Evropu čekají nepříznivé klimatické změny

Řecko příliš horké pro letní dovolenou, jižní Španělsko připomínající poušť, lososi mizející z francouzské řeky Loiry a Británie postižena záplavami ještě více než v uplynulých týdnech - taková bude podle vědců v příštím století Evropa ovlivněná globálním oteplováním. Vyplývá to ze studie třiceti předních odborníků na podnebí, která byla vypracována na žádost Evropské unie a ve středu zveřejněna v Londýně. Studie podává první podrobné zhodnocení vlivu klimatických změn na Evropu jako celek.
Podle vědců vznikne jasný předěl mezi zeměmi severní Evropy jako Británie, Nizozemí a Norsko, které budou mnohem více deštivé s velkým nárůstem srážek, a oblastmi na jihu (Španělsko, Itálie a Řecko), které se stanou teplejšími a suššími, takže jejich zemědělství a vodní zdroje se ocitnou v krizi. Studie předkládá důkazy těm, kteří tvrdí, že poruchy klimatu jsou viditelné již dnes, například v rekordní vlně letních veder v Řecku, stejně jako v letošních rekordních záplavách v Británii. Vědci očekávají, že s postupem století bude tento vývoj stále horší. Teploty vzrostou o 0,1 až 0,4 stupně za desetiletí - nejvíce ve Španělsku, Itálii, Řecku a nejméně podél atlantického pobřeží. Velmi studené zimy budou stále méně časté a velmi horká léta naopak stále častější.
    Avšak nebude zasaženo jen zemědělství - extrémní letní vedra předpovídaná pro Středozemí budou zřejmě pro turisty nesnesitelná. "Pravděpodobně to pozmění tradiční poptávku vrcholného léta ve středozemních rekreačních oblastech," uvádí se ve zprávě.
    Britský místopředseda vlády John Prescott označil zprávu za "další volání k probuzení před hrozbou vyvolanou klimatickými změnami". "Tato zpráva, která potvrzuje obecný nárůst teploty, teplejší zimy, žhavější léta, více dešťů v severní Evropě a růst mořské hladiny přichází uprostřed divokých bouří a záplav, které právě prožíváme," dodal Prescott s tím, že je třeba vypracovat nové "globální i národní strategie pro boj a přizpůsobení se změnám podnebí."