Dovolená: Všude dobře, doma nejlépe?

  10:18aktualizováno  10:18
Už víte, kam vyrazíte v létě na dovolenou? Poslední průzkumy ukazují, že polovina obyvatel České republiky ji chce letos strávit ve své vlasti. Důvody jsou různé - pro někoho peníze, pro jiného zvyk. Přitom z turistického pohledu Česko patří mezi nejatraktivnější země Evropy a Praha mezi 10 nejnavštěvovanějších měst celého starého kontinentu.

Zvyky se začínají měnit
Našinci (také pod vlivem desetiletí bývalého režimu, kdy tolik možností nebylo) stále ještě milují v případě dovolené a letních výletů klasiku: často se navštěvují zámky či hrady. Bývá to blízko, kvalita je většinou zaručena a je z čeho vybírat.

Problémem je jen to, že na těchto místech se nedá očekávat časté obnovování expozic a po letech se z toho může stát (zejména pro mladší lidi a děti) rutinní nuda.

Se stále se rozšiřující a kvalitnější nabídkou se začíná v České republice rychle prosazovat i aktivní turistika. Přibývají cyklostezky, vznikly různé ranče, probudila se agroturistika, vystavělo se mnoho sportovních areálů, ve stále větší míře se pronajímají chaty a chalupy, a to jenom na kratší období.

Tipy na dovolenou - netradiční a méně známá místa, památky, zatopené lomy - najdete ZDE.

Zařiďte si včas dovolenkové ubytování - pensiony, chalupy, kempy, staré mlýny...ZDE

Tipy na víkendové výlety najdete ZDE.

Umře česká kuchyně?
Začínají se objevovat i turistické cíle, které jsou na Západě už dávno zcela běžné a které jsou navíc mimořádně populární (pravda nepatří často k těm nejlevnějším): jsou to cesty za dobrým jídlem a pitím, především za vínem.

V tomto směru je téměř alarmující, jak se česká kuchyně nedokázala ubránit náporu hranolků, pizzy a mikrovlnného "kulinářství". To, co je v mnoha zemích záležitostí velkého obchodu, a to, co turisté milují - speciální domácí jídla - je u nás stále popelkou.

Dá se ale čekat, že nastupující generace zvrátí přetrvávající trendy a bude se daleko více věnovat aktivní turistice a vyhledávání atraktivních míst, jež nabízejí zábavu, sport či jídlo a pití. Hrady a zámky spíše přenechají turistům z ciziny.

10 důvodů pro domácí dovolenou

1 Cenově je letní dovolená v České republice samozřejmě pro naše obyvatele nejvýhodnější. Jednak neutratí nic výměnou peněz, jednak jsou zde ceny potravin a ubytování (především ve srovnání se západní Evropou či s většinou míst ve Středomoří, v létě mimořádně oblíbeném) nadále na nižší úrovni. Z turisticky pro nás významnějších a relevantních míst se Česku vyrovná pouze dovolená v sousedním Slovensku.

2 V České republice se situace podstatně změnila především od roku 1990. Každou sezonu přibývají nové penziony, restaurace, jsou zpřístupňována další a další zajímavá místa. Nabídka je tedy stále širší a pestřejší. V tomto směru může země poměrně dobře konkurovat i tomu, co uvidíme v zahraničí. A vývoj nasvědčuje tomu, že se to bude ještě zlepšovat.

3 Přes mnohé problémy se přece jenom v posledních letech zlepšují v domácí turistice služby. Existují však nadále místa, kde jsou služby v porovnání se západní Evropou nesrovnatelné, ale pohyb je i tak znatelný. Dnes proto najdete stovky míst, kde jsou služby na vysoké úrovni a zaplatíte za ně daleko méně než v cizině.

4 Česká republika je zemí s obrovským množstvím historických památek. I ve srovnání s ostatními státy světa je na tom v tomto případě mimořádně dobře. Tuto skutečnost si však už dost často ani neuvědomujeme. Zajímavé je, že i po různých restitucích se například nabídka návštěv populárních hradů a zámků nezmenšila. Naopak, každý rok se rozšiřuje.

5 Každoročně rychle přibývají různá sportoviště, rozšiřuje se nabídka jízdy na koních, prodlužují se cyklostezky, zpřístupňují se místa pro lezení. Velkou módou je až raketové zvyšování počtu aquaparků, jež jsou především u dětí velmi populární. Už kvůli tomu nebudeme muset jezdit do zahraničí, jak tomu bylo ještě před několika lety.

6 Lidé v Česku po desetiletí milují chalupaření a v poslední době se kvůli tomu stále více prosazuje trend pronajímání chalup a chaloupek. Je to stálý jev, zejména v době letních dovolených. V tomto směru je nabídka překvapivě velká a objednat si můžete od "pastoušky" za pár stovek až po luxusní objekty se zahradami a bazény za tisíce korun na jediný den.

7 Zcela ideální je dovolená v České republice, když se rozhodnete podnikat pouze krátké výlety. V tomto případě můžete vyrážet přímo z domova (i když se někomu může zdát, že to pak vlastně ani není dovolená) či si zvolit výchozí místo. Země je poměrně malá a návštěva i několika míst během jediného dne tak nemusí být větší problém.
8 Pokud se rozhodnete, že v průběhu letní dovolené nebudete navštěvovat známá a slavná místa (Pražský hrad, Hluboká, zámek v Českém Krumlově a některá další), můžete si být na rozdíl od zahraničí jisti tím, že nebudete součástí masového turistického průmyslu. Mnohá místa v zemi nabízejí opravdový klid, což dnes není žádná samozřejmost.
9 V České republice se od revoluce v listopadu 1989 zlepšilo životní prostředí, zejména kvalita vody v řekách. Lepší je i čistota ovzduší na místech, kde se dříve takřka nedalo dýchat. To otevřelo nové možnosti pro turisty. V řekách se dá už většinou opět koupat, lze chytat ryby. Severní Čechy či severní Morava už nejsou místy, kam byste se museli bát jet s dětmi kvůli ovzduší.

10 Zní to jako banalita (pro některé až skoro jako hloupost), ale pro mnoho lidí jsou cesty do zahraničí nepřijatelné a nelehké z jednoduchého důvodu: neznají cizí jazyk a mají obavy z komunikace. To doma odpadá. Navíc se v mnoha městech a místech dnes už skutečně dovíte lehce mnoho věcí v informačních střediscích, která mají často výborné služby. 

 

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Přes Sněžník až za medvědy. Krásný výlet v Tiských stěnách pro tuláky

Jižní hrana Tiských stěn

Děčínský Sněžník patří k nejvýraznějším českým kopcům, jehož zdolání si dříve či později nemůže nechat ujít žádný...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Najdete na iDNES.cz