Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elitní klub si důkladně vybírá

  17:53aktualizováno  17:53
Olomouc - Budoucí generace by měly poznat to nejlepší, co vytvořili jejich předkové. Naše minulost, je naše budoucnost. Tímto kredem se řídí UNESCO a s touto myšlenkou bere pod křídla poklady celého světa. Rok co rok se státy snaží, aby pro své unikátní kulturní či přírodní památky získaly nálepku "patří na seznam UNESCO." O co tedy jde?

UNESCO je organizace OSN a má na starosti výchovu, vědu a kulturu. Stará se přitom nejen o "živé" umění a o hmotné památky, ale i o výtvory přírody. Vysvětluje to tak, že je povinností obyvatel zeměkoule chránit nejen materiální výtvory našich předků, ale i jedinečné úkazy vytvořené přírodou.

Právě proto byla v roce 1972 byla pod patronací UNESCO uzavřena Úmluva o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. Na základě tohoto mezinárodního právně závazného dokumentu se vytváří Seznam světového dědictví, do něhož jsou zapisovány památky s mimořádnými univerzálními hodnotami.

TAKÉ SI PŘEČTĚTE

Sloup Nejsvětější Trojice & UNESCO

O zápisu do prestižního seznamu rozhoduje Výbor světového dědictví složený ze zástupců smluvních stran úmluvy. Československo přistoupilo k úmluvě v roce 1990.
V současné době Seznam světového dědictví obsahuje 690 kulturních a přírodních památek.

Do jaké společnosti se tak Olomouc vlastně dostala? Pomineme-li Evropu, zařadila se třeba vedle staré Havany (Kuba 1982), pyramid v Gize (Egypt, 1979),  Národního parku Kilimandžáro (Tanzanie, 1987), himalájského údolí Káthmándú (Nepál, 1979), vrcholu islámského umění Tádžmahalu (Indie, 1983), starého města v Jeruzalémě (Izrael, 1981), kamenného města Petra (Jordánsko, 1985), Národního parku Grand kaňon (USA, 1979), zbytků historického města Ayutthaya (Thajsko, 1991), přírodní rezervace Vallé de Mai (Seychelly, 1983).

V Evropě pod stejným heslem památka UNESCO nalezne zvědavec třeba Benátky s jejich kanály (Itálie,1987), historické jádro Krakova (Polsko, 1978), granadskou Alhambru (Španělsko, 1984), Spišský hrad (Slovensko, 1993), zámek a zahrady ve Versailles (Francie, 1979) a tak dále.

Společné mají hrady, města, sloupy a národní parky jedno: jsou to mistrovská díla, ať člověka nebo přírody. Platí přitom, že dostat se na seznam bude stále těžší a těžší.

"UNESCO vydalo nové pravidlo, další z mnoha, podle něhož může země předložit pouze jednu nominaci za rok. Takže i když budeme mít padesát kandidátů, musíme z nich vybrat jednoho, kterého navrhneme. Pouze tato jediná vybraná památka pak může vstoupit do mezinárodního kola, kde bude posuzována," vysvětluje Michal Beneš z Ministerstva kultury, který má v tuzemsku UNESCO na starosti.

Už z minulosti má také UNESCO reguli, která říká: kdo se jednou dostane do mezinárodního výběru a je zamítnut, nesmí se už nikdy více o zápis pokoušet. Navíc také platí další pravidlo, podle něhož chce UNESCO zařazovat pouze takový druh památek, který je minimálně zastoupen na Seznamu světového dědictví.

"S nadsázkou řečeno, i kdybychom měli Niagarské vodopády, neměli bychom velkou šanci, protože vodopády jsou na seznamu už asi patery," dodává Beneš.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Najdete na iDNES.cz