Pláž Long Beach na Phi Phi Don

Pláž Long Beach na Phi Phi Don, přímo zde jsme bydleli | foto: Petr Křivohlavý, iDNES.cz

Dovolená v Thajsku po tsunami: stojí za to!

  • 47
V březnu jsme se s manželkou vydali na dovolenou do Thajska a deset dní jsme strávili na ostrovech Phuket a Phi Phi. Vzhledem k článkům v novinách a reportážím v ČT jsme odjížděli trochu s obavami. Nakonec z toho ale byla mimořádná dovolená.

Cestovali jsme sami, jednak kvůli nedostatku zájezdů do této oblasti, jednak kvůli ceně. To nám umožňovalo v případě nepříznivé situace kdykoli změnit plány a odjet třeba na Koh Samui, tsunami zcela nedotčený.

Nakonec jsme ale na Phi Phi strávili pět nádherných dní, podle několika místních jako první turisté z ČR po tsunami.

Na ostrově Phi Phi Don se nesporně stala tragédie a stopy po ní jsou jistě stále velmi patrné. Nicméně většina ostrova se svými hotely a bungalovy je již plně připravena na turisty. Tři hotely na druhé straně ostrova dokonce vůbec nepřerušily činnost. Obsazena je maximálně třetina ubytovací kapacity (to je můj odhad).

Pokud se ubytujete např. na Long Beach (asi 15 minut chůze od Ton Sai), nemusíte se s následky tsunami vůbec setkat, a prožijete dovolenou na nádherné pláži třeba jen s dvaceti dalšími turisty (viz. hlavní foto článku).

Ceny hotelů jsou zhruba na třetině cen prosincových, ceny v restauracích šly rovněž dolů. Moře je zde mimořádné, nepatrné škody na korálech je možné vidět jen v mělkých vodách na plážích, ryb podle všech přibylo.

Chystáte se do Thajska? Přečtěte si cenné rady čtenáře iDNES Martina Koláře, který byl v únoru v Thajsku. A zná dobře tamní poměry. Čtěte ZDE.

Pro potápěče se nic nemění na faktu, že Phi Phi patří mezi 10 nejlepších potápěčských destinací na světě. Během našeho prvního ponoru v životě jsme například viděli pětimetrové mládě žraloka obrovského.

Nejvíce postižená byla bezesporu jediná vesnice na ostrově, Ton Sai, ležící na písečné šíji, spojující dvě kopcovité hlavní části ostrova. Byl jsem zde poprvé až teď po tsunami a tak se mi špatně odhaduje rozsah škod. Myslím, že možná i polovina vesnice byla srovnána se zemí a v druhé polovině jsou také značné škody.

Místní i dobrovolníci zde ale odvedli a odvádějí neuvěřitelné množství práce a dnes je možné se bez potíží ubytovat v bungalovech nebo hotelích přímo ve vesnici, fungují obchody, restaurace, bary, nejméně tři potápěčská centra.

Při našem odjezdu již fungoval první bankomat, internet byl také dostupný.

Každý den se situace o něco lepší. Každý večer jsou na pláži párty, prostě v Ton Sai už to zase žije. Poslední velký problém, který musí Phi Phi překonat, je velký nedostatek turistů.

Podle místních lidí je v nynější situaci dovolená na jihu Thajska v podstatě humanitární činností. Já mohu jen dodat, že veskrze příjemnou. Turisté na jednodenních výletech na Maya bay (slavný film Pláž), kteří se na ostrov dostanou náhodou jen proto, že součástí výletu je oběd na Phi Phi Don, jsou vesměs překvapeni skutečným stavem ostrova, který se diametrálně liší od obrazu poskytovaném médii v Evropě stejně jako v Americe.

Jak to vypadá na Phuketu

Byli jste teď někdy v Thajsku? Nebo na Srí Lance? Jak to tam vypadá? Jaké máte zážitky? Podělte se s názory ostatních čtenářů v diskuzi. Nebo nám napište do redakce na tuto e-mailovou adresu.

Na Phuketu jsme bydleli na Karon Beach v hotelu Casa Brasil, pěkný, klidný a velmi čistý hotel, pokoj s klimatizací, koupelnou  a snídaní za 800 BHT. Vlna zde zasáhla pouze první řadudomů na příbřežní silnici.

V době našeho pobytu bylo všechno opraveno, na pláži skutry k pučení, paragliding, masáže atd.

Podle mne vše naprosto v pořádku. Více zasažena byla Patong beach, tam jsme ale jen projížděli, nicméně, zběžný pohled neprozrazoval, že by se zde udála katastrofa. Hotely a restaurace normálně v provozu, žádné trosky...

Opačná strana ostova nebyla vůbec zasažena.

Pomoc Thajsku? Vyražte na dovolenou!

MF Dnes by se měla stejně jako ostatní media, podle mne, pokusit napravit obraz jihu Thajska v povědomí Evropanů a uveřejnit článek s aktuální situací na jihu Thajska. Čtenáři by o něj jistě měli zájem a možná by pomohl zlepšit situaci thajských ostrovanů.

A pomoci můžeme i my. Stačí, když vyrazíme na dovolenou.

NA KOLIK NÁS TO VYŠLO

Cena byla pro dva dohromady 70.000 Kč na 19 dní, včetně naprosto všeho, i knižní průvodce, pojištění s příplatkem pro potápění, třídenní trek v horách kolem Chiang Mai, lůžkový vlak Bangkok - Chiang Mai a zpět, letenka Bangkok - Phuket a zpět, výlety, celkem 6 ponorů na Phi Phi, všechny vstupy, jídlo i nějaké maličkosti příbuzným.

Nejvíc jsme utratili za letenky, to dělalo 37.000 s Aerosvitem přes Kyjev. V důsledku nezájmu turistů rušili lety, takže ty levné za 14.000 zmizely. 70.000 Kč je spousta peněz, ale zájezdy na jih Thajska běžně stojí kolem 30.000 a víc, a to jen se snídaní a na méně dní. My v tom měli všechno, spoustu cestování atd.