Ejlat - koupání po celý rok

- Kdo se kdy ponořil do hlubin oceánů a na vlastní oči spatřil pohádkovou rozmanitost a barevnost mořského světa, ten se bude vždy vracet do izraelského Ejlatu. Právě tak jako oceánolog Jean-Yves Cousteau. Ejlatský záliv svírají do kleští strmé stráně egyptských a jordánský hor. Jejich namodralé siluety se tyčí do výšky přes tisíc metrů a jako tichá hradba střeží průzračné blankytně modré vody korálového moře. Vydáte-li se na něj, naskytne se vám zážitek na celý život.

Největší chloubou městečka odříznutého od civilizace desítkami kilometrů písku je totiž podmořská observatoř. Nachází se asi sedm kilometrů od Ejlatu nedaleko egyptského hraničního přechodu. V areálu observatoře jsou k vidění v ohromných akváriích ryby tak fantastických designů, na jaké by návrháři snad nikdy nepřišli. Bílé s černými pruhy a oranžové s bílými pruhy, modré se žlutými ploutvičkami a červené s černými tečkami...a mnoho jiných. Jenom příručka, kterou dostanete u vchodu, vyobrazuje přes sto různých druhů.
Kruhová pozorovatelna s ohromnými skly je zapuštěna do mořského dna a obestavěna korály tak, aby ve světě pod hladinou působila přirozeným dojmem. Je vidět, že i obyvatelé vodní říše si na ní už zvykli. Ryby a rybičky všech velikostí, tvarů a barev si nerušeně plavou mezi korálovými útvary a živočichy, některé osamoceně, jiné ve velkých hejnech. V průzračných vodách Rudého moře je viditelnost i několik desítek metrů a vodní svět se tak rozprostírá před zvídavýma očima v celé své složitosti a nádheře.
Hned vedle observatoře kotví žlutá ponorka. Ta za zvláštní poplatek vezme s sebou návštěvníky na projížďku po korálových zákoutích. Podmořské zkoumání ovšem na sebe může brát i spoustu jiných podob. V Ejlatu je možné vypravit se na moře v lodi se skleněným dnem, nebo na jachtě, která zakotví u útesu a z níž se můžete spustit po žebříčku a prozkoumat podmořské království s pomocí šnorchlu a ploutví. Vzhledem k tomu, že průměrná teplota vody v zimě je dvacet jedna stupňů a v létě dvacet pět, nic vám nebude bránit v tom, aby jste pod vodou strávili celou dovolenou.
Vedle obzervatoře je velmi oblíbenou atrakcí v areálu zvláštní druh kina, kterému se říká ocenárium. Návštěvníkům tu na velké plátno promítají podvodní svět a ten zároveň simulují i pohybem sedátek, které svým uspořádáním i kinetikou mají připomínat bárky na rozbouřeném moři. Před ocenáriem se ve vodním příkopě líně rozvalují ohromné želvy. O nich, ale i o jiných věcech týkající se života v moři, se dozvíte z hlasového průvodce, který obdržíte u vchodu do areálu.
Čím je Ejlat rozmanitější pod vodní hladinou, o to méně mu bylo přáno na souši. Ještě před padesáti lety, když se zakládal stát Izrael, se tam, kde dnes skýtají stín rozložité palmy, rozkládaly nekonečné písečné duny Negevské pouště.
V politicky čas od času rozbouřeném Izraeli je Ejlat oázou nejen vegetace, ale i klidu. Od občasných nepokojů v Jeruzalémě a jeho okolí jej dělí téměř dvě stě kilometrů písku. Všudypřítomná přítomnost pouště zaručuje Ejlatu návštěvnost i z jiných aspektů. Ze 365 dní do roka je v Ejlatu jenom šest deštivých. Navíc, aby se stát revanšoval Ejlaťanům za to, že osídlili tuto krajinu, nevyžaduje po nich placení daně z přidané hodnoty. I pro návštěvníky proto nákupy v Ejlatu mohou být velmi výhodné. A poušť, konec konců, je i ohromná atrakce sama o sobě. Z klimatizovaných hal hotelů se totiž můžete vydat na projížďku na velbloudu, navštívit pouštní raritu Národní parku Timna nebo si odskočit až k Mrtvému moři. A až vás poušť zmůže, ve stínu palem naleznete odpočinek na pískových plážích Rudého moře.

JAK SE TAM DOSTAT: Z Evropy se do Ejlatu letí zhruba pět hodin, z Tel Avivu půl hodiny. Ovšem vůbec nejzajímavější způsob dopravy do nebo z Ejlatu je po silnici. Při cestě z Jeruzaléma vás čekají tři až čtyři hodiny pouštního zážitku. Budete míjet Mrtvé moře, bájnou pevnost Massadu i vyhledávaný pouštní park Timna. Pokud byste měli zájem poznat život u beduínů, můžete se vydat na orientální večeři podávanou v beduínském stanu. O informace volejte na číslo: 009727/6357913.

KDE SE UBYTOVAT: V Ejlatu je obrovská koncentrace hotelů i cestovních kanceláří. Mnohé z nich zaměstnávají i průvodce mluvící česky. Pokud si cestu nezajistíte s naší cestovní kanceláří, zde se můžete obrátit například na Cets Holidays na adrese Howard Johnson Neptune Plaza Hotel, shop no. 5/6, tel: 009727/6316690.

CO VŠECHNO SE DÁ DĚLAT V OKOLÍ: Další zvláštností Ejlatu je fakt, že právě tudy táhnou ptáci z Evropy do Afriky a zpátky. Můžete se zde proto zúčastnit exkurze "Pozorování ptactva". Z Ejlatu to není daleko ani k Mrtvému moři. Zde si určitě dopřejte bahenní zábal. Pytlíky s bahnem z mořského dna, které má blahodárné účinky, si můžete koupit v hotelových prodejnách přímo na místě, nebo v prodejnách s kosmetikou po celém Izraeli. Jet můžete i do jordánského do skalního města Petra. Při výletu do Egypta je neobyčejně lákavý Klášter Svaté Kateřiny.

CO VÁS V ZIMĚ ČEKÁ ZADARMO: Ministerstvo turistiky ve spolupráci s různými hotely připravilo na zimní sezónu různé akce, které návštěvníkům Ejlatu nabízejí zadarmo. Každou neděli v devět hodin večer si můžete poslechnout izraelské lidové písničky v hotelu Americana, v pondělí od šesti hodin se v hotelu Caesar vedou diskuse o minulosti, současnosti a budoucnosti Izraele, v úterý ve stejný čas hotel Neptun nabízí přednášku a diaprojekci o přírodě a historii pouště, ve středu v šest hodin hotel Riviera pořádá multimediální diaprojekci o Rudém moři zatímco hotel Vista ve stejný čas nabízí lekce hebrejštiny. Další informace o těchto akcích vám zodpoví v turistickém informačním centru. Tel.: 009727/6372111.

Projížďka ejlatskou zátokou

Ejlatská mořská observatoř

Vodní hlubiny obdivované i Jacques-Yves Cousteauem

Komfortní ubytování na Ejlatu