Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená za 140.000 skončila tahanicí s CK

  15:22aktualizováno  15:22
Dvacet dní poznávání exotického Mexika s bohatým programem a pod vedením zkušeného průvodce, který zasvěceně popisuje historii místních památek. S takovou představou odlétali s libereckou cestovkou vloni na podzim manželé Hovorkovi z Brna na okružní jízdu, za kterou zaplatili přes 140 tisíc korun.

"Pro libereckou America Tours jsme se rozhodli na základě katalogu této cestovní kanceláře, kde byl popsaný bohatý program zájezdu spolu s ujištěním, že jejich průvodci mají vysoké odborné znalosti," vysvětlila volbu cestovní kanceláře Josefa Hovorková. Průvodce i program však nakonec jejich očekávání zklamali.

Český průvodce jim přiznal, že je na této trase poprvé, o historii ani památkách nic nevěděl. "Jel s námi také mexický průvodce, jehož znalosti však nebyly o nic lepší. Navíc si představoval, že budeme Mexiko poznávat hlavně prostřednictvím místní kuchyně," dodala Hovorková.

Kvůli zpoždění v restauracích vypadlo z programu zájezdu několik okružních prohlídek měst. "Když jsme trvali na dodržení programu, řekl nám český průvodce, že mu Mexičan vyhrožuje místní mafií, a že je proti němu bezmocný," poznamenala žena.

Po návratu domů si manželé Hovorkovi na nekvalitního průvodce a nedodržení cestovního plánu stěžovali vedení cestovní kanceláře a žádali odškodnění. K jejich stížnosti se připojili další účastníci stejného výletu. Ředitel America Tours Vladimír Kužel však tvrdí, že byl zájezd v pořádku.

Příběh o plísni v hotelovém pokoji - ZDE

"Náš český průvodce má za úkol zajistit překladatelskou službu a doplnění informací poskytnutých místním průvodcem," uvedl Kužel s tím, že průvodcovské služby a dodržení programu má cestovní kancelář smluvně zajištěné přímo s mexickým partnerem. Zásadnější odchylky od programu podle něho navíc nenastaly a požadavek na odškodnění není oprávněný.

Podle Vladimíra Kužela byly konflikty s průvodci často způsobeny účastníky zájezdu, kteří "vytrvale odmítali poskytovat spropitné nosičům zavazadel a mexickému řidiči, ačkoli to v podmínkách zájezdu bylo uvedeno." *Celé vyjádření AMERICA TOURS si přečtěte ZDE.

Brněnská koordinátorka Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová k případu řekla: "Partnerem pro zákazníka je vždy prodejce zboží, tedy v tomto případě zájezdu. Cestovní kancelář je zodpovědná za poskytnutí služeb, které si spotřebitel zaplatil."

Reklamace zájezdu - jak na to

* Pokud nejste spokojeni se službami cestovní kanceláře a domníváte se, že CK nedodržela podmínky stanovené v cestovní smlouvě, máte možnost zájezd reklamovat. Na služby cestovního ruchu se ale nevztahuje obvyklá záruční lhůta, a proto máte šanci zájezd reklamovat maximálně do tří měsíců od skončení zájezdu.

* Reklamaci můžete učinit buď okamžitě přímo na místě pobytu, nebo po návratu z dovolené. Dejte dohromady co nejvíce argumentů a dokladů, které potvrdí, že vaše stížnost je oprávněná a že cestovní kancelář porušila svoje závazky vyplývající z cestovní smlovy.

* Reklamaci uplatněte písemně a to i raději v případě, že vaše cestovní smlouva stanoví, že ji můžete učinit ústně (co je psáno, to je dáno). Reklamaci pošlete buď doporučeně na adresu cestovní kanceláře, nebo si nechte na kopii potvrdit její převzetí přímo v provozovně CK. V případě soudního sporu by to byl důležitý dokument, který by prokazoval, že jste opravdu u dané cestovní kanceláře nesplněné služby reklamovali.

*** Máte špatnou zkušenost s cestovními kancelářemi? Reklamovali jste bez úspěchu zájezd? Napište nám do redakce, vybrané příspěvky zveřejníme.

Chichen Itza, Mexiko

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Nejkrásnější řeky Slovenska. Hron si kromě vodáků užijí i milovníci hor

Užíváme si houpání na vlnách a rychle plujeme širokým korytem, kde se střídají...

Řeka Hron patří mezi slovenskou vodáckou „klasiku“. Tento druhý nejdelší tok Slovenska pramení na východním úpatí...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Najdete na iDNES.cz