Emiráty zůstaly oázou klidu ve světě islámu

Spojené arabské emiráty jsou jednou z mála zemí islámského světa, kde to vypadá, jako by žádná krize kolem terorismu ani válka v Afghánistánu neexistovaly. Žádné protiamerické demonstrace, žádné pálení vlajek, žádná nevraživost vůči západním cizincům. Síť západních stravovacích firem jako MacDonald's či KFC se tady nemusí bát o své výlohy ani zisky. A "Skyline" moderních mrakodrapů v Dubaji, jimž dominují 350 metrů vysoké věže Emirate Tower říkají, že tady je křižovatka západu a islámu.

Turisté obavy necítí

V luxusních hotelích Dubaje na břehu Perského zálivu si horkého slunce a teplot přes třicet stupňů spokojeně užívají stovky turistů z Německa, Británie a dalších zemí Západu. "Zprvu jsme měli trochu obavy, že jedeme na dovolenou do této oblasti, ale teď vidíme, že jsme udělali dobře. Válka sem vůbec nedoléhá. Cítíme se spokojeně," říká starší německá turistka ze špičkového hotelu Oasis přímo na břehu moře. "Jak se tu projevila současná situace? Prakticky nijak. Žádné manifestace, nic," potvrzuje obchodní rada české ambasády ve Spojených arabských emirátech Jan Riegert a dodává, že jediným viditelným momentem je pokles turistů a návštěvníků.

Emiráty, dnes snad nejvyspělejší a nejmodernější stát celé oblasti, dávají až okatě najevo, že s kryty kolem Afghánistánu nemají a nechtějí mít nic společného. Proto také záměrně nebyla zrušena ani tradiční velká přehlídka letecké techniky, ani populární dubajská rallye. "Tady je centrum mezinárodního obchodu, bankovnictví a turistiky," vyhlašují jak prezident emirátu Abú Zabí šajch Zajd bin Sultán Nahaján, tak hlava Dubaje šajch Maktúm bin Rašíd Maktúm.

Ihned po útocích na USA emiráty popřely spekulace, že se na nich podíleli jejich občané. Pár dní po atentátech, dokonce ještě před Saúdskou Arábií, přerušily vztahy s vládou Talibanu. Velmi nelibě také nesly spekulace o tom, že jsou považovány za kanál transferů financí souvisících s útoky. Výsledek? Už začátkem září byl schválen zákon o praní špinavých peněz pro teroristy, který mj. povoluje centrální bance zmrazit veškerá podezřelá konta. Jestli se o něco emiráty v souvislosti s krizí kolem Afghánistánu snaží, pak je to maximálně sehrát pozitivní úlohu prostředníka. "Spojené arabské emiráty jsou připraveny stát se hostiteli konference o Afghánistánu," hlásal koncem minulého týdne palcový titulek listu Gulf News.

Místo pro Západ i šaríu

Na jedné straně spolupráce se Západem, na druhé přísné dodržování všech tradičních zákonů islámu, s takovým přístupem tu musí cizinci počítat. "Buďte našimi hosty, ale respektujte naše zákony!" Tak jsou cizinci - a tvoří dnes už většinu obyvatelstva - upozorňováni na každém kroku. Platí to i o postním svátku ramadánu, během něhož je všem bez výjimky zakázáno veřejně se stravovat i kouřit na ulici.

Nemuslimové se však nyní mohou stravovat v uzavřených prostorách. Stejně tak je tu trestáno i užívání a přechovávání drog. Začátkem května za to dostaly dvě britské občanky doživotí - mohly dostat až trest smrti. Vysoké tresty v duchu islámského práva šaría se ovšem udělují i třeba jen za prostou krádež.

Dubajská poušť nabízí úžasné scenérie

Dubajská obchodní čtvrť, to jsou banky, firmy a úřady