Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Existuje Trenckův poklad? U rokle našli kámen s rytinou

aktualizováno 
Kdo v dětství nesnil o tom, že jednou najde nějaký poklad! Badatelé z Bystřice nad Pernštejnem se nedávno ocitli blízko naplnění tohoto snu. Poblíž Trenckovy rokle u Drahonína objevili kámen, který by mohl být stopou k legendárnímu pokladu slavného barona Trencka.

Trenckova rokle | foto: Petr LemberkMF DNES


Klikněte na mapu

Místem úkrytu pokladu barona Trencka, slavného a tajemného důstojníka rakouské armády Marie Terezie, má být podle starých pověstí Trenckova rokle nedaleko Drahonína a Havlova na Bystřicku.

Nález členů společnosti Františka Kroha z Bystřice nad Pernštejnem by mohl pověst o pokladu potvrzovat. 

Za pokladem barona Trencka se do stejnojmenné rokle vydala v minulosti celá řada jednotlivců i celých výprav. Vodítkem pro nález má být kámen s vyrytou vidličkou a nožem. A právě kámen s podobnou rytinou byl nedávno v blízkosti rokle objeven.

"Historici tvrdí, že se baron Trenek nemohl v našem kraji nikdy zdržovat. Celé generace poklad hledaly a už se zdálo, že neexistuje ani zmíněný kámen," říká Hynek Jurman z bystřického Turistického a informačního centra.   

"Sedmnáctého září však jeden badatel, který nechce být jmenován, našel kámen, který se velmi podobá onomu zmíněnému kameni ukrývajícímu poklad. Společnost Františka Kroha se tam tedy vydala kopat, ale nechci říci, jak to dopadlo. S poklady to totiž není jen tak jednoduché," potvrzuje zajímavý objev Jurman.

Historici se na nález tváří spíše skepticky. Už s ohledem na vyryté znamení na kameni. "V té době podle mě ještě lidé ani vidličkami nejedli. Možná, že tam opravdu nějaký poklad je, ale lidé v legendě spojili několik věcí dohromady,“ soudí šéf bystřického muzea Vladimír Cisár.

Pekelník Franz de Trenck

Kámen označující možná místo úkrytu pokladu není podle informací Hynka Jurmana přímo v rokli, kde se měl ukrývat baron Trenck. "Je to kousek po proudu říčky Bobrůvky, ale opravdu to není od rokle daleko.“

Ať už je Trenckova rokle místem pokladu nebo ne, rozhodně se vyplatí do jednoho z nejkrásnějších koutů kraje vypravit. A možnost nálezu legendárního pokladu by byla pro mnohé určitě vítaným bonusem při nepochybně krásném výletu.

Výlet do Trenckovy rokle

Trenckova rokle je romantickým žlebem s potůčkem pramenícím pod Drahonínem, který vytváří před soutokem s Loučkou drobné vodopádky. Průzračná voda přeskakuje skalní prahy mezi balvany a porostem kapradin úctyhodných rozměrů.

Chladné, vlhké a po většinu roku studené mikroklima soutěsky umožňuje vhodné podmínky pro horské druhy rostlin. Jméno rokle je odvozeno od pověsti.

Jméno barona Trencka nezná asi jen málokdo. Na jedné straně lupič, vrah a zabiják, ale na straně druhé geniální a neohrožený voják, milující manžel, otec, filozof a také hudebník. Franz de Trenck se narodil 1. ledna 1711 v Itálii jako třetí potomek rakouského důstojníka Trencka a Anny Marie Hargraetten.

Císařovně Marii Terezii prokázal vůdce pandurů Trenck se svou divokou bandou dobrodruhů neocenitelné služby. Panduři však nejen bránili mocnářství proti Turkům, také drancovali, loupili i vraždili bezbranné obyvatelstvo.

Stížnosti na Trenckovo běsnění se množily a císařovně nakonec došla trpělivost: nařídila, aby Trencka lapili a dopravili do Vídně. Baron se však o jejím rozkazu dozvěděl a prchl se třemi důstojníky i s naloupenými poklady někam do bezpečí. A jedním z takových míst měla být právě rokle nedaleko Dobronína.

Trenckova rokle 

Trenckova rokleTrenckova rokleTrenckova rokle


Trenckova rokleTrenckova rokleTrenckova rokle
Trenckova rokleTrenckova rokle


Nakonec byl baron Trenck dopaden a odsouzen. Původně k trestu smrti, ale císařovna trest zmírnila na doživotní žalář ve vězení na Špilberku. Tady slavný zbojník 4. října v jedenáct hodin dopoledne roku 1749 umírá. Jeho ostatky jsou uloženy v Kapucínské hrobce v Brně.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Co všechno musí pilot zkontrolovat před startem?

Příprava horkovzdušného balonu ke startu

Ve čtvrtém díle seriálu S balonem do oblak vás seznámíme se všemi kroky, které musí pilot provést, než se vůbec dostane...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

Najdete na iDNES.cz