Dva tajemné hrady pod horami

  13:52aktualizováno  13:52
Hrad Frymburk najdou návštěvníci na skalnaté ostrožně obtékané ze tří stran potokem Olešenkou asi půl kilometru od středu Nového Hrádku. V blízkém lese se uchoval pozůstatek vstupní brány, valů a příkopů, které za husitských válek chránily hrad od severovýchodu.

Nejstarší část areálu pochází z konce 13. století. Neznámý stavitel nechal ve skále vylámat nevelkou plochu ve tvaru lichoběžníku a po obvodu zbudoval mohutné zdi, k nimž zevnitř přiléhaly obytné budovy. Dominantu hradu tvoří věž, která v nebezpečných dobách sloužila jako úkryt cenností, dokumentů i potravy.

"Takzvaná donjonová věž má průměr kolem osmnácti metrů a je skutečným unikátem nemajícím obdobu u nás ani v sousedních zemích. Když ji porovnáme s ostatními věžemi tohoto typu, zjistíme, že co do šířky je v průměru překonává o pět metrů," říká Bohumír Dragoun z Okresního muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Přestože se obdobné věže v západní Evropě vyskytují na křižáckých hradech z 12. století, Frymburk je patrně mladší. Vznikl nejspíš za kolonizace území na přelomu 13. a 14. století.

"Hrad tvoří promyšlený celek, v němž věž harmonicky splývá s obvodovými zdmi horního hradu. Pro obléhatele musely být silné zdi ve spojení s velkou věží skutečným oříškem," tvrdí Dragoun. Hrad, jehož prvním doloženým majitelem je Matouš z Frymburka, chránil starou obchodní cestu - oslí stezku - do Kladska. Odborníci nevylučují, že vznikl v souvislosti s těžbou železné rudy. V okolí Frymburka existovala totiž bohatá ložiska rudy a v historických pramenech se hovoří o místním hamru. Hrad vystřídal řadu pánů a jeho význam zanikl s připojením k opočenskému panství. Za třicetileté války, kdy už byl opuštěn, ho zpustošili vzbouření sedláci z Opočenska a po nich Švédové. Dnes je majitelem hradu Josef Bartoň z Dobenína, jemuž patří například i zámek v Novém Městě nad Metují. Nejstarší část hradu není oficiálně přístupna.

CESTA SLIBUJE DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI

Šest kilometrů od Frymburka se u Dobřan dochovaly zbytky dalšího podhorského hradu. Na rozdíl od bohaté historie Frymburka se však o něm skoro nic neví. Historici neznají ani jeho zakladatele, ani majitele a hrad nemá ani jméno. Na přelomu 13. a 14. století ho patrně založili příslušníci rodu Drslaviců, kteří kraj kolonizovali. Návštěvníci se k němu dostanou po žluté značce z Nového Hrádku přes Sněžné s řadou dochovaných roubených stavení z druhé poloviny 18. a z 19. století. Za pozornost stojí památkově chráněná místní rychta. Z Dobřan je hrad přístupný od motokrosového areálu. Přesnou podobu hradu položeného na ostrohu mezi Zlatým a Dobřanským potokem zahaluje tajemství. Jedinými dochovanými prvky jsou základy obdélníkového paláce a dvou věží, jež jej oddělovaly od předhradí. Kromě toho si návštěvníci mohou všimnout patrných zbytků okružní hradby či základů hospodářských budov v předhradí. V Dobřanech si turisté mohou povšimnout barokního kostela z roku 1738. V roubené barokní faře v letech 1809 až 1817 působil buditel a farář Josef Liboslav Ziegler, který do Dobřan zval například Josefa Dobrovského, Milotu Zdirada Poláka nebo dobrušského kupce Františka Václava Heka z Dobrušky, známého z Jiráskova F. L. Věka.


 

Erb Bartoňů z Dobenína, kterým patří hrad Frymburk.Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Zaniklé tratě v Česku. Podkováňka se proplétala hlubokým údolím

Lokomotiva BS 200 při zkouškách na trati Skalsko - Chotětov. 50.4008883N,...

Ve dvanáctém díle seriálu Zaniklé tratě zamíříme na sever středních Čech, do okolí Mladé Boleslavi. Podíváme se na...

S balonem do oblak. Jak překonávají pasažéři v koši strach z létání

Příprava horkovzdušného balonu před letem

Šestý díl seriálu S balonem do oblak se zaměří na pasažéry zážitkových a vyhlídkových letů. Jaká touha je žene do...Najdete na iDNES.cz