Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elitní klub si důkladně vybírá

  17:53aktualizováno  17:53
Olomouc - Budoucí generace by měly poznat to nejlepší, co vytvořili jejich předkové. Naše minulost, je naše budoucnost. Tímto kredem se řídí UNESCO a s touto myšlenkou bere pod křídla poklady celého světa. Rok co rok se státy snaží, aby pro své unikátní kulturní či přírodní památky získaly nálepku "patří na seznam UNESCO." O co tedy jde?

UNESCO je organizace OSN a má na starosti výchovu, vědu a kulturu. Stará se přitom nejen o "živé" umění a o hmotné památky, ale i o výtvory přírody. Vysvětluje to tak, že je povinností obyvatel zeměkoule chránit nejen materiální výtvory našich předků, ale i jedinečné úkazy vytvořené přírodou.

Právě proto byla v roce 1972 byla pod patronací UNESCO uzavřena Úmluva o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. Na základě tohoto mezinárodního právně závazného dokumentu se vytváří Seznam světového dědictví, do něhož jsou zapisovány památky s mimořádnými univerzálními hodnotami.

TAKÉ SI PŘEČTĚTE

Sloup Nejsvětější Trojice & UNESCO

O zápisu do prestižního seznamu rozhoduje Výbor světového dědictví složený ze zástupců smluvních stran úmluvy. Československo přistoupilo k úmluvě v roce 1990.
V současné době Seznam světového dědictví obsahuje 690 kulturních a přírodních památek.

Do jaké společnosti se tak Olomouc vlastně dostala? Pomineme-li Evropu, zařadila se třeba vedle staré Havany (Kuba 1982), pyramid v Gize (Egypt, 1979),  Národního parku Kilimandžáro (Tanzanie, 1987), himalájského údolí Káthmándú (Nepál, 1979), vrcholu islámského umění Tádžmahalu (Indie, 1983), starého města v Jeruzalémě (Izrael, 1981), kamenného města Petra (Jordánsko, 1985), Národního parku Grand kaňon (USA, 1979), zbytků historického města Ayutthaya (Thajsko, 1991), přírodní rezervace Vallé de Mai (Seychelly, 1983).

V Evropě pod stejným heslem památka UNESCO nalezne zvědavec třeba Benátky s jejich kanály (Itálie,1987), historické jádro Krakova (Polsko, 1978), granadskou Alhambru (Španělsko, 1984), Spišský hrad (Slovensko, 1993), zámek a zahrady ve Versailles (Francie, 1979) a tak dále.

Společné mají hrady, města, sloupy a národní parky jedno: jsou to mistrovská díla, ať člověka nebo přírody. Platí přitom, že dostat se na seznam bude stále těžší a těžší.

"UNESCO vydalo nové pravidlo, další z mnoha, podle něhož může země předložit pouze jednu nominaci za rok. Takže i když budeme mít padesát kandidátů, musíme z nich vybrat jednoho, kterého navrhneme. Pouze tato jediná vybraná památka pak může vstoupit do mezinárodního kola, kde bude posuzována," vysvětluje Michal Beneš z Ministerstva kultury, který má v tuzemsku UNESCO na starosti.

Už z minulosti má také UNESCO reguli, která říká: kdo se jednou dostane do mezinárodního výběru a je zamítnut, nesmí se už nikdy více o zápis pokoušet. Navíc také platí další pravidlo, podle něhož chce UNESCO zařazovat pouze takový druh památek, který je minimálně zastoupen na Seznamu světového dědictví.

"S nadsázkou řečeno, i kdybychom měli Niagarské vodopády, neměli bychom velkou šanci, protože vodopády jsou na seznamu už asi patery," dodává Beneš.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz