Džerba: hledání bájného lótosu

  12:10
Kdysi dávno prý zavál vítr Odyssea a jeho druhy k neznámému území. Odysseus vybral nejstatečnější muže, aby prozkoumali, zda na pobřeží nehrozí nebezpečí. Omyl! Obyvatelé byli laskaví a každému nabídli ovoce, jemuž říkali lótos. Ten byl tak lahodný, že kdo ho jednou ochutnal, už nikdy nechtěl místo opustit. To místo byl ostrov Džerba.

Podle Homérovy pověsti bylo Odysseovi divné, že se jeho lidé z pobřeží nevracejí. Vydal se za nimi a zjistil, jaké kouzlo je tam zdržuje. Muži plakali, když je silou odváděl k lodím. Nakonec je musel připoutat k pryčnám, aby mohly jeho lodě odplout za dalšími dobrodružstvími...

Ať už je teorie, podle níž právě na tuniském ostrově Džerba žili mytičtí lotofágové - "pojídači lótosu", pravdivá nebo ne, místem, kde se dá prožít pohádková dovolená, je určitě ostrov i nyní. Navíc sem po nedávném poklesu cen ve zdejších hotelech míří stále více turistů z Česka.

Džerba je a není Tunisko. Historie ostrova je v mnohém specifická a její stopy jsou na zdejších budovách i lidech vidět dodnes.

Dobyvatelé a nájezdníci se tu střídali jeden po druhém: Féničané, Kartaginci, Římané, Vandalové, válečníci byzantské říše a nakonec v 7. století Arabové. Připočteme-li španělskou, tureckou a pak francouzskou kolonizaci, pak časté vpády na ostrov zřejmě přispěly ke značné rezervovanosti místních - do svých příbytků pozvou cizince jen zcela výjimečně.

I na stavbách domů je to znát - zvenčí vypadají jako malé pevnosti (takzvané "menzely") a až na výjimky byly stavěny v dostatečné vzdálenosti od nebezpečného pobřeží.

První stavitelé hotelů tu proto museli doslova zajásat! Dnes je zejména severovýchodní pobřeží ostrova nekončícím řetězem hotelů a dlouhých písčitých pláží, které spolu s mělkým mořem vytvářejí ideální podmínky zejména pro rodinnou dovolenou.

Projeďte ostrov křížem krážem
Bylo by však neodpustitelnou chybou zůstat po celou dobu v zajetí zdejších hotelových komplexů. Takřka rovinatý ostrov (nejvyšší kopec se tu "tyčí" do výše 52 metrů nad mořem) o rozloze 500 kilometrů čtverečních nabízí ideální podmínky pro vyjížďky na zapůjčených kolech, mopedech či v autě.

Hned na první pohled zaujme obrovské množství mešit. Celkem je jich tu na tři sta - většinu jich mají na svědomí vyznavači zdejší cháridžovské sekty islámu, jejíž obliba tu sahá do 7. století, kdy se k ní přiklonila většina původních obyvatel - Berberů. Když byla o století později z převážné části severní Afriky tato sekta vytlačena, Džerba byla jedním z mála míst, kde přežila a má svůj vliv dodnes.

Proslulá La Ghriba
A ještě jednou vzácnou "oázou", v arabském světě zcela výjimečnou, se může Džerba pochlubit: světově proslulou židovskou komunitou a její synagogou La Ghriba (Zázračná).

La Ghriba a přilehlé okolí byly původně útočištěm malé skupinky Židů, kteří uprchli z Palestiny v roce 584 před Kristem. Následovalo 26 století křehké náboženské tolerance na ostrově, během nichž se La Ghriba, v jejíchž základech je údajně i kámen z jeruzalémského chrámu, stala druhým nejdůležitějším poutním místem Židů hned po Jeruzalémě.

Dnešní budova synagogy je nicméně stará zhruba 80 let. V dubnu 2002 tu při útoku, k němuž se přihlásila teroristická síť Al-Kajda, zahynulo 19 lidí, převážně německých turistů. Proto je dnes okolí synagogy velmi přísně střeženo vojáky. Letošní tradiční květnová židovská pouť ukázala, že Džerba si svou pověst nábožensky výjimečně tolerantního území jen tak vzít nenechá.

Jediné město
Na Džerbě je spousta vesnic, avšak téměř žádná města. Jediným skutečným městem je Houmt Souk na severním cípu ostrova. Jeho centrum tvoří několik tržišť, která se mohou stát skutečnou pastí na turisty. Džerbané si chrání své soukromí - to však neznamená, že byste měli potíže při navazování kontaktů na tržišti! Koneckonců slovo Džerban proniklo do hovorového tuniského jazyka jako výraz pro obchodníky.

Nezapomeňte přitom na jedno pravidlo: vaše úspěšnost při smlouvání se začíná zpravidla počítat až kdesi u poloviny ceny, již vám původně zdejší obchodníci nabídli!

Smlouvání o ceny zdejších hlavních suvenýrů, jako jsou okrasné kameny, bubínky (darbuky), keramika, vodní dýmky či takzvané "tetování" henou, je tu dovedeno téměř k dokonalosti. A to včetně toho, že často, aniž při příchodu řeknete jediné slovo, vás některý z obchodníků osloví lámanou češtinou a že občas zahlédnete i poutač v češtině.

Napijte se z velbloudích úst
Vyrazíte-li do vesnic, pak jednou z nejzajímavějších je vesnička Guellala, proslulá svými hrnčíři. Místní specialitou je kouzelná nádobka ve tvaru velblouda, ideální třeba pro smíchání whisky s kolou: do otvoru v hrbu nalijete whisky, pak nádobku obrátíte, aniž by whisky vytekla, do otvoru v místě nohou nalijete kolu, pak nádobku opět obrátíte, aniž by kola vytekla, a smíchaný nápoj usrkáváte z otvoru v místě velbloudích úst...

A když už jste řádně občerstveni "kouzelným velbloudem", byla by škoda, kdybyste si nevyzkoušeli i projížďku na velbloudu skutečném. Ve vnitrozemí i na pobřeží je řada míst, kde vám jízdu a pohled na svět z velbloudího hrbu umožní. Kdo má strach z jízdy na koni (které zde rovněž půjčují), určitě ocení, jak jsou velbloudi vesměs klidná a vyrovnaná zvířata - alespoň v rukou majitelů.

Hledání ztraceného lótosu
Avšak ještě jednu otázku zbývá vyřešit: Co vlastně mělo být tím mytickým pokrmem lótos, na nějž by si novodobí Odysseové měli dát pozor? Těžko říct, někteří odborníci jsou přesvědčeni, že to byly "pouhé" datle.

Nikdo však nepochybuje o tom, že to určitě nebyla harisa, místní "vychytávka" z rozemletých papriček, podle které tu zřejmě poznávají, kdo je rodilý Tunisan a kdo ne. Slabším povahám se doporučuje vzít si první sousto jen maličko na špičku nože a přichystat si kousek chleba. Ale kdoví, možná že právě harisa, onen pokrm, který nikoho nenechá chladným, bude právě tím zážitkem, na který budou někteří s nostalgií vzpomínat. Někdo to rád ostré...

Může se hodit

Jak se tam dostat:
Většina českých cestovních kanceláří má charterové lety přímo na Džerbu. Z hlavního města Tunisu stojí cesta na Džerbu zhruba 20 tuniských dinárů.

Další informace o Džerbě lze ziskat i v Tuniském národním úřadu pro turistický ruch v Praze v Sokolské ulici 39.

Reklama
Last momenty do Tuniska najdete ZDE

 

Jednou z nejrozšířenějších atrakcí na Džerbě je jízda na velbloudech. Jsou to vesměs klidná a vyrovnaná zvířata, alespoň v rukou majitelů.

Na místních trzích koupíte, na co vzpomenete: bubínky, keramiku či vodní dýmky

Město Houmt Souk ležící na severním cípu ostrova Džerba se proslavilo především svými tržišti v centru města

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Mnohem lepší než Thajsko. Kambodža vás okouzlí vstřícností i památkami

21. března 2024

Kambodža byla loni zvolena asijskou vedoucí kulturní destinací. My jsme si její návštěvu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Láska na druhé sousto. Japonská kuchyně je plná nástrah i úžasných chutí

28. března 2024

Seriál Když jede člověk do Japonska, nevezme si s sebou zásobu paštik, to se rozumí tak nějak samo sebou....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...