Dračí hory

Dračí hory | foto: South African Tourism

Exotika, která nezruinuje vaši peněženku. Jihoafrické Dračí hory

  • 29
Ostře řezané štíty třítisícových hor na hranici Lesotha tvoří nezaměnitelnou kulisu, cesty lemují exotické křoviny a rostliny a zástupy turistů zde rozhodně nehrozí. Jihoafrické Dračí hory jsou rájem pro vysokohorské turisty i nenáročné výletníky. Od pobřeží Indického oceánu je to přitom jen něco přes 200 kilometrů.

Je skoro s podivem, že Jihoafrická republika stojí na českém cestovatelském nebi jakoby ve stínu zdánlivě exotičtějších destinací. Přitom jde o mimořádně pestrou zemi bohatou jak přírodními krásami – najdete tu mimo jiné dvacítku skvělých národních parků – tak barvitou kulturou.

Tip na dovolenou

Jižní Afrika je synonymem neskutečné pestrosti krajiny i obyvatel. Vyberte si zájezd na dovolena.iDNES.cz a objevte její kouzlo.

Ačkoli jde o destinaci téměř na druhém konci světa, návštěva JAR vám nemusí zruinovat peněženku a příjemný je i fakt, že skoro všude se domluvíte anglicky a pro návštěvu není třeba vízum.

Na hranicích Lesotha

Chráněná území v pohoří Drakensberg (Dračí hory), které je nejvyšší v jižní části Afriky, jsou navštěvovaná mnohem méně než jihoafrické parky proslulé výskytem velkých zvířat jako například Kruger nebo Addo Elephant. V Dračích horách sice nepotkáte slony, žirafy ani zebry, zato však spatříte jedny z nejkrásnějších scenérií celého kontinentu. Pro pěší turisty je to učiněný ráj.

Dračí hory

Dračí hory lemují hranici mezi JAR a Lesothem a dosahují nadmořské výšky téměř tří a půl kilometru. Nejvyšší kóta na jihoafrickém území, hora Mafadi, měří
3 450 metrů. K úpatí hor vedou z východního směru v několika místech silnice a území je docela snadno dostupné od hlavní dálnice spojující Johannesburg s přístavem Durban.

Výborným východiskem pro túry po Dračích horách je lokalita Monk's Cowl nedaleko městečka Winterton, asi 250 km od Durbanu. Autem se dostanete do kempu a pak musíte po svých. Zatímco až do Monk's Cowl terén pod koly auta stoupal vcelku pozvolně, dál už to tak jednoduché není. Nacházíte se tady totiž na okraji výrazného geologického zlomu, kolmých skalních stěn tvořících okraj Dračích hor jste si pravděpodobně všimli už z dálky. A právě k nim vedou ty nejzajímavější treky.

Kolem Sfingy ke Slepému muži

Je-li váš čas omezený, tak se z Monk's Cowl můžete vydat na asi pětihodinový výšlap ke skalnímu útvaru Sphinx (Sfinga) a dál na vyhlídkové místo nazvané Blindman's Corner (doslova Kout slepého muže). Zpočátku půjdete řídkým lesem a mezi křovinami, ty však brzy ustoupí otevřeným travnatým loukám a rozhledům už nic nebrání. Horizontům dominuje blízký strmý svah vrcholové plošiny Dračích hor v čele s dominantním vrcholem Cathkin Peak. Vyhlídka od "slepého muže" patří k nejlepším.

Zpátky se můžete vrátit buď stejnou cestou, nebo vzít první odbočku vlevo a namířit zpět do Monk’s Cowl přes Keartland’s Pass. To je trošku obtížnější terén, ale pokud zrovna není po dešti (nepravděpodobné), neměli byste mít problém.
Celá trasa je zřetelně značená, za východisko slouží parkoviště na konci silnice. Trek jen lehce přesáhne nadmořskou výšku 2 000 metrů a na trase máte sice několik potoků, ty však mohou být v zimě vyschlé, nezapomeňte si vzít do lahve vodu s sebou.

