Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elegance krásky nad Seinou se v La Défense směstná do krychle

aktualizováno 
- Chcete si zpestřit procházky po historických pamětihodnostech Paříže něčím modernějším? Ani v tomto ohledu vás francouzská kráska nad Seinou nezklame. Až budete stát u Vítězného oblouku, neotáčejte hlavu k Elysejským polím, ale přesně na opačnou stranu. V tu chvíli zjistíte, že pařížská elegance dokáže posvětit i přísně hranaté tvary. To, co neomylně přitáhne zraky, je ultramoderní čtvrť na západním okraji města, La Défense, jíž vévodí smělá stavba La Grande Arche, jakéhosi novodobého triumfálního oblouku.

Budova ve tvaru obří krychle, do které by se pohodlně vešla celá katedrála Notre-Dame, sice zdobí Paříž teprve desátý rok, ale za tu dobu se již stala jedním z osvědčených magnetů. Stavbu projektoval dánský architekt Otto von Spreckelsen jako součást grandiózního stavebního plánu, iniciovaného bývalým prezidentem Mitterrandem. Celá La Défense byla projektována jako studie města budoucnosti, ovšem svůj primát si získala i v současnosti - rozlohou přes 800 hektarů je největším moderním administrativním centrem Evropy.
Za posledních pětadvacet let vyrostlo v La Défense celkem šestačtyřicet výškových budov. Nejvyšší stavby tady vlastní společnosti Elf a Fiat. Oba obři měří stejně - 175 metrů. Ovšem za povšimnutí stojí i "pomníky" dalších vlivných organizací. Tour GAN je budovou pojišťovny Groupement des Assurances Nationales ve tvaru řeckého kříže. Trojúhelníková věž PFA je zase zajímavá pro svá zrcadlová okna, v nichž se silně odrážejí obrysy okolních staveb, ale i svit slunce. A mezi tím vším, kdesi dole ve stínu, jsou rozesety bizarní sochy pařížských i světových umělců.
Avšak v La Défense nejsou jen moderní obchodní paláce. Vypravíte-li se sem na návštěvu, rozhodně byste neměli opomenout navštívit také unikátní kino, umístěné v obří kouli v těsném sousedství Velké archy. Promítací plátno o výšce osmiposchoďového domu patří k největším na světě a zhlédnutí filmové projekce uvnitř kulovité stavby je zážitkem podávajícím přesvědčivý důkaz, jak snadné je ošálit smysly. Vstupné sice není zrovna nejmenší (57 franků), ovšem zábava je to jedinečná. Díky širokoúhlému promítání systémem IMAX (zkratka z anglického Imagine maximum) je divák sedící v kupoli vtažen do filmového děje a slabším náturám se z toho lehce zatočí hlava. Na programu jsou většinou akční snímky vytvořené speciálně pro tento formát - například jízda na horské dráze, let vrtulníkem nad mořskými útesy či dobývání horských štítů. Škoda je jen, že výklad není i v jiném jazyce než jen ve francouzštině. A hlavně myslete na jednu věc: pokud se vám při promítání udělá špatně, nezapomeňte, že stačí zavřít oči.
Vyjížďku na La Grande Arche si nechte na závěr. Ze samého vrcholku, z výšky 105 metrů, je totiž skvělý výhled na celu "starou" Paříž. Skleněný výtah vás do horního patra vyveze za dvaatřicet franků.
Přes strohé stavby administrativních budov čtvrti příštího tisíciletí dohlédnete na všechny skvosty, které proslavily město už v dobách minulých. Příjemné spojení historie a budoucnosti, krásného s jinak krásným.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz