Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

"Duty free" může být jen blyštivé cingrle

aktualizováno 
- Obliba bezcelních nákupů v takzvaných "duty free" zónách rok od roku roste i mezi českými turisty a pro mnohé z nich patří zabrousit do obchodů lákajících nízkými cenami luxusního zboží takřka k povinnostem, kdykoli překračují státní hranici.
Zřejmě nejčastěji se naši cestovatelé setkávají s "duty free", když odlétají na dovolenou anebo když se vracejí zpátky. Vyplnit čekání na letišti prohlídkou místních obchodů je nasnadě a jen málokdo tomuto pokušení odolá.
Avšak i taková záležitost, jako jsou "duty free" nákupy, má svoje pravidla a ovšemže i háčky. Tak především: vypravit se na bezcelní nákup nemůže člověk kdykoli a kdekoli. Pohybuje-li se na letišti, náleží mu tato výsada pouze v tranzitním pásmu a jen v případě, že se může prokázat platnou palubní vstupenkou. Jinými slovy: "duty free" nákupy se dělají jen při odletu. Stát si tak zajišťuje, že cenově výhodné zboží, na které není uvaleno clo, skutečně poputuje za hranice a nestane se předmětem spekulací na domácí půdě. Palubní vstupenku vyžaduje každý obchodník vždy při placení a nečiní žádné výjimky.
Kdo si proto chce výhodně pořídit nějaké zboží, bude muset vše s sebou vláčet po celou dobu pobytu, nebo počkat s podobnými nákupy na zpáteční cestu a "duty free" navštívit těsně před odletem domů. Avšak pozor. Právě v takovém případě číhá na turistu chyták, který může výhodnou koupi změnit v příslovečné lesklé pozlátko. V případě, že budete takto nakupovat v zemi, kde je vše celkově dražší než doma, může vás dokonce i zboží v bezcelní zóně vyjít na více peněz než u nás.
Jeden příklad za všechny. O Skandinávii se všeobecně ví, že je poměrně drahá. Budete-li se například vracet z Finska a jako dárek si domů chcete přivést láhev známé finské vodky, budete pravděpodobně s nákupem čekat do "duty free" obchodu. Pití nakonec koupíte, přijedete domů a ouha: v supermarketu zjistíte, že tutéž láhev tam mají o třetinu levnější. Celý vtip spočívá v tom, že i bezcelní ceny vycházejí vždy z místních poměrů. Je-li tedy v cizí zemi dráže, bude dražší i "duty free".
Tento princip funguje samozřejmě i obráceně. Kde je z našeho hlediska levně, bezcelní zboží bude pro nás extra levné. Vždy je proto důležité posoudit, zda věc, kterou si takto chcete pořídit, není možné koupit i doma a zda ji tam nepořídíte přece jen výhodněji.
K bezcelnímu prodeji při cestě letadlem se váže ještě jedna zvláštnost. Kromě toho, že "duty free" je běžné na letišti, setkat se ním můžete i během vlastního letu. V takovém případě je zajímavé, že zboží je na palubě letadla ještě levnější, než dole na zemi. Jedinou nevýhodou zde je, že palubní personál mívá jen omezené zásoby a tak atraktivní výrobky, většinou značkový alkohol či parfémy, rychle dojdou a nemusí se tak dostat na všechny.
Autor:


Témata: Finsko, Alkohol, Vtip

Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Najdete na iDNES.cz