Monk’s Cowl

K nejvyššímu vodopádu

O několik desítek kilometrů na sever od Monk's Cowl se rozkládá Národní park Royal Natal. I sem vede slepá silnice a také zde spadá východní svah Dračích hor do okolní plošiny výrazným, zdaleka viditelným skalním srázem. Scenérie tu jsou snad ještě krásnější než kolem Monk's Cowl, k hlavním turistickým tahákům patří vodopád Tugela.

Asi pět kilometrů dlouhá a až tisíc metrů vysoká skalní stěna v Royal Natal svým tvarem připomíná obří amfiteátr a také se tak jmenuje – Amphitheatre. Kopce, které Amphithetre po stranách lemují, mírně přesahují úroveň 3 000 metrů a svírají mezi sebou vysoko položenou bazaltovou plošinu. Dosažitelná je trekem, který začíná na parkovišti Sentinel Car Park a přivede vás až na vrcholovou plošinu Mount-Aux-Sources. Počítejte asi s šesti hodinami místy náročnější chůze, místy budete muset využít žebříky.

Amphiteatre

Horní část vodopádů Tugela, druhých nejvyšších na světě

Spokojíte-li se s pobytem v údolí, můžete se vydat po asi sedmikilometrové stezce vedoucí pod vodopády Tugela. Cesta je to snadná, stoupá docela mírně a jen v závěru budete muset přeskakovat mezi velkými balvany. Odměnou je blízký pohled na druhý nejvyšší vodopád světa. Vody, které posléze vytvářejí říčku Tugela, tu přepadávají přes okraj skalní stěny v pěti stupních o celkové výšce 948 metrů.

Může se hodit

Podnebí
Na vnitrozemských plošinách JAR je příjemně skoro po celý rok. Nižší až téměř nulové srážky mluví spíše pro návštěvu v zimním období (červen až září); v létě sice prší poměrně mnohem častěji, ale krajina je díky tomu barevnější a užijete si také delší dny. V zimě někdy leží v nejvyšších polohách Dračích hor sníh.

Doprava do Jihoafrické republiky
Přímý let z Evropy do JAR sice trvá dlouhých jedenáct hodin a z Česka musíte navíc přesedat, ale mezi Prahou a Johannesburgem je pouze jednohodinový časový posun – nehrozí tedy jetlag. Spojení najdete přes některé z evropských letišť nebo přes Istanbul či Dubaj. Zkuste některý z velkých vyhledávačů letenek, např. www.pelikan.cz nebo www.letuska.cz. Zpáteční letenky stojí podle sezony obvykle 12 000–18 000 korun.

Doprava po Jihoafrické republice
Pro návštěvu národních parků mají individuální cestovatelé prakticky jedinou možnost – půjčit si auto. Rezervujte si je před odletem z Evropy nejlépe tak, abyste si auto vyzvedli rovnou na letišti v Johannesburgu nebo Kapském Městě. Spolehlivý je např. britský zprostředkovatel Holiday Autos (www.holidayautos.co.uk) a ceny jsou mírné: za auto nižší střední třídy na 14 dní zaplatíte kolem 8 000 Kč. Ani benzin není drahý, litr stojí v přepočtu kolem 20 Kč. Jezdí se vlevo.

Ve městech pozor!
Mimo městské aglomerace a v národních parcích zvlášť je turistika v JAR bezpečná, ale při návštěvě větších měst to rozhodně neplatí. Kriminalita v jihoafrických metropolích patří k nejvyšším na světě, a to včetně násilných přepadení a vražd. Častým cílem zločinců jsou turisté, zejména ti, kteří vypadají movitě. Vyhnout se problémovým čtvrtím (zjistěte si předem, které to jsou!) by mělo být samozřejmostí, nelze doporučit ani cestování hromadnou městskou dopravou, není-li zbytí, vezměte si raději taxíka.
Většina jihoafrických měst je "ozdobena" předměstskými černošskými slumy, tzv. townships. Často jde o nuzná sídliště obřích rozměrů, která uvidíte už z dálky. Pokušení o "sociologický průzkum" raději odolejte, bílí tu jsou zřídkakdy vítáni.

Užitečné weby
www.southafrica.net: Oficiální web Jihoafrické turistické organizace (South African Tourism).
www.kzn.org.za: Turistické stránky provincie Kwazulu-Natal, včetně oblasti Drakensberg.

, pro iDNES.cz