Připravujeme online reportáž

USA 2016

expedice Jiřího Pruši kolem USA (2016)

18:14

Startujeme z letiste Little River a mirime na KCLM - William Fairchaild Intl. Asi 4 hodiny letu.

15:40

Ráno v Santa Barbara bylo trochu deštivé a mraky šly asi tak 100 metrů nad zem. Odlet jsme tedy posunuli asi na 10:30, ale moc se to nezlepšilo. Kolem pobřeží jsme protož letěli skoro hodinu nad mraky a zbytek v nejmenší možné výšce 500 stop nad mořem pod mraky. Viditelnost chvílemi také snížená mlhou nebo kouřem z kalifornských lesních požárů. Focení i jen koukání bylo tak velmi omezené.

Po dvou hodinách letu jsme přistáli na letišti v Half Moon Bay (KHAF) jihozápadně od San Franciska. Natankovali jsme, poobědvali a rozhodli opět odstartovat a zkusit záliv San Francisko proletět a natočit. I když se jednalo jen o pár kilometrů, tak se v těch místech počasí zásadně zlepšilo a v SF zálivu mraky téměř zmizely a mlha zřídla. Máme tedy zachycený jednak Golden Gate most v cárech mraků, tak i město v mírném oparu, známý ostrov Alcatraz. Po splnění těchto plánů jsme pokračovali podél pobřeží severní Kalifornie až do Oregonu. Počasí tu bylo překvapivě výborné až na silný protivítr. Na noc jsme přistáli ve vesničce Fortuna (KFOT), kde jsme měli trochu problémy najít nocleh a nakonec odvoz z letiště do hotelu.

Další problém, který teprve řešit budeme, je otázka, jak se dostat zpět na letiště. Dnešní plán je doletět do nejzazšího severozápadního cípu USA, severzápadně od Seattle. Plán cesty zatím plníme, ale i další vývoj může počasí samozřejmě hodně změnit.

4.9.2016

22:48

Pocasi od rana mizerne - 13 stupnu, velkmi nizke mraky, misty mlhy. Podarilo se nam proklickovat ze Santa Barbara k San Frncisku a pristat na letisti Half Moon Bay (KHAF). Vse OK, jen rozmyslime co dal. Cekat ci necekat? Na lepsi pocasi. San Francisko je vysoce atraktivni pro prelet, ale cas tlaci. Dame si obed a budeme chtrejsi...

7:35

Dneska v pátek (den 7.) jsme měli ráno trochu zpoždění kvůli ranním mlhám a kouřmu. Odstartovali jsme až v 11 hodin z letiště Brackett Field (KPOC) v La Verne-Pomona a přeletěli jsme do San Diega na letiště Brown Field (KSDM), což je nejvíce jihozápadně umístěné veřejné letiště v USA. Cestou jsme letěli přes frekventované mezinárodní letiště v San Diegu a současně fotili přístav a vojenské lodi v San Diego.

Z Brown Field jsme pak přeletěli na letiště Montgomery (KMYF), kde jsme měli sraz se spisovatelkou Joan Mohr, která napsala knihu o československých legionářích a spolupracuje s námi na přípravách filmu Opravdoví bratři. Z Montgomery jsme odletěli na ostrov Catalina (KAVX), který byl částečně v mlze. Jeho letiště je na vrcholku hory a tak působí jako altiport. Tady jsme se připravili na přelet letiště Los Angeles International, Griffithovy hvězdárny i fotografování známého nápisu HOLLYWOOD. Vše se podařilo zvládnout a od Beverley Hills jsme letěli přímo na letiště Santa Barbara (KSBA). Tady nocujeme a v sobotu se chystáme letět podél západního pobřeží USA do San Franciska.

2:05
LAX preleteny, taky Beverley Hills. Nyni letime do Santa Barbara. Tam na noc.
1:23

Startujeme z Catalina Island k preletu LAX.

3.9.2016
18:58

Pocasi trochu problematicke a tak start bude dnes - patek, den 7., trochu opozdeny. Pocitame se vzletem kolem 20:00 prazskeho casu.

