Dudácký festival letos opět nabídne pestrý program

  14:19aktualizováno  14:19
Strakonice letos opět ožijí dudáckým festivalem, který nabídne návštěvníkům pestrý čtyřdenní program, plný hudby,tance,klasických jarmarků a výstav. Do města se tak sjedou stovky účinkujících z celého světa, aby zde předvedli své umění.
Strakonický hrad

Strakonický hrad - Pod strakonickým hradem se budou v rámci Dudáckého festivalu konat slavnostní jarmarky. | foto: Archív


Stovky muzikantů, tanečníků a zpěváků se tento týden opět sjedou do Strakonic, kde začíná XIV. Mezinárodní dudácký festival. Svým zaměřením i rozsahem výjimečná akce vedle domácích hudebníků představí i téměř dvě desítky zahraničních souborů ze čtrnácti evropských zemí a Nového Zélandu. "Domnívám se, že náš festival potvrzuje renesanci zájmu o dudy jako hudební nástroj. Zjišťujeme například, že v devadesátých letech neustále přibývá dětí a mladých lidí, kteří hru na dudy ovládají," říká Eva Dresslerová, ředitelka Mezinárodního dudáckého festivalu 2000, která tuto funkci zastává už popáté.

Letošní dudácká přehlídka se koná na přelomu druhého a třetího tisíciletí. S jakým záměrem jste tento ročník připravovali?

Žádné jednotné heslo dudáckým festivalům nedáváme. Snažíme se však o maximální dramaturgickou pestrost, aby si ze čtyřdenního programu vždy něco vybraly různé typy diváků. Pozvánkou pro veřejnost na další festivalové pořady proto už tradičně bude mezinárodní dudácké kasací, které se odehraje ve čtvrtek večer na hradním nádvoří. Velmi oblíbené jsou i večerní přehlídky a závěrečný nedělní galakoncert. Ovšem přichystali jsme rovněž tematicky vyhraněné programy - třeba Dudácké kontrasty, koncert dudácké hudby od renesance až po baroko, představenku slovenského dudáctví, program dětských dudáků i nokturna. Každopádně všichni účastníci strakonického festivalu tak znovu mají možnost ukázat své umění na mezinárodní přehlídce, která je zařazena do seznamu organizace C.I.O.F.F., jež v rámci UNESCO sdružuje pořadatele nejrůznějších festivalů ze 70 zemí světa.

Jaké doprovodné akce jste v rámci letošního programu připravili?

Před strakonickým hradem znovu pořádáme staročeský jarmark, kde se lidem představí méně známá nebo i zcela zapomenutá řemesla. Muzeum středního Pootaví navíc přichystalo výstavu fotografií z minulých dudáckých festivalů a novou stálou expozici pod názvem Dudy a dudáci v Čechách. Zájemci mohou navštívit také výstavu Masky, démoni, šaškové, která představuje nejrůznější předměty, jež souvisejí s lidovými zvyky.

V uplynulých třinácti ročnících festivalu zhlédly vystoupení hudebníků desetitisíce lidí včetně spousty zahraničních turistů. Jak se chystáte na letošní nápor příznivců folkloru?

Rozšířili jsme například nabídku občerstvení, takže návštěvníci festivalu by už neměli stát dlouhé fronty na jídlo ani na pití. Přitom stánky v prostorách strakonického hradu a v jeho blízkém okolí zůstanou dosažitelné i bez vstupenky na jednotlivé koncerty. K dispozici bude rovněž větší počet toalet než obvykle. Kromě sociálních zařízení v kulturním domě, letním kině a na třetím hradním nádvoří totiž v době dudácké přehlídky necháme v blízkosti hradu postavit ještě šest kabin chemických záchodků.

Čekají obyvatele Strakonic v souvislosti s festivalem nějaká výrazná omezení?

Snažíme se, aby nepříjemných zásahů do běžného městského života bylo co nejméně. Například automobilový provoz v centru Strakonic bude zastaven zhruba na dvě hodiny pouze ve čtvrtek večer průvodem účastníků festivalu, který půjde od domu kultury na hradní nádvoří. Podobná situace nastane v neděli po poledni, kdy hudebníci směřující na hrad přes Velké náměstí tentokrát vyjdou z prostoru pod restaurací Hvězda. V provozu pro motoristy navíc od čtvrtka do neděle nebudou parkoviště na Dubovci v sousedství starého Fezka a pod Jelenkou u hradu, kde dočasně umístíme prodejní stánky a staročeský jarmark. V okolí hradního areálu každopádně řidiči budou muset počítat se sníženou rychlostí. Na druhé straně někteří účastníci festivalu vystoupí také ve strakonických ulicích, a výrazně tak oživí atmosféru okresního města. Hrát, tančit a zpívat se bude třeba na rampě před radnicí, u hotelu Bavor, v domově důchodců, před pivovarem i v areálu nemocnice.

Více informací o Dudáckém festivalu najdete na stránkách Kalendáře světoběžníka

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

VIDEO: V zimě, dešti i mlze. I plachtění po Lipně může být adrenalin

Plachtili jsme na lodi Sunway.

Na vodní nádrži Lipno kotví spousta plachetnic. Zájemci si je mohou půjčit na pár hodin, ale i třeba na víkend....

Zaniklé tratě v Česku. Podkováňka se proplétala hlubokým údolím

Lokomotiva BS 200 při zkouškách na trati Skalsko - Chotětov. 50.4008883N,...

Ve dvanáctém díle seriálu Zaniklé tratě zamíříme na sever středních Čech, do okolí Mladé Boleslavi. Podíváme se na...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Najdete na iDNES.cz