Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Existuje Trenckův poklad? U rokle našli kámen s rytinou

aktualizováno 
Kdo v dětství nesnil o tom, že jednou najde nějaký poklad! Badatelé z Bystřice nad Pernštejnem se nedávno ocitli blízko naplnění tohoto snu. Poblíž Trenckovy rokle u Drahonína objevili kámen, který by mohl být stopou k legendárnímu pokladu slavného barona Trencka.

Trenckova rokle | foto: Petr LemberkMF DNES


Klikněte na mapu

Místem úkrytu pokladu barona Trencka, slavného a tajemného důstojníka rakouské armády Marie Terezie, má být podle starých pověstí Trenckova rokle nedaleko Drahonína a Havlova na Bystřicku.

Nález členů společnosti Františka Kroha z Bystřice nad Pernštejnem by mohl pověst o pokladu potvrzovat. 

Za pokladem barona Trencka se do stejnojmenné rokle vydala v minulosti celá řada jednotlivců i celých výprav. Vodítkem pro nález má být kámen s vyrytou vidličkou a nožem. A právě kámen s podobnou rytinou byl nedávno v blízkosti rokle objeven.

"Historici tvrdí, že se baron Trenek nemohl v našem kraji nikdy zdržovat. Celé generace poklad hledaly a už se zdálo, že neexistuje ani zmíněný kámen," říká Hynek Jurman z bystřického Turistického a informačního centra.   

"Sedmnáctého září však jeden badatel, který nechce být jmenován, našel kámen, který se velmi podobá onomu zmíněnému kameni ukrývajícímu poklad. Společnost Františka Kroha se tam tedy vydala kopat, ale nechci říci, jak to dopadlo. S poklady to totiž není jen tak jednoduché," potvrzuje zajímavý objev Jurman.

Historici se na nález tváří spíše skepticky. Už s ohledem na vyryté znamení na kameni. "V té době podle mě ještě lidé ani vidličkami nejedli. Možná, že tam opravdu nějaký poklad je, ale lidé v legendě spojili několik věcí dohromady,“ soudí šéf bystřického muzea Vladimír Cisár.

Pekelník Franz de Trenck

Kámen označující možná místo úkrytu pokladu není podle informací Hynka Jurmana přímo v rokli, kde se měl ukrývat baron Trenck. "Je to kousek po proudu říčky Bobrůvky, ale opravdu to není od rokle daleko.“

Ať už je Trenckova rokle místem pokladu nebo ne, rozhodně se vyplatí do jednoho z nejkrásnějších koutů kraje vypravit. A možnost nálezu legendárního pokladu by byla pro mnohé určitě vítaným bonusem při nepochybně krásném výletu.

Výlet do Trenckovy rokle

Trenckova rokle je romantickým žlebem s potůčkem pramenícím pod Drahonínem, který vytváří před soutokem s Loučkou drobné vodopádky. Průzračná voda přeskakuje skalní prahy mezi balvany a porostem kapradin úctyhodných rozměrů.

Chladné, vlhké a po většinu roku studené mikroklima soutěsky umožňuje vhodné podmínky pro horské druhy rostlin. Jméno rokle je odvozeno od pověsti.

Jméno barona Trencka nezná asi jen málokdo. Na jedné straně lupič, vrah a zabiják, ale na straně druhé geniální a neohrožený voják, milující manžel, otec, filozof a také hudebník. Franz de Trenck se narodil 1. ledna 1711 v Itálii jako třetí potomek rakouského důstojníka Trencka a Anny Marie Hargraetten.

Císařovně Marii Terezii prokázal vůdce pandurů Trenck se svou divokou bandou dobrodruhů neocenitelné služby. Panduři však nejen bránili mocnářství proti Turkům, také drancovali, loupili i vraždili bezbranné obyvatelstvo.

Stížnosti na Trenckovo běsnění se množily a císařovně nakonec došla trpělivost: nařídila, aby Trencka lapili a dopravili do Vídně. Baron se však o jejím rozkazu dozvěděl a prchl se třemi důstojníky i s naloupenými poklady někam do bezpečí. A jedním z takových míst měla být právě rokle nedaleko Dobronína.

Trenckova rokle 

Trenckova rokleTrenckova rokleTrenckova rokle


Trenckova rokleTrenckova rokleTrenckova rokle
Trenckova rokleTrenckova rokle


Nakonec byl baron Trenck dopaden a odsouzen. Původně k trestu smrti, ale císařovna trest zmírnila na doživotní žalář ve vězení na Špilberku. Tady slavný zbojník 4. října v jedenáct hodin dopoledne roku 1749 umírá. Jeho ostatky jsou uloženy v Kapucínské hrobce v Brně.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Žijeme v nádherné zemi s úžasnou přírodou a lidmi, říká Iveta Toušlová

Iveta Toušlová

Rodačka z Vimperka má cestování v genech. Proto není divu, že před 14 lety stála u zrodu úspěšného pořadu České...

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

Výhled místo kocoviny. Přivítejte nový rok v pohorkách a s batohem

Novoroční výhled si užijete třeba na Stezce v korunách stromů na Lipně.

Přelom roku si většinou spojujeme s nekonečným hodováním a víc než mírným popíjením alkoholu. Co letos do...

Najdete na iDNES.cz