Eiffelova věž dostane novou atrakci. Turisté budou chodit po nebi

aktualizováno 
Zastavovat se mezi rozkročenýma "nohama" Eiffelovy věže není pro turisty moc atraktivní. Mohlo by se to ale brzy změnit. Za dva roky bude v prvním patře věže prosklená podlaha, která nabídne výhled na náměstí pod věží i do střev věže nad hlavami návštěvníků.

Společnost, která spravuje Eiffelovu věž, plánuje na příští rok menší rekonstrukci. Za 17 měsíců by měla plošina v prvním patře, která je ve výšce 57,6 metru, získat novou podlahu. Bude celá ze skla a tedy průhledná.

Bude z ní velmi dobře vidět na náměstí pod věží, a když turisté zvednou hlavy vzhůru, spatří mnohem více vnitřností rozhledny. "Turisté si budou připadat, jako že chodí po nebi. Mnohem lépe uvidíte strukturu stavby, hlavně kolem nosníků. Odhalíte trochu více kouzla Eiffelovy věže," těší se prezident společnosti Jean-Bernard Bros.

Fotogalerie

Pro ty, kterým by se příčila představa procházet se po "ničem", budou okraje podlahy ohraničeny, takže se budou moci dívat dolů, aniž by na sklo vstoupili.

Navíc mezi pilíře věže dosednou tři prosklené vyhlídkové vikýře. Rekonstrukce prvního patra přinese také novou konferenční místnost, restauraci a výukové prostory. A poprvé se celé první patro zpřístupní vozíčkářům.

Nejde ale jen o lepší výhled na Paříž skrz skleněnou podlahu. Jak se nechali slyšet architekti Alain Moatti a Henri Rivière, nové toalety na prvním patře budou nejkrásnější na celém světě.

To všechno by mělo symbolu Paříže a Francie vůbec přilákat nové návštěvníky. Každý rok jich na 324 metrů vysokou stavbu přijde sedm milionů. V prvním patře se ale zastaví ani ne polovina z nich. Většině připadá to nezajímavé, když to není tak vysoko. Správci doufají, že mírná předělávka udělá z prvního patra mnohem atraktivnější zážitek.

Na novou senzaci je vyčleněno okolo 25 milionů eur a práce začnou příští rok. Od otevření věže v roce 1889 ke stému výročí Francouzské revoluce a zároveň ke Světové výstavě je to teprve třetí obnova věže. A práce budou probíhat za plného provozu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Jak dostat mrtvého blíž k nebi. V Sagadě dávají rakve na skálu

Tradice zavěšování rakví na skály je v Sagadě stará až dva tisíce let.

Filipínská Sagada je jedním z míst, kde stále můžete zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Odlehlé...Najdete na iDNES.cz