Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená za 140.000 skončila tahanicí s CK

  15:22aktualizováno  15:22
Dvacet dní poznávání exotického Mexika s bohatým programem a pod vedením zkušeného průvodce, který zasvěceně popisuje historii místních památek. S takovou představou odlétali s libereckou cestovkou vloni na podzim manželé Hovorkovi z Brna na okružní jízdu, za kterou zaplatili přes 140 tisíc korun.

"Pro libereckou America Tours jsme se rozhodli na základě katalogu této cestovní kanceláře, kde byl popsaný bohatý program zájezdu spolu s ujištěním, že jejich průvodci mají vysoké odborné znalosti," vysvětlila volbu cestovní kanceláře Josefa Hovorková. Průvodce i program však nakonec jejich očekávání zklamali.

Český průvodce jim přiznal, že je na této trase poprvé, o historii ani památkách nic nevěděl. "Jel s námi také mexický průvodce, jehož znalosti však nebyly o nic lepší. Navíc si představoval, že budeme Mexiko poznávat hlavně prostřednictvím místní kuchyně," dodala Hovorková.

Kvůli zpoždění v restauracích vypadlo z programu zájezdu několik okružních prohlídek měst. "Když jsme trvali na dodržení programu, řekl nám český průvodce, že mu Mexičan vyhrožuje místní mafií, a že je proti němu bezmocný," poznamenala žena.

Po návratu domů si manželé Hovorkovi na nekvalitního průvodce a nedodržení cestovního plánu stěžovali vedení cestovní kanceláře a žádali odškodnění. K jejich stížnosti se připojili další účastníci stejného výletu. Ředitel America Tours Vladimír Kužel však tvrdí, že byl zájezd v pořádku.

Příběh o plísni v hotelovém pokoji - ZDE

"Náš český průvodce má za úkol zajistit překladatelskou službu a doplnění informací poskytnutých místním průvodcem," uvedl Kužel s tím, že průvodcovské služby a dodržení programu má cestovní kancelář smluvně zajištěné přímo s mexickým partnerem. Zásadnější odchylky od programu podle něho navíc nenastaly a požadavek na odškodnění není oprávněný.

Podle Vladimíra Kužela byly konflikty s průvodci často způsobeny účastníky zájezdu, kteří "vytrvale odmítali poskytovat spropitné nosičům zavazadel a mexickému řidiči, ačkoli to v podmínkách zájezdu bylo uvedeno." *Celé vyjádření AMERICA TOURS si přečtěte ZDE.

Brněnská koordinátorka Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová k případu řekla: "Partnerem pro zákazníka je vždy prodejce zboží, tedy v tomto případě zájezdu. Cestovní kancelář je zodpovědná za poskytnutí služeb, které si spotřebitel zaplatil."

Reklamace zájezdu - jak na to

* Pokud nejste spokojeni se službami cestovní kanceláře a domníváte se, že CK nedodržela podmínky stanovené v cestovní smlouvě, máte možnost zájezd reklamovat. Na služby cestovního ruchu se ale nevztahuje obvyklá záruční lhůta, a proto máte šanci zájezd reklamovat maximálně do tří měsíců od skončení zájezdu.

* Reklamaci můžete učinit buď okamžitě přímo na místě pobytu, nebo po návratu z dovolené. Dejte dohromady co nejvíce argumentů a dokladů, které potvrdí, že vaše stížnost je oprávněná a že cestovní kancelář porušila svoje závazky vyplývající z cestovní smlovy.

* Reklamaci uplatněte písemně a to i raději v případě, že vaše cestovní smlouva stanoví, že ji můžete učinit ústně (co je psáno, to je dáno). Reklamaci pošlete buď doporučeně na adresu cestovní kanceláře, nebo si nechte na kopii potvrdit její převzetí přímo v provozovně CK. V případě soudního sporu by to byl důležitý dokument, který by prokazoval, že jste opravdu u dané cestovní kanceláře nesplněné služby reklamovali.

*** Máte špatnou zkušenost s cestovními kancelářemi? Reklamovali jste bez úspěchu zájezd? Napište nám do redakce, vybrané příspěvky zveřejníme.

Chichen Itza, Mexiko

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Najdete na iDNES.cz