Krajinu kolem Etny ovládají hnědošedé a černé tóny, což působí nutně depresivně.

Krajinu kolem Etny ovládají hnědošedé a černé tóny, což působí nutně depresivně. | foto: Shutterstock

Když se zapalují podrážky. Výprava na nejvyšší a činnou sopku Evropy

  • 8
Sicilská Etna je vidět ze vzdálenosti až 200 kilometrů. Jen v málokom pohled na ni nevzbudí zvědavost, neřkuli bázeň. Je to nejvyšší sopka Evropy, tyčí se do 3 329 metrů nad mořem a každou chvíli o sobě dá vědět - výlevy lávy, drobnějšími erupcemi nebo aspoň sloupcem dýmu. Etna je činný vulkán.

Navzdory aktivitě se na Etně dá poměrně snadno dostat do vysoké nadmořské výšky a někdy až k okraji kráteru. Závisí to samozřejmě na aktuálních podmínkách. Když se sopka probudí, je přístup nahoru pochopitelně zakázán.

Na korunu Sicílie je každopádně nejsnazší vyrazit od jihu, od turistické chaty Rifugio Sapienza, která leží 1 910 metrů nad mořem a vede k ní asfaltová silnice. Tady si zjistěte, co se ve vulkánu zrovna děje, a pokud jsou podmínky příznivé, můžete vyrazit nahoru.

Buď rovnou pěšky po široké cestě, která se kroutí vzhůru lávovými poli, nebo lze zdolat dalších skoro 600 výškových metrů lanovkou. Ta musela být znovu postavena poté, co původní stavbu několikrát poničily sopečné erupce.

Nad chatou Sapienza se brzy otevřou výhledy na řadu postranních kráterů, které lemují cestu. Do některých z nich budete hledět shora – jsou to hodně neobvyklé pohledy.

Okolní krajinu ovládají hnědošedé a černé tóny, což působí nutně depresivně. Teprve když pohlédnete do dáli, je barevné spektrum bohatší a dole snadno rozeznáte linku mořského pobřeží.

Pohled na Catanii s přístavem, v pozadí Etna

Časem začnete cítit horko pod podrážkami. A to doslova. I když se toho zrovna v nitru vulkánu moc neděje, povrch tu bývá teplý až horký.

Od horní stanice lanovky vede vzhůru několik cest, nejjednodušší je sledovat tu širokou, které využívají místní agentury vozící nahoru turisty v džípech. To samozřejmě může být i vaše volba. Každopádně se dostanete až k místu zvaném Torre del Filósofo (2 920 m n. m.), kde podle tradice vedl své pozorování v 5. století před Kristem řecký filozof Empedoklés a zřídil tu observatoř. Po ní je ovšem veta, stejně jako po moderní budově z 20. století. I tu zničila láva.

Dál nahoru se většinou nesmí, varovné cedule nabádají k obrátce. Pokušení je ovšem veliké, protože k okraji kráteru to není daleko a za dobré viditelnosti je směr zřetelný. Možná vás ale k návratu stejně přiměje nevolnost nebo divný pocit v hlavě. Úbytek kyslíku je totiž znát a to zejména pokud jste ráno vyjeli od mořské hladiny.

Pokud by vám Etna po svých nestačila, můžete se další den po úpatí sopky vydat po úzkorozchodné železnici Circumetnea. Ta, jak název napovídá, sopku skoro celou obkružuje a vede většinou přes ohromná lávová pole.

Jižní svahy Etny s lávovými proudy a postranními krátery

Erupce Etny nabízí lidem unikátní podívanou.

Vedle výchozího místa, druhého největšího sicilského města Catanie, patří k nejpěknějším zastávkám Randazzo na severním úpatí hory. Mnoho budov včetně několika kostelů je tu vystavěno z černého lávového kamene místní provenience, což městečku dodává neopakovatelný ráz.

Takhle Etna spotila v loňském roce:

4. prosince 2015

Vyhrajte pobyt v italském regionu Trentino!

Čtěte sobotní magazín Víkend DNES a soutěžte každý prázdninový víkend o pobyt v Evropě.

Výhled na tzv. Piccole Dolomiti
Na trase Bocca di Tuckett - Rufugio Tuckett
Ledovec Camosci pod sedlem Bocca dAmbiez

Tento víkend je ve hře voucher na třídenní pobyt pro dvě osoby v oblasti Alpe Cimbra v italském horském regionu Trentino (www.visittrentino.it). Soutěžní otázku najdete v sobotu 13. srpna v magazínu Víkend DNES, který připravil velké prázdninové téma „Horská Itálie“. Úplná pravidla soutěže naleznete na www.mfdnes.cz/vikend.

, pro iDNES.cz