08:04

Čtvrtek – šestý den naší cesty přinesl spoustu zážitků. Jen krátce: ranní slunce nad horskými útvary Bryce Canyon, překrásné skály parku Zion, z něhož jsme viděli jen severní část, protože jižní byla v těžkém dešti. Pak téměř tříhodinový přelet Nevadské pouště, při kterém jsme se museli odklonit od plánované trasy, protože zdejší ohromný vojenský prostor byl zrovna aktivní. Vojenská dispečerka nás chvíli navigovala společně se stroji F16, které tam také poletovaly. Přelet nejvyšší hory kontinentálních USA jsme nemohli absolvovat, protože se nad její vrcholek naše Cessna prostě o 1000 stop nedoškrábala. Vyfotili a nafilmovali jsme jej tedy alespoň ze strany. Přelet skalnatých útvarů, které sloužily jako kulisy pro natáčení hollywoodských kovbojek. Přistání v Lone Pine a následující přelet do nejníže položeného, nejsuššího a zároveň nejteplejšího místa USA – Death Valley (Údolí smrti). Tady přistání na letišti Furnace Creek ležícím 210 stop pod úrovní moře. S ohledem na ohromný žár (přes 50 stupňů C) jsme se zdrželi jen asi pět minut a už jsme Cessnu opět trápili v horkém pouštním vzduchu. Po té přelet a focení nad letištěm Mojave, kde je další sklad nepotřebných/starých letadel. Odsud se nám podařilo vykomunikovat neskutečné – přelet Edwards Air Force Base během jejího aktivního provozu. Řídícímu se do toho moc nechtělo, ale když viděl, že trpělivě kroužíme vedle základny a mlsně čekáme, tak nám to s nimi domluvil a přestože tam probíhal výcvik, směli jsme základnu přeletět napříč. Pak ještě přelet dalšího skladiště letadel – Southern Logistics Airpark, Victoriaville. Poté asi 30 minut letu do La Verne, severního předměstí Los Angeles.

Na zítra chystáme let do San Diega a odsud pak nad pobřežím až k San Francisku. Zda vše zvládneme závisí samozřejmě na přízni mnoha věcí, ale především počasí, které tu nebylo ve čtvrtek dopoledne dobré. Takže doufáme…

2:46
Po vzletu z Lone Pine jsme si kratce pristali v Death Valley, pocity nelze popsat. Vyfotili jsme dalsi hrbitov letadel Mojave a po preletu Edwards AFB jsme sedli v Los Angeles, Bracket Field (KPOC)

2.9.2016

19:36
Jsme nad Nevadskou pousti a vyhybame se rozsahlym vojenskym prostorum. Mijime zakladnu Tonopah, destinace Lone Pine.
16:02

Dnes ve čtvrtek se chystáme ještě proletět parky Zion a Bryce Canyon. Pak přeletíme do Death Valley a budeme pokračovat směrem na jihozápad, abychom se do pátku dostali do San Diega. Času je velmi málo a létání hodně. Musíme stále spěchat.

2:14

Dnesni - stredecni - trasa nas vede pres zapadoamericke parky: Petrified Forest, Grand Canyon, Marmar Canyon, Lake Powell, Monument Valley, Moab, Arches a Bryce Canyon.

Filmujeme, fotime, koukame a letime.

1.9.2016

16:37

Máme středu ráno a za chvíli utíkáme na letiště, abychom vyrazili na dvoudenní let nad národními parky v Arizoně, Utahu a Kalifornii. Tyto dva dny by měly přinést skvělé záběry. Budeme na spojení a posílat fotky i videa, co to půjde.

07:03

Je úterý pozdě večer. Ráno jsme vyletěli z Marfy a chtěli jsme sledovat mexickou hranici a hory do El Paso. Počasí bylo ale celkem drsné – nízká oblačnost, déšť a nakonec velmi omezená viditelnost, což v horách s výškou až nějakých 3000 mnm není ideální. Vrátili jsme se tedy kousek na letiště Dell City (2E5), kde jsme prožili dvě hodiny srkáním kávy v místním obchodě se smíšeným zbožím a sledováním radarových snímků počasí. Pak jsme se rozhodli letět a to jsme dělali celkem ještě asi 3 hodiny. Doletěli jsme na letiště Pinal Airpark (KMZJ), kde jsou uskladněná nepoužívaná letadla různých leteckých společností – bylo to velmi působivé a máme hodně fotek i videa. Po rychlém občerstvení jsme pak vyletěli směrem na Phoenix, kde jsme přeletěli mezinárodní letiště, což byl také zajímavý zážitek a po asi hodině a půl letu jsme přistáli na letišti Cottonwood (P52), kde zůstáváme na noc.

01:30

Pristali jsme v Cottonwoodu (P52).

31.8.2016