jakeš jsou na cestě k severnímu pólu od úterý 1. dubna. Na Špicberkách čekali devět dní na přesun vrtulníkem na ruskou základnu Barneo, která se zrovna stavěla.

K pólu vyrazili trasou slavného horolezce Reinholda Messnera, která měří 200 kilometrů. Chtěli ji ujít za dvacet dní. Od začátku výpravy se potýkali s velmi nepříznivým počasím.
Další zdržení jim způsobil vysílený jihoamerický horolezec, kterému zachránili život. Ve středu 9. dubna Ekvádorce odvezl vrtulník a čeští polárníci se nechali přenést několik kilometrů přes nepřekročitelnou vodní plochu.

Na severní točnu by měli dorazit ve středu 16. dubna.


Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz