Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dům milostných dopisů

  13:32aktualizováno  13:32
“Vždycky jsem si myslel, že život bez tebe není ono, teď vím, že jsi má naděje,” můžete si přečíst v centru Berlína na fasádě domu v Oranienburger Strasse. V dnešních dnech jakoby tato slova působila nepatřičně. Na zdech bývalé pošty visí na šedesát tisíc zvětšených kopií milostných dopisů. O pár desítek metrů dál střeží židovskou synagogu policisté s kulomety a obrněnými transportéry.

Uznávaný umělec, šedesátiletý Němec H. A. Schult chtěl do současného světa podle svých slov vnést více radosti a lásky. V německých novinách nechal vytisknout inzerát s prosbou o zasílání originálů milostných dopisů na svojí adresu. Inzerát se setkal s nadšením. Rohová budova pošty mohla být obalena barevnými psaníčky.

Před “Domem milostných dopisů” postává asi sedmdesátiletý pár. Paní drží svého muže za ruku a čte nahlas: “Líbí se mi tvé vtipy, je mi s tebou dobře a cítím se volná.” Oba se šťastně usmívají a pomalu se ztrácí v dálce. O pár kroků dál se vyhýbají zátarasům, které chrání židovskou synagogu. Pokud chtějí vkročit dovnitř, musí podstoupit důkladnou kontrolu. Policisté každého měří podezřívavými pohledy.

Právě odtamtud se blíží zamyšlení italští turisté. Když si všimnou neobvyklého domu, rozzáří se jejich tváře úsměvy, najednou vstoupili do jiného světa. Před jejich očima se skví dopis psaný v italštině.  Jeho poselství? “Miluji tě, miluji tě, miluji tě…”

Téměř každý, kdo prochází okolo se na chvilku zastaví a pousměje, výstava lásky přímo na ulici dělá zkrátka radost. V čase, kdy Schult tento projekt připravoval, zdaleka ještě netušil jakým vývojem se svět bude ubírat. Na čtvrtek 11. října byla plánována velkolepá oslava, nicméně Schult ji odmítl. “Dnes není na slavení čas.”

Evropská metropole Berlín má nový magnet, nový náboj. Alespoň na okamžik zůstanou všudypřítomní policisté a jejich zbraně v pozadí, násilí jakoby neexistovalo. Památník lásky plní svůj účel, nabízí lidem alternativu a radost ze života. Právě to si klade H.A. Schult za cíl, umění chce dostat přímo tam, kde lidé každý den spěchají, potkávají se, míjí se. “Umění je radost a akce, pro tu není galerie tím správným prostorem,” říká s oblibou.

Výstava milostných dopisů na berlínské Oranienburger Strasse působí v napjaté době jako lék

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Rekordní Peking a průměrná Praha. Které metropole nejvíc tíží vnitřní migrace?

Počet obyvatel je znázorněn velikostí kolečka a vývoj populace reprezentuje...

V roce 2050 bude žít ve městech 6,4 miliardy lidí. Zatímco některé metropole rostou rychlým tempem, jiné se naopak musí...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Najdete na iDNES.cz